Ministarstvo ekologije: Poenta zabrane plastičnih kesa određene debljine je prelazak na ekološke alternative

0

Ministarstvo ekologije nema ingerencije da utiče na formiranje cijena plastičih kesa koje su dozvoljene na tržištu, već privrednici sami određuju cijenu, a naš cilj je da građani što manje koriste plastične kese i da pređu na alternativna rješenja kao što su platneni cegeri, kazali su „Danu“ iz Ministarstva ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera.

Poručuju da je poenta zabrane upotrebe plastičnih kesa određene debljine da građani zbog visokih cijena kesa pređu na ekološke alternative, jer, kako su naglasili, građani nisu obavezni da uzmu kesu, već je to stvar njihovog izbora.

Od 20. oktobra na snazi je zabrana upotrebe plastičnih kesa debljine zida od 15 do 50 mikrona, dok se i dalje mogu koristiti kese debljine zida manjeg od 15 i većeg od 50 mikrona. Kese debljine od preko 50 mikrona sada se naplaćuju i do pet puta skuplje, a ekološki aktivisti ukazuju da se za proizvodnju ovih kesa koristi duplo više plastike, te da i smanjenjem broja prodatih kesa neće doći do smanjenja plastike u životnoj sredini. Oni smatraju i da javnost nije dovoljno informisana o važnosti ove zabrane i štetnosti plastičnih kesa, zbog čega sumnjaju da će trenutna mjera imati veći efekat u smislu upotrebe ovih proizvoda.

Iz Ministarstva ekologije u srijedu su odgovorili na ranije poslata pitanja „Dana“ u vezi sa stupanjem na snagu odredaba Zakona o upravljanju otpadom koje se odnose na zabranu upotrebe plastičnih kesa i određenih proizvoda od plastike za jednokratnu upotrebu. Naglasili su da je zagađenje plastikom evidentno i da je cilj zakona da se smanji upotreba plastike radi sprečavanja daljeg zagađenja životne sredine.

– Zakon je usvojen u aprilu 2024. godine, tako da smatramo da je period od šest mjeseci bio više nego dovoljan da se svi prilagode zabranama koje slijede – naglasili su iz MERS-a.

Kako su dalje naveli, u komunikaciji sa privrednicima koja je prethodila stupanju na snagu zabrane najčešće dileme su se odnosile na to koji su to proizvodi za jednokratnu upotrebu koji su zabranjeni, koje kese su dozvoljene, šta će da rade ukoliko imaju zalihe kesa i slično.

– Kazne za nepoštovanje ovih odredbi zakona kreću se od 1.000 do 40.000 evra. Kontrolu vrši tržišna inspekcija. Tržišna inspekcija će od ponedjeljka vršiti pojačan inspekcijski nadzor i kontrolu poštovanja navedenih zabrana – saopštili su juče iz resora kojim rukovodi ministar Damjan Ćulafić.

Objasnili su da Ministarstvo ekologije nema ingerencije da utiče na formiranje cijena kesa, već privrednici samu određuju cijenu.

– Naš cilj je da građani što manje koriste plastične kese i da pređu na alternativna rješenja kao što su platneni cegeri. U tom cilju, Ministarstvo ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera je u ponedjeljak uz dnevne novine „Vijesti“ poklanjalo građanima platnene cegere, a zbog velike potražnje, to će učiniti i narednog ponedjeljka (28. 10. 2024. godine) – navode iz tog resora.

Ističu da je za svaku novinu potrebno određeno vrijeme da se građani adaptiraju, ali ih raduje činjenica da je dosta građana shvatilo poentu zabrane i da su odbili da uzmu i plate kese po višoj cijeni, već su u trgovinu pošli sa platnenim cegerima.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.