Mještani Komana pisali nadležnima: Tvrde da bi trase autoputeva devastirale komanska sela

0

Stanovnici Komana, njih 115, zatražili su od nadležnih organa da preispitaju trasu autoputa Bar-Boljari i Jadransko-jonskog autoputa koja su predviđena nacrtom Prostornog plana Crne Gore.

Zahtjev je proslijeđen premijeru Milojku Spajiću, ministru prostornog planiranja, Janku Odoviću,  i ministru saobraćaja Filipu Raduloviću.

Kako su naveli u zahtjevu, izgradnja ovih trasa koje bi prolazile kroz Komane bi u potpunosti devastirala i uništila komanska sela.

Njihovo zahtjev prenosimo u cjelosti:

–Nacrtom je predviđeno da se dva autoputa Bar-Boljari i Jadransko-jonski (kontinentalna varijanta) ukrštaju u najplodnijem i najgušće naseljenom dijelu Komana – Ćafi, a da trasa Jadransko-jonskog autoputa prolazi kroz centralni dio Komana, kroz pojedina sela uz sadašnji put, nastavljajući dalje prema plemenu Bandića. Realizacija plana značila bi potpuno uništenje našeg plemena i sigurno da to nećemo dozvoliti, nego ćemo naše pleme i bitisanje na ovom prostoru i životima braniti – piše u zahtjevu koji je dostavljen premijeru i ministrima.

Predložena rješenja sadrže paradokse. Na prostoru Komana koridori se „spuštaju“ do same rijeke Matice, iako smo svi svjesni da finalna trasa Jadransko-jonskog autoputa ne može biti na tako niskim kotama u odnosu na predloženu trasu. Sa druge strane, južna granica koridora se „penje“ do kota u okolini i kroz naselja Rucojevići, Bijela Rudina i Mokanje, koje su na značajno višim tačkama od predložene trase. Ovim predlogom se uništavaju i brojna druga naselja, kao što su Brežine, Bigor, Barutana, Liješnje, Kornet, Gornji Kokoti, Grbavci, Beri, Tološi, Mareza i mnoga druga.

Ukoliko je prioritet države da kroz održivi razvoj valorizuje sve naše potencijale i da ih na optimalan način infrastrukturno poveže, neshvatljivo je da se na ovaj način devastiraju dragulju Crne Gore i da se izgrađuju brojne megalomanske infrastrukturne saobraćajnice, autoputevi, brze ceste, sve na jednom mikrolokalitetu. Ovo je tek apsurdno, ukoliko se ima u vidu i saobraćajna tranzicija koja će, zavisno od pogonskog goriva, sve više ići ka željezničkom, vazdušnom i pomorskom saobraćaju – navdeeno je u zahtjevu.

 

 

 

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.