Mitropolit Joanikije: Jedinstvo našeg naroda na našem svetosavskom korijenu je ono što nas je održalo kroz mukotrpnu istoriju
Mitropolit crnogorsko-primorski g. Joanikije služio je na Markovdan, 8. maja Svetu službu Božiju u crkvi Svetog Vasilija Ostroškog na Brežinama u Lješanskoj nahiji.
Nakon Liturgije blagosiljan je i prelomljen slavski kolač hrama.
Mitropolit Joanikije je na kraju današnjeg bogosluženja na Brežinama rekao da je Svetog Vasilija Ostroškog bog udostojio, ne slučajno da se njegov praznik uvijek slavi u svjetlosti Hristovoga vaskrsenja, u nastavku Hristovoga vaskrsenja.
“On je izuzetna ličnost i pojava, ne samo u Srpskoj pravoslavnoj crkvi negou cijeloj vaseljeni. Nema nikakve sumnje, on je jedan od najvećih čudotvoraca u cijelom pravoslavlju, koji se može staviti u red zajedno sa Svetim Nikolajem čudotvorcem i sa ostalim velikim Božjim ugodnicima, čudotvorcima i iscjeliteljima”, rekao je Mitropolit crnogorsko-primorski.
Podsjetio je da je život Svetog Vasilija bio mukotrpan, krstonosan, pun stradanja i iskušenja.
“Međutim, on je svojom vjerom i svojom velikom ljubavlju prema Gospodu i prema svome rodu, prema svojoj Crkvi, sve pobijedio. Ali nije mogao sam pobijediti, nego je bio pobjeditelj smrti sa Njime koji ga je izbavljao iz svih iskušenja i darivao mu pobjedu nad svim neprijateljima. Nikad nije bilo lako odoljeti Svetom Vasiliju, s jedne strane turskom pritisku, a s druge strane, ne zna se šta je opasnije, tadašnjoj velikoj i organizovanoj latinskoj propagandi da naš srpski narod prima latinsku vjeru”, podsjetio je on.
Mitropolit Joanikije je naglasio da smo kao narod u tom teškom vremenu imali velike ličnosti – Svetog Vasilija, Svetog Stefana Piperskog i Svetog patrijarha Pajsija, knjigoljupca.
“Oni su okupljali narod oko svetinja Božjih, prosvećivali ga svetom pravoslavnom vjerom, učili pismenosti, duhovnosti, kulturi. Pogledajte, u tim vremenima je slikana mala gornja crkvica manastira Ostroga, slikani djelovi manastira Morače, pisale su se knjige, slikale ikone. Tada je krašen i manastir Piva i mnoge druge svetinje po Crnoj Gori i po Hercegovini. Naš se narod tada duhovno i kulturno uzdizao i objedinjavao, nastavljen na onome starome svetosavskom korijenu kad smo bili jedan narod, jedna država, jedno pamćenje, jedna misao. To jedinstvo nas je održalo kroz našu mukotrpnu istoriju”, kazao je Vladika Joanikije.
Vladika je kazao da prošle godine nije bilo moguće obilježiti stotu godišnjicu od podizanja hrama Svetog Vasilija na Brežinama.
“I evo, hvala Bogu, prolazi ova zla epidemija polako, i mi smo se danas ovdje sabrali, Bogu pomolili i ovaj slavski kolač osveštali u slavu Svetoga Vasilija i u spomen stogodišnjice ovoga svetoga hrama se ovdje danas sabrali. Da zablagodarimo Bogu koji je dao takvu snagu našim precima da i u najtežim vremenima stvaraju”, kazao je Mitropolit Joanikije.
E taj Svetosavski ti u CG nece ptijenut pa ne znam zasto insistiras.
Kakve veze Crna Gora ima sa svetosavljem,izdajnicima kao tebi pope je mjesto u paklu
A đe Njegoš i Sveti Petar Cetinjski pomimju Svetog Savu i Svetosavlje? I ne samo oni no bilo ko do 1918.godine? I koja je onda to tradicija da vas ja pitam?
Rade,imas manastir Savinu kod HN iz 11 vijeka.
Malo se prihvati knjige a ne Draginje. Uostalom dan Sv Save se proslavljao za vrijeme kralja Nikole.