Mitropolija: Atakom na Crkvu režim pravi državni udar
Predstavnici Mitropolije crnogorsko-primorske insistiraju da Vlada povuče Predlog zakona o vjeroispovijesti jer se njime oduzima imovina te vjerske zajednice.
Vladin predlog zakona je na dnevnom redu sjednice Skupštine koja počinje 24. decembra, a sem Mitropolije njemu se protivi i dio opozicije. Njime je, između ostalog, propisano da će vjerski objekti koji predstavljaju kulturnu baštinu, a koji su bili državni prije 1918. biti vraćeni – ako prethodno nijesu postali svojina neke vjerske zajednice na odgovarajući način.
Predstavnici Islamske zajednice u Crnoj Gori, kao i Katolične crkve, nijesu se oglašavali povodom osporavanog propisa. Reis Rifat Fejzić rekao je “Vijestima” da je van Crne Gore i uputio nas na sekretara, koji nije odgovarao na telefonske pozive. Iz Kotorske biskupije nijesu odgovorili na pitanja upućena mailom.
Član Pravnog savjeta Mitropolije Vladimir Leposavić rekao je da se Predlogom zakona poništava Ustavom garantovano pravo na svojinu i odvojenost crkve od države.
Leposavić za “Vijesti” objašnjava da se propisom “poništavaju sve najvažnije ustavne garancije, kao što su jednakost svih pred zakonom i pravo na jednaku zaštitu pred sudom, pravo crkava i vjerskih zajednica da budu odvojene od države i međusobno ravnopravne, kao i ustavna zabrana da bilo koje lice bude lišeno prava svojine na proizvoljan način.”
On navodi da se ovim propisom ugrožava fizički opstanak crkve i uvodi pravni i svaki drugi haos u odnose između vjernika i građana.
“Kakav je to zakon koji treba da isključuje redovno postupanje sudova i zašto svako fizičko i pravno lice ima pravo na sudsku zaštitu, a samo protiv Crkve treba voditi neki nepoznati, ad hoc upravni postupak? Namjera je da se, u postupku koji vodi Vlada, od Crkve otmu njeni hramovi i imovina, da bi tako razvlašćena Crkva imala na sebi teret dokazivanja u kasnijim parnicama pred sudovima. Niko nije toliko naivan i neinformisan da ovo ne razumije! Vlada je konstruisala nekakav imovinski spor i jednu pravno besmislenu stvar digla na nivo državnog pitanja svih pitanja. Veliki je poraz našeg društva da se o nečemu ovakvom uopšte i raspravlja. Još veći porazi i poniženja nas čekaju ako ovakav Predlog zakona bude usvojen, jer je nemoguće da on bude primijenjen i da opstane,” navodi Leposavić.
Sagovornik pojašnjava da će Vlada, ukoliko parlament usvoji zakon, moći da oduzme crkvenu imovinu, a da Mitropolija tek naknadot to može to sudski osporavati.
I rektor Cetinjske bogoslovije protojerej-stavrofor Gojko Perović rekao je da je sadržaj zakona na nivou državnog udara:” Vlada priprema takav zakon, po kom je moguće oteti nečiju imovinu, a da pri tom taj – kome se imovina otima – nema prava da ostvari puni kapacitet sudske procedure koji inače nudi crnogorski državni sistem”.
“Ovakvim tekstom zakona, država namjerava da prisvaja crkvnu imovinu, a da, pri tom, zaobiđe sve procedure koje nudi pravni sistem Crne Gore. Eto, to je onda, po meni, svojevrsni udar na državu i njeno unižavanje. Na jednoj strani izgrađuješ državu i njene institucije, a onda na drugoj strani sve to ignorišeš da bi mogao da otimaš”, objasnio je Perović.
Rektor Bogoslovije dodaje da su primjedbe Mitropolije na zakonski tekst dvostruke.“ Prvo, način njegovog objavljivanja i nepoštovanje uobičajne procedure narušavaju njegov legitimitet. To su primijetili i u Venecijanskoj komisiji, to i jeste prvi njihov prigovor – ali evo ni do danas takvo nešto nije sprovedeno. Dakle nemamo ”javnog, transparentnog i institucionalnog dijeloga” ni sa subjektima na koje se budući zakon odnosi, ni sa predstavnicima javnosti. I to je baš ružno, tužno i nedemokratski”, kazao je “Vijestima”.
On je zamjerio NVO sektoru što nije reagovao. “Ne mogu se načuditi ni prećutnoj saglasnosti NVO sektora sa ovim radom Vlade ”u mraku i iza zavjese” Je li moguće da to nikome ne smeta, nego samo nama u Crkvi. Gdje je njihova glasnost i upornost, u borbi za principe demokratije?”, pitao je Perović.