Milovac: Ispitati Katnićevu ulogu u onome za šta se sumnjiči Čađenović

0

Direktor Istraživačkog centra Mreže za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) Dejan Milovac, kazao da će bivši glavni specijalni tužilac imati objektivnu odgovornost, bez obzira da li je znao za eventualne nezakonitosti.

– Nisam siguran da li je Čađenović mogao raditi nešto bez znanja, saradnje ili odobrenja… Milivoja Katnića, ali ono u šta sam sasvim siguran jeste da je to bilo moguće u odnosu na Tužilački savjet (TS) koji do sada nije pokazao da posjeduje kapacitete da se ozbiljnije pozabavi kontrolom rada tužilaca. Ovdje ostaje da se vidi da li će novi sastav TS imati drugačiji pristup u svom radu. Kada je u pitanju Katnić, vidjeli smo da je on već poklonio svoju bezrezervnu podršku svom kolegi Čađenoviću, što smo već imali prilike da vidimo kada su u pitanju bile ranije optužbe za bivšeg vrhovnog državnog tužioca Ivicu Stankovića, bivšeg kontroverznog policijskog funkcionera Zorana Lazovića. Bez obzira na to da li je Katnić znao za eventualne nezakonitosti u radu svog podređenog Čađenovića, ukoliko se protiv njega dokažu sumnje SDT-a, Katnić će kao nadređeni imati objektivnu odgovornost šta god se Čađenoviću stavi na teret – kazao je on.

I ukoliko je i potpuno nedužan u kompletnoj priči, dužnost Katnića bila je da prepozna takozvane “trule daske” u svojim redovima, poručuje Milovac.

– U svakom slučaju, očekujem da će i istraga u SDT-u ići u tom pravcu, te da će se detaljno ispitati i Katnićeva uloga u onome za šta se sumnjiči Saša Čađenović -rekao je direktor Istraživačkog centra MANS-a.

Direktor u MANS-u podsjeća da Crna Gora godinama dobija komentare o bliskim vezama između samog vrha vlasti i organizovanog kriminala, koji po definiciji ne može da funkcioniše bez takozvanih “enablera”.

– Odnosno onih koji takvim strukturama omogućavanju nesmetano djelovanje na nekoj teritoriji. Kada su u pitanju krivična djela za koje SDT sumnjiči Čađenovića, radi se o veoma ozbiljnim optužbama za koje bi tužilaštvo trebalo da ima vrlo čvrste dokaze. Ono što jeste nesporno je činjenica da su oba kotorska kriminalna klana prilično dugo gotovo neometani sprovodili svoje operacije u Crnoj Gori i van njenih granica, a da li je i u kojoj mjeri crnogorsko tužilaštvo, uključujući i osumnjičenog Čađenovića, imalo udjela, ostaje da se vidi nakon detaljne i transparentne istrage. Za sada je poznato vrlo malo informacija na osnovu kojih bi se moglo cijeniti do koje mjere će eventualna buduća optužnica protiv Čađenovića biti dovoljna da se rasvijetli i taj dio uticaja organizovanog kriminala na crnogorske pravosudne institucije – kazao je Milovac.

Milovac je istakao da to nije iznenađenje, jer se radi o opštoj definiciji organizovanog kriminala svuda u svijetu.

– Ono što takođe nije iznenađujuće jeste da ukoliko se takva situacija adekvatno i blagovremeno ne procesuira, te veze postanu teško raskidive i značajno utiču na bilo kakve napore u smjeru održivih rezultata u borbi protiv organizovanog kriminala. Nažalost, u Crnoj Gori imamo upravo takav scenario, i sve ono što smo imali prilike da vidimo do sada, ide u prilog sumnjama da je sami vrh institucija koje su u jednoj zemlji trebale da budu prva linija odbrane, postale uslužni servis organizovanog kriminala. Vrlo ozbiljne optužbe na račun dijela policijske organizacije zaduženog za borbu protiv organizovanog kriminala, sam vrh sudske organizacije (Vesna Medenica i Blažo Jovanić), a sada i tužilačke, ozbiljno opterećuju nastavak antikorupcijskih reformi u Crnoj Gori i nastavak borbe protiv korupcije –  kazao je Milovac.

On je ocijenio da se javnost opravdano osjeća uznemireno i da je povjerenje u državne institucije na rekordno niskom nivou.

– U takvoj situaciji je neophodno pokazati da one više neće biti servis organizovanom kriminalu, što je jedino moguće ozbiljnim čišćenjem ‘sopstvenog dvorišta’. Da li su posljednja hapšenja dio tog procesa, vidjećemo u vremenu koje je pred nama – dodao je Milovac.

Borba protiv organizovanog kriminala nema smisla ukoliko se kriminalnim grupama ne uskrati pristup finansijama i ne manje važno, institucionalnoj zaštiti – kazao je Milovac.

Rekao je da se tek tada može govoriti o početku takve borbe i postizanju održivih rezultata.

– Za to nam je potrebno tužilaštvo koje je lišeno bilo kakvog političkog uticaja, a naročito uticaja onog dijela političara za koje postoji sumnja da su i sami povezani sa određenim kriminalnim grupama. Procesuiranje ‘enablera’ koje sam pomenuo jeste važan korak u tom pravcu, a za sada imamo premalo informacija o tome koliko je tužilaštvo ozbiljno u namjeri da istraje na onom što je započelo – poručio je on.

Milovac je kazao da mora biti vidljiva veća distanca od političkih oportunista kako bi se tužilaštvo oslobodilo hipoteke i percepcije da je politički instrumentalizovano.

Ocijenivši da u Crnoj Gori još nema prekretnice u borbi protiv organizovanog kriminala, kazao je da zapljene kokaina i cigareta jesu veće nego ranije, da su neki visoki funkcioneri pravosuđa u postupku procesuiranja zbog sumnji na ozbiljna krivična djela, ali da to nije dovoljno da se ono što vidimo nazove prekretnicom.

– Onda kada ozbiljna količina novca i sredstava bude vraćena u budžet, a pravosnažne osuđujuće presude u predmentima organizovanog kriminala postanu pravilo, a ne incident, onda možemo govoriti da smo na pravom putu. To je ujedno i jedan od ključnih zahtjeva Evropske komisije u procesu proširenja Evropske unije koji se Crnoj Gori u iznova ponavlja – zaključio je Milovac.

 

(vijesti online)

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.