MMF: Srbija u trci za prvo mjesto u stopi rasta sa Norveškom, Litvanijom i Irskom – Crna Gora najlošija sa padom od čak 12%
Na osnovu ažuriranog oktobarskog izvještaja, Međunarodni monetarni fond (MMF), prognozirao je da će privredni pad Srbije u 2020, kao posledica korona krize, biti manji nego što je predviđao u aprilu, i da će iznositi svega 2,5 procenata.
S druge strane, MMF takođe prognozira da će naredne godine srpska ekonomija porasti za 5,5 posto.
Podsjetimo, u aprilu ove godine MMF je saopštio da će ekonomija Srbije zabeležiti pad od 3 odsto ove godine.
Prema izveštaju, čije je predstavljanje upravo u toku na onlajn konferenciji, predviđa se da će pad biti samo 2,5 odsto, kao i da će inflacija u Srbiji iznositi 1,5 posto, nakon čega će dogodine blago porasti na 1,9 procenata.
Aleksandar Vučić na sastanku sa delegacijom MMF-a, arhiva
Bilans tekućeg računa Srbije za 2020, MMF vidi na nivou od minus 6,4 procenta, a stopu nezaposlenosti na 13,4 posto.
MMF je već ranije saopštio da će se svjetska ekonomija smanjiti za 4,4% u 2020. godini, što je blaža ocena nego što je prognozirano u junu.
Na sjutrašnjem sastanku predsjednika Srbije Aleksandra Vučića sa predstavnicima MMF-a saznaće se konačni rezultati.
Srbija je tako ušla u borbu za prvo mjesto po stopi rasta u Evropi za 2020. godinu, zajedno sa Norveškom, Litvanijom i Irskom.
Za razliku od Srbije druge države članice bivše Jugoslavije kao da se utrkuju za mjesto na začelju. Ono što je sigurno je da će najlošije pozicionirana biti Crna Gora sa najmanje -12% i Hrvatska sa -9%.
Podsjetimo, šef Delegacije MMF- a Jan Kes Martejn juče je na sastanku sa premijerkom Srbije Anom Brnabić istakao činjenicu da Srbiji nije neophodna finansijska podrška i rekao da bi i naredni aranžmani mogli biti savetodavnog karaktera.
Ana Brnabić na video konferenciji sa MMF-om
Kada je riječ o privrednom rastu u 2020. godini, Martejn je istakao da postoji makroekonomska stabilnost, da je Srbija napredovala više od prvobitnih projekcija čime je pokazala, uprkos teškim uslovima pandemije, stabilnost i mogućnost brzog oporavka.
Hahaha, ajde ne prdnjavite. Pa vi ste jači od Švajcarske a svi vam bježe u inostranstvu… Sada će svi iz Njemačku, Italije Švedske da trče u Srbiju da rade