Mitropolit Joanikije: Njegoš je još u ovom svijetu, kroz „Luču mikrokozmu“, „Gorski vijenac“ dodirnuo vječnost, nadišao vrijeme
Dobrotvorno veče za obnovu konaka manastira Donji Brčeli koji je postradao u požaru u noći 16. na 17. decembar 2023. godine održano je u kripti podgoričkog Sabornog hrama Hristovog vaskrsenja. Organizator večeri naslovljene „Božićni vijenac“ pored podgoričkog Sabornog hrama bilo je i Društvo za njegovanje tradicionalnog srpskog pjevanja uz gusle „Sveti Sava“ iz Podgorice.
Kako je i najavljeno, veče „Božićni vijenac“ osmišljeno je da još jednom podsjeti na značaj spjeva „Gorski vijenac“ Petra II Petrovića Njegoša, u kojem su mnogi stihovi upravo posvećeni Božiću ili pjevaju o ovom radosnom prazniku, ali i uopšte Njegoševom doživljaju i promišljanju značaja Božića u hrišćanskoj vjeri i u njegovim drugim djelima.
Uvodeći publiku u veče protojerej mr Predrag Šćepanović rekao je da je Njegoševo djelo trajno i vanvremeno nadahnuće za sve stvaraoce, jer je njegova pisana riječa bila čast srpskom jeziku na kome je napisana.
O Božiću u Njegoševom djelu govorio je mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije, naglašavajući da se ne može složiti s onima koji odriču Njegošu i njegovim djelima hrišćansku i pravoslavnu utemeljenost.
– Nijesu u pravu oni njegošolozi koji govore da je Hristos samo usput pominjan u Njegoševom djelu, da ga je malo i da Njegoš kao da je zaobilazio Hrista – kaže mitropolit Joanikije. Ističe da je Njegoš svojim djelom pokrenuo čovjeka da slobodno razmišlja, kao što je i on bio slobodni stvaralac.
– Njegoš je još u ovom svijetu, kroz „Luču mikrokozmu“, a naročito kroz „Gorski vijenac“, dodirnuo vječnost, nadišao vrijeme – kaže mitropolit Joanikije. Naglašava da Njegoš pjeva o Hristu, od početka do kraja, ali, kao pjesnik i umjetnik, kao znalac koji to saopštava često i na zagonetan način, što je bio i razlog zašto se „Luča“ svojevremeno manje čitala.
Mitropolit ističe i da Njegoš u slikanju svojih likova u ova dva spjeva to čini na jedan plastičan način, skoro kao ikonopisci. Tu Njegoš pokazuje da i čovjek ima mogućnost da se dotakne božanske poezije, i da ga Bog udostojava da bude stvaralac, kaže mitropolit.
„Gorski vijenac“ ima istoričan karakter, kaže mitropolit Joanikije, dodajući da imamo blagodat i prednost što su ti događaji o kojima se pjeva ušli u naše pamćenje, našu istoriju i u našu poeziju.
– Epska poezija je na pravi način smisao ovih događaja otkrila, i zato o njima pjevamo, naročito o praznike – rekao je mitropolit Joanikije, napominjući da su gusle neizostavni, i možda najsvečaniji dio proslave svakog praznika, naročito Božića.
Njegoševe stihove iz „Gorskog vijenca“ u svojevrsnom dijalogu s guslarima Društva „Sv. Sava“ kazivao je glumac Pavle Ilić. A, uz gusle, kao nekad, Njegoševe stihove pjevali su: Maksim Vojvodić, Radosav Rajo Vojinović, Vitomir Arsenić, Željko Vukčević, Damjan Vojvodić i Sekule Cerović.