Mrkić javio Veljoviću: Ponudio sam Jokoviću milion evra da makne Burzanovićku i za sve ostale po milion da dovede nekog našeg

0

Optuženi šef kriminalne organizacije Aleksandar Aco Mrkić je u aprilu 2020. godine obavijestio svog prijatelja, sada optuženog člana te kriminalne organizacije,a tadašnjeg direktora Uprave policije Veselina Veljovića, da je ponudio direktoru Uprave carina Vladanu Jokoviću četiri miliona evra mita, prenosi „Libertas“.

To piše u tanskriptima razgovora koje je Europol dao crnogorskom tužilaštvu u junu prošle godine, a u koje je „Libertas“ imao uvid.

“Ponudio sam Vladanu milion evra da makne Burzanovićku i za sve ostale učesnike po milion i da dovede nekog našeg, da ga ja nađem. Znači, četiri miliona ćemo imati za godinu dana. Pare mogu da dadnem kvartalno. Znači, kad zamijeni ovu kokošku odvratnu poslije dva meseca dajem milion, a ostala tri miliona svaka tri mjeseca po milion. Reci to starome, pa neka i on malo gleda situaciju“, napisao je Mrkić Veljoviću 27. aprila 2020. godine.

Ni Veljović, ni Joković, obojica tada visoki državni funkcioneri, nisu mrdnuli prstom i Mrkić za to nije odgovarao, ali ni njih dvojica, jer su to prećutali.

„Libertas“ nije mogao da pita Mrkića da li je i kome je dao novac i ko su ostali“učesnici kojima bi dao po milion, jer je on i dalje u bjekstvu.

Pitanja su prošle sedmice, 11. septembra, poslata i Veljoviću i Jokoviću, ali do danas nije bilo konkretnog odgovora.

Na pitanje da li je tačno da mu je Mrkić nudio novac i, ako jeste, šta je tim povodom učinio, da li je razriješio Burzanovićku, ako jeste – kada i ko je naslijedio njenu poziciju u Upravi carina i da li je, ako je razriješio, to uradio za novac koji mu je, navodno, Mrkić nudio, Joković nije odgovorio.

On je, dan ranije, u telefonskom razgovoru kazao „Libertasu“, prije nego što su mu pitanja poslata, da “nema običaj da odgovara na novinarska pitanja“.

Pitanja je istog dana dobio i Veljović, posredstvom njegovog advokata Mihaila Volkova.

On je odgovorio da “Veljović neće komunicirati sa medijima, bez izuzetka, do kraja krivičnog postupka koji se vodi protiv njega pred Višim sudom u Podgorici”.

“Istovremeno sam legitimisan da, kao njegov branilac, dajem određene izjave medijima. Na konkretno pitanje Vam ukazujem da je moj branjenik više puta istakao, kako kod tužioca tako kod suda, da nikada nije koristio kriptovani telefon, s tim u vezi, nije ostvarivao kriptovanu komunikaciju, što uključuje i tkz. SKY komunikaciju. S tim u vezi mu nisu i ne mogu biti poznate informacije koje vi navodite u svom pitanju. U konačnom, moj branjenik će odogovoriti na sva pitanja suda, a suđenje je otvoreno za javnost”, rekao je Volkov.

U optužnici, koju je protiv Mrkića, Veljovića i ostalih pripadnika, navodno, kriminalne organizacije, Specijalno državno tužilaštvo podnijelo u januaru ove godine, nema podataka da su u toku istrage na okolnosti nuđenja i, eventualno, primanja mita pitani ni Veljović, ni Joković.

Veljović nije odgovorio na pitanja, između ostalog, šta je učinio nakon što mu je Mrkić to napisao, da li je imao tim povodom komunikaciju sa Jokovićem i, ako jeste, ko se kome tim povodom obratio, on Jokoviću ili Joković njemu.

Od Veljovića nema odgovora ni ko je “stari“.

“Nadam se da će doći vrijeme da ti uzvratim pažnju koju mi pružaš bezrezervno“, napisao je Mrkić Veljoviću 13. juna u 7 sati 28 minuta i 30 sekundi, nakon što mu je poslao dvije fotografije na kojima je pištolj i dio policijske opreme.

“Vidi što sam nabavio. Nigdje ne idem bez ovih rekvizita“, obavijestio je Mrkić tadašnjeg direktora Uprave policije Veljovića.

Nije poznato da je Veljović, a kasnije ni tužilaštvo, provjeravalo da li Mrkić ima ove policijske rekvizite.

Viši sud u Podgorici potvrdio je sredinom maja ove godine optužnicu protiv Mrkića, Veljovića i još 14 osumnjičenih za šverc cigareta.

Osim njih dvojice optužnica je podnijeta i protiv brata Aleksandra Mrkića, Nikole, Muja Nikočevića, Arsenija Kalezića, Stefana Bubanje, Nikole Bubanje, Željka Bulatovića i njegove supruge Dušice, Predraga Veljića, Borislava Lečića, Nemanje Anđelkovića, Gorana Gluščevića, Nikole Bačilovića i Sadiga Elnagara.

Oni su optuženi da su počinili krivična djela stvaranje kriminalne organizacije, krijumčarenje, pranje novca i zloupotreba službenog položaja.

Transkripte razgovora na osnovu kojih su, između ostalog, svi oni optuženi dostavio je crnogorskom tužilaštvu Europol početkom juna prošle godine.

Veljović je uhapšen u julu prošle, a od 18. jula ove godine je u kućnom pritvoru zbog lošeg zdravstvenog stanja.

Vladan Joković je bio direktor Uprave carina Crne Gore od 2012. do 2021. godine.

Prije imenovanja na tu državnu funkciju Joković je bio direktor Agencije za nacionalnu bezbjednost od 1997. do 2012. godine.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.