Milović protiv ANB-a: Camgoz ugrožava nacionalnu bezbjednost

0

Agencija za nacionalnu bezbjednost (ANB) utvrdila je da državljanin Turske Binali Camgoz predstavlja opasnost po nacionalnu bezbjednost Crne Gore, ali ministar pravde Andrej Milović tvrdi da nije morao da konsultuje tu službu prije donošenja odluke, jer njihovo mišljenje ne igra presudnu ulogu za izručenje.

Informacija da je tajna služba dala takvu procjenu Vijestima je saopštena iz više nezvaničnih izvora, a ANB ne odgovara na zvanična pitanja.

“Za bezbjednosnu procjenu ANB-a ne postoji obaveza po Zakonu o međunarodnoj pravnoj pomoći u krivičnim stvarima da bude pribavljena. Takođe, nije ni zabranjeno pribaviti je, s tim što se informacije sadržane u tom aktu, koje nijesu pribavljene od pravosudnih organa, smatraju operativnim podacima, te ne mogu imati presudnu ulogu, već se u svakom predmetu sveukupno cijene sve okolnosti slučaja”, odgovorili su iz Milovićevog resora.

Tvrde i da ministru pravde niti bilo kom zaposlenom u tom vladinom resoru nije prijećeno tokom postupka odlučivanja o izručenju Camgoza, ali i da je o eventualnoj ekstradiciji tog državljanina Turske Milović u novembru razgovarao sa ambasadorom te zemlje

Iz Milovićevog kabineta poručili su i da je ministar donio političku odluku.

“Prilikom donošenja odluke ministra po zahtjevu Ministarstva pravde Republike Turske o izručenju državljanina Turske Binali Camgoza, uzete su u obzir sve okolnosti slučaja relevantne za donošenje odluke”, odgovorili su iz Milovićevog kabineta na pitanje – da li je prije donošenja odluke imao u vidu da NCB Interpol Ankara tog turskog državljanina potražuje zbog krivičnih djela iz oblasti organizovanog kriminala, a ne zbog tzv. političkih krivičnih djela.

Camgoz, kojeg tamošnje vlasti potražuju zbog najtežih krivičnih djela, uhapšen je 6. jula 2022. godine u Podgorici, a iz Uprave policije tada je saopšteno da je kod sebe imao falsifikovani pasoš u koji je upisano ime Mehmet Ali Bayhan.

Iako je Viši sud još u aprilu 2023. godine utvrdio da su ispunjeni uslovi za ekstradiciju tog optuženog za najteža krivična djela, a ta odluka postala pravosnažna 1. juna, ministar Milović odbio je nedavno da izruči Camgoza, pravdajući svoju odluku narušenim zdravstvenim stanjem stranca i etničkom pripadnošću..

Politička odluka

Iz MP objašnjavaju da ekstradicioni sud u okviru svoje nadležnosti ocjenjuje ispunjenost formalnih uslova za izručenje, a da u slučaju pozitivne odluke suda ministar donosi odluku za koju smatra da je ispravna.

“S obzirom na to da je Zakonom o međunarodnoj pravnoj pomoći u krivičnim stvarima propisano da konačnu riječ o izručenju daje ministar, to se i odluka ministra, bilo pozitivna, bilo negativna ima smatrati političkom odlukom, kojom ministar u ime države odlučuje da li će izručiti lice ili ne”.

Odgovarajući na pitanje kojim razlozima se vodio pa nije sačekao eventualnu odluku Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu, koji je odlučio da je zahtjev Camgozovih advokata preuranjen, iz MP su kazali:

“Što se tiče zahtjeva branilaca Binali Camgoza upućenog Evropskom sudu za ljudska prava, isti su zatražili izdavanje privremene mjere zabrane ekstradicije, koji zahtjev je ocijenjen kao preuranjen, jer odluka o izručenju ministra još nije bila donijeta. Da je dozvoljeno izručenje, logično je da bi prvo bio ispostavljen zahtjev za izdavanje privremene mjere – zabrane ekstradicije, a onda i osporavanje i ispitivanje meritorne odluke o izručenju”.

Iz tog vladinog resora nijesu odgovorili na pitanja da li se Milović u periodu koji je prethodio njegovoj odluci u vezi s tim slučajem sastajao sa predstavnicima drugih ministarstava, niti je li ministar pravde MUP-u predlagao da deportuju tog državljanina Turske.

“S obzirom na to da je nadležnost Ministarstva pravde iscrpljena u postupku ekstradicije, to se ne možemo izjašnjavati u pogledu eventualnog postupka deportacije lica, jer je to u isključivoj nadležnosti Sektora granične policije”, kazali su.

Ko je Camgoz

Državljanin Turske, prema pisanju tamošnjih medija, vođa je organizovane kriminalne grupe, a u krivični dosije upisani su mu razni zločini – ubistva, ranjavanje, otmica, pritvor, iznuda i mučenje počinjeni u Izmiru i okolini, nezakonita naplata čekova i obveznica…

U septembru 2022. godine, u Istražnom zatvoru u Spužu pretresena je ćelija u kojoj je boravio sa još pet pripadnika organizovane kriminalne grupe kavački klan.

To je učinjeno samo nekoliko dana nakon što je policija Turske utvrdila da su članovi kriminalnog klana Camgoza, učestvovali u ubistvu apsolutnog vođe škaljarskog klana Jovana Vukotića.

Camgoz je nedavno izašao iz spuškog zatvora. U Prihvatilištu za strance obezbjeđuje ga više policajaca sa dugim cijevima, koji ga povremeno, uz jake mjere obezbjeđenja sprovode na pregled u Klinički centar u Podgorici.

Ministar javne uprave Maraš Dukaj saslušavan je krajem jula prošle godine u tajnoj policiji, jer mu je, navodno, turski državljanin optužen za teška krivična djela zaprijetio preko pripadnika kavačkog kriminalnog klana. zbog neispunjenog obećanja prijateljima sa Kosova i iz Albanije da će se u Ministarstvu unutrašnjih poslova raspitati o mogućnosti da Camgoz zakonski dobije azil u Crnoj Gori.

Nakon razgovora u ANB-u u policiji je rekao da strahuje od Camgoza, jer vjeruje da je tom turskom kriminalcu Indrit Koleši iz Tirane nešto obećao u njegovo ime.

Šef vladinog resora za javnu upravu ne odgovara na pitanja Vijesti zbog čega se Camgoza sjetio tek nakon poziva iz tajne policije, odnosno, zašto nije odmah nakon razgovora sa Kolešjem prijavio da su od njega tražili političku podršku za obezbjeđivanje zaštite optuženom državljaninu Turske.

Ni ministar, ni zaposleni u Ministarstvu pravde nijesu dobijali nikakve prijetnje u vezi s ovim slučajem, a da jesu, isto bi bilo prijavljeno organima gonjenja“, odgovorili su Vijestima iz tog Vladinog resora

Turska prijatelj, ali Camgoz ostaje

Milović je sa ambasadorom Turske Barišom Kalkavanom razgovarao i o slučaju Camgoza, ali tvrdi da je odluku da im ne izruči tog optuženog donio na osnovu ukupnosti činjenica.

Iz Ministarstva pravde tvrde da su u potpunosti posvećeni unapređenju odnosa sa Turskom, ali da postoje slučajevi u kojima egzistiraju opravdani razlozi zbog kojih se ekstradicija ne može dozvoliti.

“U slučaju odluke oko izručenja Camgoz Binalija presudno je bilo medicinsko vještačenje gdje je jasno naznačeno – i od strane crnogorskih institucija, kao i od strane turskih zdravstvenih ustanova, da zbog teškog zdravstvenog stanja u kojem se pomenuti nalazi to lice ne može da samostalno živi u kazneno popravnoj istituciji, te da zbog pomenutog izrazito lošeg zdravstvenog stanja koje podrazumijeva stalnu njegu i nadzor koji se ne mogu adekvatno obezbijediti u zatvorskim uslovima”, piše u odgovoru.

Poručili su i da je Turska prijatelj Crne Gore:

“Naš NATO saveznik i veoma važan partner u brojnim oblastima i s njima želimo najbolje odnose”.

(Vijesti,me)

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.