Momir Turudić: Nuklearni sukob Irana i Izraela put ka Apokalipsi
U novoj epizodi emisije „Relativizacija“ Ljiljana Smajlović razgovarala je s Momirom Turudićem, urednikom portala „Oka“ Radio-televizije Srbije i ekspertom za Bliski istok, gdje se upravo razbuktava sukob širih razmjera.
Kao poznavalac prilika u zemljama regiona – od Irana, Sirije, Jordana, Libana, pa i do Tadžikistana u kome je živio – i nekadašnji prevodilac s farsija za UNHCR, ističe da je jedna od najgorih stvari držanje strane, bilo da je za Palestinu ili za Izrael, ali i enormno civilno stradanje u aktuelnom sukobu.
„U svakom ratu, pa i u ovom, stradanje civila objašnjava se onim – da, ali – nismo htjeli, tu su bili vojni objekti i sl. Ne pamtim rat u kojem je bila ovolika nesrazmjera između poginulih civila i vojnika, što je pak bilo evidentno budući da se radi o gusto naseljenom području, pa je nemoguća vojna akcija u kojoj bi se pravila selekcija sve i da je postojala namjera. Zato se i koristi ta terminologija – nismo mi krivi već Hamas koji instalira svoje operativce i baze na prenaseljenim mjestima“, kaže Turudić.
„Moguće je da će na takav način Hamas biti eliminisan, ali takvo stradanje za buduće generacije seje seme mržnje koje će klijati mnogo više no što je bilo dosad. Strašne okolnosti menjaju ljude i vode ih na stranu na koju ni sami nisu pomislili da će se naći“, precizira gost „Relativizacije“.
Izrael zaista kreće u obračun sa svim svojim neprijateljima
Na opasku Ljiljane Smajlović da je najveća bojazan u ovom trenutku direktan sukob Irana i Izraela, Turudić podsjeća na prvo iransko granatiranje Izraela pošto je Tel Aviv napao iranski konzulat u Damasku, koje je, prema njegovoj oceni, već bilo prelaženje crvene linije a čega su se svi pribojavali.
„Tada su se svi uplašili direktnog sukoba, za koji niko ne zna šta može da donese, pa se na sve načine nastojalo da svi sačuvaju obraz – da Iran odgovori, ali to gađanje nije izazvalo veliku štetu i bilo je bez ljudskih žrtava. Ali sada, posle napada na Liban, najviše plaše riječi svih izraelskih zvaničnika da kreće prekomponovanje Bliskog istoka. Ne volim da budem prorok Apokalipse, ali ovo zvuči tako da Izrael zaista kreće da se obračunava sa svim svojim neprijateljima, pre svega Iranom, kako bi trajno riješio svoje probleme“, upozorava Momir Turudić.
Dodaje da je Iran umešan time što pomaže sukob, ali sa svim svojim unutrašnjim problemima – lošom ekonomskom situacijom, sankcijama pod kojim se nalazi – direktan sukob mu ne bi odgovarao. S druge strane, Izrael se mnogo iscrpljuje u ratu u Gazi, u puškaranju s Hezbolahom i drugim protivnicima.
„Svašta se u istoriji dešavalo na Bliskom istoku, ali to su bile drugačije situacije, ratovale su vojske protiv vojski. Ovo današnje zakuvavanje, s ovoliko aktera i s ovakvim potencijalom da eksplodira – to se nikad nije desilo i niko ne može da predvidi kuda će krenuti i kako će se završiti. Nemoguće je bilo kakvo rešenje s ekstremnim zahtjevima i s jedne i druge strane – uništenje Hamasa i Hezbolaha, promjena paradigme u odnosima s Iranom, odnosno iranska retorika da Izrael mora da nestane. Ovo je opasan trenutak jer su svi iracionalno krenuli u pravcu da se ide do kraja, a ne zna se kakav će kraj biti“, ističe Turudić.
Tel Aviv više nikog ne sluša
Komentarišući tezu da je Tel Aviv izabrao da sada pojačava akcije jer se približavaju izbori u SAD, kaže da oni nemaju nikakve veze s tim jer sve američke administracije moraju bezuslovno da stoje uz Izrael, što je očigledno i danas. Koliko god je i sadašnjoj administraciji neugodno da objasni bezbrojne civilne žrtve, pa povremeno poziva na primirje, ne dovodi se u pitanje bezuslovna podrška u oružju, novcu i sl.
„Netanjahua ne može više niko da zaustavi. Izraelsko rukovodstvo zaista ne sluša više nikoga. Teorijski bi to mogla Amerika, ali u praksi znamo da neće biti tako. Ko što u Njemačkoj iz istorijskog duga nema vlade koja će smjeti da kaže nešto protiv Izraela ili da mu odbije bilo kakav zahtjev“, dodaje sagovornik Ljiljane Smajlović.
Na opasku da je Iran „izbušen“ sa svih strana, a da Izrael pokazuje da je strahovito snažan i da može šta god hoće, kaže da neke njihove akcije, poput one s pejdžerima i voki-tokijima ili likvidiranje protivničkih vođa izgledaju spektakularno, ali i da Iran „buši“ Izrael na drugi način.
„Hezbolah sada jeste oslabljen, ali neće nestati zbog ovoga, i Hamas kao mnogo slabija organizacija opstaje već godinu dana, i kraj sukoba se ne nazire. Pogledajmo samo jemenske Hute, šta su tehnološki sposobni sad da urade. Dakle, sve vrijeme ‘buše’ jedni druge. Niko nije tu nadmoćan osim ako dođe do upotrebe potpuno razornog oružje, ne samo nuklearnog, npr. da Iran gađa nuklearne reaktore u Izraelu“, kaže Turudić.
Ipak, kako dodaje, direktan sukob Irana i Izraela otvara Pandorinu kutiju – nezamisliv scenario danas postaje zamisliv.
„Dešavanja na Bliskom istoku su potpuno iracionalna. Naravno da je svaki rat odvratan, a neko rešenje koje će stvoriti novi poredak u budućnosti, to se ovde ne vidi. Bliski istok, kao kolevka civilizacije, mjesto gde je nastalo čovječanstvo, sada bi moglo bi da postane mjesto gdje se završava civilizacija. Nisam usamljen u mišljenju da će treći svjetski rat početi kada Izrael upotrebi nuklearno oružje protiv Irana“, zaključuje gost „Relativizacije“ Momir Turudić.
(RT Balkan)