Mirno rješavanje situacije na KiM im nije u cilj: Kurti i Osmani odbacili Vučićeve predloge

0

Zahtjeve koje je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izložio po pitanju Kosova i Metohije, ne treba uzimati za ozbiljno, poručuje predsjednica privremenih prištinskih institucija Vjosa Osmani, dok njen kolega, premijer Aljbin Kurti, kaže kako su zahtjevi „neprihvatljivi“ i dio „agresivne kampanje za nove sukobe“.

Mjere koje je predsjednik Srbije izložio podjeljene su u pet oblasti, koje uključuju povratak na status kvo ante, prepoznavanje KiM kao područja posebne socijalne zaštite, otpornost srpskih institucija na KiM, uspostavljanje posebnog tužilaštva za pravno gonjenje onih koji vrše represiju nad Srbima, i odluku o nelegalnosti svih prištinskih institucija nakon nelegalno proglašene nezavisnosti.

Vučić je zahtjevao i da se pripadnici srpske zajednice vrate u institucije koje su napustili novembra 2022. Tražio je i raspisivanje novih izbora u opštinama na sjeveru KiM, gdje su na vlast trenutno albanski gradonačelnici jer su Srbi bojkotovali poslednje izbore.

Evropska unija okarakterisala je ovo kao pozitivan korak, iako očigledno da put ka miru nije onaj kojim bi prihvatile da krenu prištinske institucije.

Osmani, naime, prema pisanju Radija Slobodna Evropa, tvrdi da Vučić ne želi istinski povratak Srba u institucije, već da samo pokušava da skrene pažnju zapadnih zemalja.

„Kada Vučić govori o njihovom povratku (Srba) u institucije, on to predstavlja samo kroz riječi i retoriku kako bi skrenuo pažnju demokratskog svijeta sa onoga što se zapravo dešava – a to su njegovi napori, napori njegove vlade i vojske, u stalnoj obuci paravojnih snaga čiji je jedini cilj nasilje“, izjavila je Osmani.

Kurti, čiji su jednostrani akti i progon Srba doveli do Vučićevog ispostavljanja zahtjeva, rekao je da najavljene mjere „proizilaze iz očaja, da nisu racionalne, ni miroljubive“.

„Suprotno, dio su agresivne kampanje za nove sukobe koji, bez sumnje, nemaju mjesto na Kosovu“, kaže ekspert za sukobe Aljbin Kurti, a prenosi RSE.

Osmani je u obraćanju medijima izrazila sumnju da su Vučićevi zahtjevi iskreni, te dodala da prištinske institucije ipak moraju raditi na tome da „svi građani, bez obzira na etničku pripadnost, bili ravnopravni“.

„To (nepovjerenje prema Vučićevim izjavama) ne znači da mi, kao kosovske institucije, ne treba da radimo u bliskoj saradnji sa svim našim građanima srpske nacionalnosti, kako bi, u skladu sa zakonskim procedurama, bili prisutni u svim kosovskim institucijama“, dodala je Osmani.

  Odbacujući Vučićeve mjere, Kurti je ponovio svoje zahtjeve.

„Prvo treba da razgovaramo o tri uslova koje sam postavio… predaja Milana Radoičića kosovskim vlastima, potpisivanje Sporazuma (o normalizaciji odnosa) i povlačenje pisma bivše premijerke (Srbije Ana Brnabić), koja je rekla da ne priznaje ni nezavisnost Kosova, ni mjesto u UN za Kosovo i da ne poštuje teritorijalni integritet Kosova“, rekao je Kurti.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.