Ministarstvo državne bezbjednosti: Kina treba da podstakne svoje građane da se bave kontrašpijunažom
Kina treba da podstakne svoje građane da se bave kontrašpijunažom, uključujući otvaranje kanala na kojima mogu da prijave sumnjive aktivnosti, kao i da ih za to pohvali i nagradi, saopštilo je Ministarstvo državne bezbjednosti.
Ministarstvo za državnu bezbjednost, koje je glavno za strane obavještajne agencije i kontrašpijunažu, u svojoj prvoj objavi na nalogu Vičet (WeChat) napisalo je da mora da bude uspostavljen sistem u kome je „normalno“ da mase učestvuju u kontrašpijunaži.
Poziv na popularizaciju rada protiv špijuna među masama uslijedio je nakon što je Kina dopunila zakon o kontrašpijunaži koji je stupio na snagu u julu, prenio je Rojters.
Zakon kojim se zabranjuje prenošenje informacija u vezi sa nacionalnom bezbjednošću i interesima koji nisu precizirani uzbunio je SAD. Vašington kaže da bi strane kompanije u Kini mogle da budu kažnjene zbog redovnih poslovnih aktivnosti.
Izmijenjeni zakon omogućava vlastima koje sprovode istrage o kontrašpijunaži da dobiju pristup podacima, elektronskoj opremi i informacijama o ličnoj imovini.
Ministar državne bezbjednosti Čen Sijin napisao je u julu za jedan kineski pravni časopis da je politička bezbjednost glavni prioritet nacionalne bezbjednosti a „srž“ političke bezbjednosti je bezbjednost kineskog političkog sistema.
„Najosnovnije je da se sačuvaju liderstvo i vladajuća pozicija Komunističke partije Kine i socijalistički sistem sa kineskim karakteristikama“, istakao je Čen, prenio je Rojters.
Poslednjih godina Kina je uhapsila i pritvorila desetine Kineza i stranaca pod optužbom za špijunažu, uključujući direktora japanske farmaceutske kompanije Astelas farma (Astellas Pharma) u martu.
Australijski novinar Čeng Li, koga je Kina optužila za odavanje državnih tajni, u pritvoru je od septembra 2020.