Mogu li hapšenja i laži spasiti Zapad?

0

Piše: Siniša Ljepojević

U bekstvu od poražavajuće realnosti, zapadne političke i poslovne elite na lažima, često bezočnim, pokušavaju da stvore „novu realnost“ i praktično stvaraju lažni svet. I što je još gore, elite počinju da veruju tim sopstvenim lažima i na osnovu njih čak donose državničke odluke. Ali, ni to nije dovoljno nego se krenulo i u hapšenja onih koji ne slede te laži. Da li, međutim, hapšenja i zastrašivanja mogu da spasu Zapad?

Politička elita već dugo masovno koristi laži kao osnovu politike ali ratovi u Ukrajini i na Bliskom istoku su taj instrument doveli do neslućenih granica. Zapadne elite su se sada odlučile da sakrivaju istinu po svaku cenu. U svojoj potrebi da odbrani taj svet neistina, elita je pribegla ne samo neviđenoj kontroli slobode govora i medija, nego i kažnjavanju i hapšenjima onih koji ne slede tu kontrolu. Do sada je uhapšeno ili izloženo policijskom i sudskom teroru mnogo novinara i analitičara a vrhunac je bilo nedavno hapšenje osnivača i suvlasnika ruskog Telegrama Pavela Durova u Parizu. Njegovo hapšenje je simbol tog novog ratnog pohoda zapadne elite.

Obračun sa nepoželjnim informacijama je počeo još sa Džulijanom Asanžom i portalom „Vikiliks“ ali njegov slučaj je drugačije prirode. „Vikiliks“ i sam Asanž su bili iskorišćeni u takozvanom građanskom ratu unutar američkih elita u kojem je jedina žrtva postao Asanž. Sa Durovom i drugima situacija je drugačija.

Diplomatski problemi

Primetno je da je slučaj Durova brzo sklonjen iz javnog prostora pa ne bi bilo zgoreg podsetiti na njegove okolnosti. Durov je uhapšen 24. avgusta na aerodromu u Parizu. Posle četiri dana u pritvoru pušten je da se brani sa slobode, dok traje istraga, uz kauciju od pet miliona evra i dva puta nedeljno da se javlja u policiju.

Ironija je da je uhapšen od onih čiji je i on simbol, globalista. Pored ruskog, Durov ima i državljanstvo Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE) i živi u Dubaiju, ali i francusko. Za sebe tvrdi da je građanin sveta, globalista. Kad je napustio Rusiju 2014. njegovo prvo strano državljanstvo je bilo Federacije Sent Kits i Nevis, na Karibima. To je najmanja država u zapadnoj hemisferi a njen šef države je britanski monarh.

Slučaj Durova, međutim, mogao bi dovesti i do diplomatskih problema. Po međunarodnom pravu u slučaju problema sa osobama sa više državljanstava pravni primat ima zemlja prvog državljanstva, a za Durova je to Rusija. Ali, na Zapadu više ne važi ni jedna pravna norma.

Optužen je za sadržaje objavljivane na Telegram kanalima, drugim rečima za ono šta su drugi pisali, za dela koja nije počinio nego za ono šta je Telegram objavljivao. Liči na praksu Haškog tribunala.

Šifre za zaštićene poruke

Sudbina Pavela Durova delom otkriva i neke druge okolnosti. Mnogo, naime,  sumnji budi i to što je predsednik Francuske Emanuel Makron imao potrebu da se vrlo brzo oglasi u javnosti, i to dva puta. Makron tvrdi da ništa unapred nije znao i da on lično nema ništa sa tim hapšenjem. Njegova žurba mnogima liči kao alibi. A odavno je veliki Bizmark govorio „ne verujte dok se ne demantuje“.

Objavljeno je i da je Durov rekao policiji da je došao u Pariz na večeru sa Makronom.

Malo je čudno da je Durov putovao u Pariz iako je, kako je objavljeno, navodno znao da bi hapšenje moglo da se desi jer su ga ranije u Dubaiju posetili francuski istražitelji. Pa se nameće pitanje da li je Makron lično „namestio“ Durova. Izgleda da je nalog za hapšenje na brzinu sačinjen tek kada je avion Durova ušao u francuski vazdušni prostor.

Saznaje se takođe da se Durov ranije sretao sa Makronom a francuski predsednik lobirao je da Telegram svoj operativni centar premesti iz Dubaija u Francusku. Kada je 2021. dobio francuski pasoš veruje se da je to bilo deo ovog plana.

Saopšteno je da putovao iz Azerbejdžana ali nije rečeno gde je putovao. Tako da je ostalo otvoreno pitanje da li je stvarno putovao u Francusku, ili ga je neko tamo navodio.

Durov je i ranije govorio kako ga službe bezbednosti pritiskaju da sarađuje i otkrije šifre za zaštićene poruke. Telegram je imao najbolju zaštitu zaštićenih poruka i te kanale su koristile mnoge vlade u svetu, kao i obaveštajne službe i vojne jedinice i komande. Mnogi veruju da je jedan od razloga njegovog hapšenja upravo da te šifre otkrije Francuzima i, u stvari, Amerikancima. Ali, po svemu sudeći, to je bila pogrešna procena jer Pavel Durov nema te šifre, niti ih čak i zna. Operativno, čitav posao vodi jedan drugi tim i njegov brat Nikolaj. A oni nisu na Zapadu. U tom svetlu je zanimljivo da je Amerika samo dan posle Pavelovog hapšenja i njegovog brata stavila na listu „traženih“.

Apsurdne optužbe

Naravno, optužbe protiv Durova su apsurdne. Optužen je za sadržaje na njegovoj platformi. Zašto onda ne uhapse vlasnike telefonskih kompanija jer ljudi svašta pričaju u telefonskim razgovorima, to je ista logika.

Ili platforme i mreže u američkom vlasništvu, kao WhatsApp i internet kompanije. Ali one sarađuju sa vlastima i njihovo su sredstvo. Poznato je da se WhatsApp koristi za lociranje političkih protivnika. Izrael je, na primer, navodno preko te mreže u Teheranu locirao političkog lidera Hamasa Hanijea koji je tad ubijen. I tamo, naime, ima tih sadržaja i kriminalne komunikacije a njih ne diraju. Ilon Mask je nedavno otkrio da mu je Evropska komisija ponudila da ga neće kažnjavati ako pristane na saradnju. Durov nije pristao da sarađuje sa zapadnim obaveštajnim službama i to je jedini njegov zločin.

Telegram, koji ima oko milijardu pregleda svakoga dana, inače sledi zakone Evropske unije, uključujući i Zakon o digitalnim uslugama, i poštuje standarde internet industrije. Apsurd je da je Durov 2014. napustio Rusiju jer je odbio da sarađuje sa ruskom vladom i tada je na Zapadu slavljen kao šampion slobode govora. Ali ga Rusija nije uhapsila.

Stvar je, zapravo, mnogo ozbiljnija i veruje se da Francuska nije delovala usamljeno. Tu su i Amerika, CIA i FBI,  ali i Izrael koji se već žalio na sadržaje koje objavljuje Telegram. Na primer, neke informacije izraelske vlade koje su navodno ukradene završile su na Telegramu i Izrael je tražio da se povuku. Izrael nije dobio odgovor od Telegrama.

 

Znaci očaja i panike

Naravno, u osnovi je gušenje slobode govora, i na tome se sada medijski insistira, ali toga ionako odavno nema. To je pre svega upozorenje drugima. Ali, možda ima i još jedan daleko važniji razlog. Telegram je tehnološki bolji i savršeniji od zapadnih platformi. I zato zapadne mreže, koje imaju veliki politički uticaj, hoće da uguše Telegram kako bi zadržale svoju dominaciju jer mnogi sada koriste kanale Telegrama. Možda bi to moglo da bude i suština ovog slučaja.

Hapšenja su i u Britaniji. Uhapšen je novinar i aktivista Ričard Medharst jer je na društvenim mrežama objavljivao vesti iz Rusije i Donbasa ali i iz Ukrajine.

I Ilonu Masku, vlasniku mreže Iks preti hapšenje ako dođe u Veliku Britaniju zbog komentara o stanju u Britaniji. Sam Mask je pak već zatvorio nalog egipatskog komičara Basema Jusefa koji ima 10 miliona pratilaca na Iksu.

U stvari, sve su to znaci očaja i panike. I neće se zaustaviti na hapšenjima, na redu su i zabrane političkih protivnika i otimanje njihove imovine. Politička piraterija. Najbliža zabrani je sve popularnija nemačka Alternativa za Nemačku (AfD). Nije više dovoljna agresivna medijska kampanja laži, a sada je oživljena ideja zabrane posle uspeha AfD-a na izborima u saveznim državama Tiringiji i Saksoniji. Jednostavno, elita neće dozvoliti da AfD dođe na vlast, manipulacijama pa čak i izvesnom naknadnom krađom glasova. Naravno, niko nije jači od života pa su takve akcije samo dolivanje ulja na vatru. Sve je to uzalud.

Počela je i piraterija, to jest pljačka. Posle zaplene ruskih državnih depozita plasiranih u zapadnim bankama sada je došao na red i klasičan kriminal. Američke vlasti su u Dominikanskoj Republici zaplenile avion predsednika Venecuele Nikolasa Madura i odvukle ga u Ameriku. Nejasna je optužba da je avion nelegalno kupljen. Prijatelji Nikolasa Madura su za njegove potrebe na Floridi kupili „falkon“ i avion je prebačen u Dominikansku Republiku. Ali, kako su vlasti prvo dozvolile da avion odleti iz Amerike i sada se najednom tvrde da je kupljen nelegalno? I biće toga još, ne samo sa Venecuelom.

Ovo je, kako izgleda, samo početak hapšenja, zabrana i otimanja. Put bez povratka.

(Mišljenja i stavovi objavljeni u rubrikama „Drugi pišu“ i „Kolumne“ nisu nužno i stavovi redakcije portala „Borba“)

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.