Mirković: Rekonstrukcija Vlade je izvjesnija od izbora!

0

Vanredni parlamentarni izbori u ovom momentu ne bi išli u prilog niti jednoj partiji iz vlasti, iako bi bilo logično da se dese poslije ogoljenog sukoba Pokreta Evropa sad (PES) i Demokrata, smatraju sagovornici “Vijesti”.

Upozoravaju da nestabilna vlast ne može voditi zemlju ka Evropskoj uniji (EU), a to, kako navode, dokazuju brojne odluke upitne zakonitosti, kao ona o izboru vršioca dužnosti direktora policije.

Saradnik na programima u Centru za građansko obrazovanje (CGO) Nikola Mirković kaže da bi u nekoj drugačijoj političkoj situaciji logično bilo da poslije sukoba PES-a i Demokrata budu vanredni parlamentarni izbori, jer je jasno da će njihov odnos značajno opterećivati i ograničavati rad Vlade, a samim tim uticati i na kvalitet procesa donošenja odluka.

I dio opozicionih partija smatra da su vanredni izbori najbolje rješenje za trenutnu nestabilnost.

“Takođe, činjenica je da mi imamo privid neke stabilnosti, a suštinski hronično nestabilnu političku situaciju u Crnoj Gori, uz isto tako nestabilne Vlade koje okupljaju isuviše heterogenosti da bi mogle djelovati konzistentno. Vikend noćna smjena prethodnog direktora i izbor v. d. direktora Uprave policije na kontroverzan način, uz upitne proceduralne i (ne)zakonske poteze, dovoljan je povod da se legitimitet Vlade dovede u pitanje”, rekao je Mirković “Vijestima”.

Dodaje i da način na koji je borba za prevlast u bezbjednosnom sektoru beskrupulozno vođena pred očima javnosti ukazuje da u Vladi nema svijesti o javnom interesu, već da se nastavlja partitokratski pristup vladanja koji se već pokazao kao štetan.

“Ipak, cijenim da se Demokrate vlasti neće odreći i da će preko javnog poniženja kojem ih je premijer izložio preći u nadi da će se unutar Vlade, na druge načine, izboriti za svoje interese”, smatra Mirković.

Mirković smatra da ostanak Demokrata u Vladi zavisi od njih samih i da je što se tiče njih sve u redu, a PES kao da šalje poruku da ima rezervnu varijantu i ako Demokrate izađu.

“Brojčano posmatrano Bošnjačka stranka, o čijem se ulasku u Vladu govori već neko vrijeme, mogla bi zamijeniti Demokrate. No, Bošnjačkoj stranci opcija u kojoj čine većinu sa partijama nekadašnjeg Demokratskog fronta (DF), uz sve incidente kojima je ta struktura sklona i koji dovode u pitanje spoljno-političke ciljeve Crne Gore i njen građanski koncept, može biti vrlo riskanta i donijeti više gubitaka nego dobitaka”, ocijenio je on.

Prema njegovim riječima, rekonstrukcija Vlade je izvjesnija nego vanredni izbori, ali je veliko pitanje na koji će se način ta rekonstrukcija izvesti da bi dobili održiviju i stabilniju Vladu.

Nikola Mirković kaže da kada bi se sada desili izbori, ne bi se stvari značajnije promijenile jer defragmentacija političkih subjekata samo usložnjava prilike.

Podsjeća i da izbori nisu jefitni, već se previše novca u zemlji sa gorućim potrebama u nekim ključnim sektorima, troši na izborne procese.

“Mislim da su i na prethodnim izborima, za crnogorske uslove, vrlo niskom izlaznošću građani i građanke pokazali koliko su nezadovoljni i na taj način kaznili sve aktere. Za očekivati je da se sličan trend nastavi jer sva istraživanja upozoravaju na izrazito nizak nivo povjerenja u institucije”, rekao je on.

Upozorava i da bi podjednako bila loša situacija Vlade sa predugim tehničkim mandatom.

“Čini mi se da se ponovo vraćamo i značaju što bržeg usvajanja zakona o Vladi i zakona o Skupštini kako bi se ove institucije počele dovoditi u adekvatan red i kako ne bi dolazilo do zloupotreba i prekoračenja kao do sada”.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.