Milović: Formirana je radna grupa za preseljenje SDT-a i SPO-a u zgradu Stare Vlade
Ministar pravde Andrej Milović kazao je da taj resor ubrzano radi na promjeni legislative kako bi što prije isporučili rezultate.
Najbitniji zakonski tekstovi na kojima se trenutno, u kratkim rokovima, radi su Zakon o Sudskom savjetu i sudijama, Zakon o državnom tužilaštvu, Zakon o specijalnom državnom tužilaštvu, Zakon o krivičnom postupku i Krivični zakonik…
On je na radnom doručku sa novinarima naglasio da je formirana i radna grupa za preseljenje prostorija SDT-a i Specijalnog policijskog odjeljenja u zgradu stare Vlade.
Milović je kazao da je rok dva-tri mjeseca da se isele institucije koje se sada tamo nalaze, a potom i da se adaptira zgrada za potrebe SDT-a i SPO.
Pomenuo je da će pokušati i da Specijalni sud isto umetnu u taj objekat ali to tek treba da se vidi koliko je izvidljivo ili će morati da se traži novo rješenje.+
Direktor Direkrorata za pravosuđe u MP Momir Jauković pričao je o Nacrtu strategije reforme pravosuđa od 2024. do 2027.
On je rekao da Strategija ima tri osnovna strateška cilja, a javna rasprava će trajati do 13. februara.
On je naglasio da će nakon toga tražiti mišljenje Evropske komisije, te se nada da će do pododbora u martu ove godine taj strateški dokument biti usvojen na Vladi.
Direktorica Direktorata za krivično zakonodavstvo Jelena Grdinić ponovila je da se radi na izmjenama Krivičnog zakonika, jer je MP primijetilo da se taj zakonski tekst ponovo mora naprijediti.
Ona je navela da je zakazan sastanak radne grupe za 16. februar jer je potrebno revidirati još neka rješenja kako bi se potpuno uskladili sa evropskim standardima.
Naglasila je da se radi na izmjenama Zakona o sprječavanju korupcije, gdje u tom pravcu imaju smjernice Savjeta Evrope.
Grdinić je navela i da se radi i na Zakonu o oduzimanju imovinske koristi te da se radi na potpunom usaglašavanju sa evropskim zakonodavstvom.
Državni sekretar Ministarstva pravde Aleksandar Bakrač je naveo da je radno u tom resoru, navodeći da svakog dana ima neku radnu grupu ili komisiju koja radi na izmjenama zakonskih rješenja.
„Radimo na čitavoj grupi zakona, za koje se može reći da će po svojoj sadržini biti maltene novi zakoni. To su KZ i ZKP“, kazao je Bakrač.
On je pomenuo pojedina zakonska rješenja u Italiji oko pritvora, koji u toj zemlji za neka krivična djela mogu da traju i do 9 godina.
Ministarstvo pravde je iniciralo izmjene člana 179 ZKP-a, a koji se odnosi da se za najteža djela briše granica najdužeg trajanja pritvora do tri godine od podizanja optužnice, ukoliko do tada se ne izrekne makar prvostepena presuda.
On je pomenuo da će u okviru Zakona o Sudskom savjetu i sudijama biti implementirane i odredbe Zakona o specijalnom sudu.
Bakrač je istakao da volja eksperata postoji i da nedavna posjeta Italiji je ključna u pomoći te zemlje i eksperata na izmjenama zakonskih rješenja.