Moguće isključenje Rusije sa globalne mreže

0

Isključenje Rusije sa globalne mreže je moguće, ali vlasti u tom slučaju imaju akcioni plan, izjavio je zamjenik predsjednika Savjeta bezbjednosti Dmitrij Medvedev u intervjuu za ruske medije.

„Internet se, kao što je poznato, pojavio u određeno vrijeme i, naravno, ključna prava za njegovim upravljanjem su u Sjedinjenim Američkim Državama. Tako da potencijalno, ukoliko se desi nešto vanredno ili neko izgubi glavu, tako nešto bi moglo da se desi. Upravo zato što su ključevi od tog kovčega preko okeana. Naravno, imamo akcioni plan za takvu situaciju“, rekao je on.

Mač sa dvije oštrice

Medvedev je objasnio da je Rusija pravno i tehnološki spremna da se isključi sa globalnog interneta, ali da za sada nema znakova da bi to moglo da se dogodi.

„Tehnološki je sve spremno za to. Na zakonodavnom nivou su takođe donijete sve odluke, ali ovo nije jednostavno i zaista ne bih to želeo. Iskreno rečeno, još uvek ne vidim nikakve znake za tako nešto, jer je to, iz očiglednih razloga, mač sa dvije oštrice“, upozorio je bivši ruski premijer.

Ipak, on je apelovao na to da treba biti realan i shvatiti da će „Runet“ (ruski internet), ako se odvoji, stvoriti velike probleme. Medvedev je priznao da je odvajanje ruskog segmenta interneta samo rezervni plan u ekstremnom slučaju ukoliko Rusija bude isključena sa globalne mreže.

„Biće potrebno neko vrijeme da se on obnovi. Ali u principu, autonomija rada ruskog segmenta mreže može da se obnovi ili stvori“, dodao je.

Takođe je podsjetio na već postojeće prijetnje isključenjem zemlje iz međunarodnog platnog sistema SVIFT.

„Neprekidno nas plaše time. Čak smo bili prinuđeni da stvorimo sopstveni sistem za prenos informacija ako se to iznenada dogodi, kako bismo mogli da razmjenjujemo elektronske poruke. Potencijalno bi isto to moglo da se dogodi sa internetom i tada nećemo imati pristup glavnim čvorovima ove mreže“, izjavio je Medvedev.

Zamjenik šefa Savjeta bezbjednosti podsjetio je da je u svijetlu takvih rizika usvojen zakon o ruskom segmentu interneta kako bi njime moglo autonomno da se upravlja.

„S obzirom da je za internet sada vezano upravljanje čitavom državom, uspostavljeno je dobijanje ogromnog broja društvenih funkcija. Nismo mogli da to ostavimo bez kontrole. Stoga postoji takav zakon koji će, ukoliko bude potrebno, stupiti na snagu“, zaključio je Medvedev.

Inače, sistem za prenos finansijskih poruka (SPFS) napravljen je kao odgovor na rizike mogućeg isključenja ruskih banka sa sistema „SVIFT“. Sa njim je povezano više od 11 hiljada najvećih organizacija u gotovo svim zemljama svijeta. U štampi se redovno pojavljuju saopštenja da bi Rusija mogla da bude isključena sa tog sistema u svojstvu jedne od mjera oštrijih sankcija Zapada.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.