Model protesta protiv Putina u opozicionim djelanjima u Srbiji

0

Piše: Ivan Vučković

Januara 2021. godine u Rusiji su počeli protesti protiv Vladimira Putina zbog hapšenja Navaljnog i filma „Putinova palata“.

U oko dvesta gradova širom Rusije su organizovani protesti u kojima su učesnici pozivali na smenu Putina, potpuno oslobađanje Navaljnog i sl.

Navaljni je osuđen zato što je krajem 2020. godine, dok je bio na lečenju u Nemačkoj posle trovanja nervnim agensom novičok, prekršio uslovnu kaznu time što se nije javljao nadležnim službama u Moskvi.

Ukratko – sud je prihvatio zahtev tužiteljke Jekaterine Frolove da uslovna kazna od tri i po godine bude preinačena u zatvorsku, od čega se odbija deset meseci koje je Navaljni već prethodno bio proveo u kućnom pritvoru. Sve to je dovelo do masovnih protesta koji su na kraju ugušeni i završeni bez većih posledica po Kremlj.

Prema organizacijama za zaštitu ljudskih prava, u celoj zemlji je privedeno više od 5.000 ljudi, među kojima i Julija, supruga Navaljnog. Navodeći da su protesti nelegalni, Dmitrij Peskov, portparol Kremlja, rekao je tada da je normalno da policija preduzima potrebne mere, kao i da sa „huliganima ne može biti razgovora“.

Transparenti protiv Putina sa tzv. krvavom rukom na kojima piše „Putin ubica“ su sada istovetno primenjeni u Skupštini Srbije, uz nešto izmenjenu poruku koja sada glasi „Ubice“ a odnosi se na nedavni tragični događaj u Novom Sadu.

Slučajno ili ne, očigledno je da opozicija diktirano sprovodi sve ono što bi, prema njihovim ubeđenjima, moglo da dovede do eventualne šire pobune ili građanskog rata. Izgleda da prozapadni model ukrajinskog „Majdana“ (više iz 2014. nego iz 2004. godine) traži neke nove puteve, neku novu pogodnu zemlju za „posaditi ga i gajiti dalje“.

(Mišljenja i stavovi objavljeni u rubrikama „Drugi pišu“ i „Kolumne“ nisu nužno i stavovi redakcije portala „Borba“)

 

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.