Milošević: Studija Fondacije Fridrih Ebert potvrdila loše prakse aktuelne vlasti prema mladima

0

Studija Regionalne kancelarije za međunarodnu saradnju Fondacije Fridrih Ebert, o položaju mladih u Jugoistočnoj Evropi, koja je upravo objavljena, pokazala je da se Crna Gora suočava s ozbiljnim izazovima koji se prelamaju preko neadekvatnih politika, nesposobnosti vlasti da odgovori na potrebe mladih i duboko ukorijenjene društvene nepravde, ocijenio je član Inicijativnog odbora i Odbora Glavnog grada Stranke evropskog progresa Danilo Milošević.

Kako je naveo, iako obrazovanje treba da bude stub društvenog razvoja studija ukazuje na zabrinjavajuće nivoe korupcije u obrazovnom sektoru.

“Na pitanje o tome koliko su zadovoljni kvalitetom obrazovanjem u Crnoj Gori u istoj studiji 2018. godine pozitivne odgovore dalo je 35,9 odsto ispitanika, dok ove godine na to pitanje pozitivan odgovor daje 25,1 odsto anketiranih, što predstavlja pad za gotovo 10 odsto u samo šest godina. Mladi smatraju da su ocijene i ispiti često „kupljeni“, što urušava integritet obrazovanja i obeshrabruje ambiciozne studente. Aktuelna vlast ne preuzima konkretne mjere za rješavanje ovih problema, već dopušta da korupcija ostane prisutna u svim segmentima društva, uključujući i obrazovanje”, rekao je Milošević.

Dodaje da se mladi u Crnoj Gori  suočavaju s alarmantno visokim stopama nezaposlenosti i dominacijom nesigurnih oblika zaposlenja, poput privremenih ugovora i rada na crno.

“Prema Studiji, gotovo polovina ispitanika smatra da su politička pripadnost i veze s ljudima iz vlasti ključna karika u zapošljavanju, dok se sposobnosti i kvalifikacije mladih stavljaju u drugi plan. Ovo još jednom ukazuje na neefikasnost državnih institucija u kreiranju fer i transparentnog tržišta rada. Posebno zabrinjava podatak da je 73,9 odsto ispitanika reklo da bi se preselilo u drugu državu iz ekonomskih razloga”, kaže Milošević.

Kako dalje navodi, sve veći broj mladih izražava želju da emigrira, što je direktna posljedica ekonomske nesigurnosti, korupcije i ograničenih mogućnosti za profesionalni i lični razvoj.

“Vlast nije uspjela da ponudi strategije koje bi zadržale mlade u zemlji, niti da stvori uslove koji bi ih motivisali da ostanu i grade svoju budućnost u Crnoj Gori”, rekao je Milošević.

Milošević dalje ističe da je studija jasno pokazuje da mladi osjećaju da su marginalizovani u političkom životu i da nemaju dovoljno predstavnika koji bi se zalagali za njihove interese.

“Vlast nije uspjela da osnaži mlade da se uključe u procese donošenja odluka, niti je pružila dovoljno prostora za njihovu participaciju u ključnim društvenim promjenama. Aktuelna vlast nosi veliku odgovornost za očigledne propuste u obrazovnim reformama, rješavanju nezaposlenosti i borbi protiv korupcije. Ignorisanje potreba mladih i odsustvo konkretnih mjera dodatno produbljuju jaz između institucija i mlađe generacije, što vodi ka opasnoj spirali socijalne nepravde i odliva mozgova”, navodi Milošević.

Mladi u Crnoj Gori, poručuje, zaslužuju vladu koja će ih smatrati prioritetom, a ne preprekom u vođenju politike.

“Gotovo četiri godine su prošle od promjene vlasti i obećanih reformi. Dobili smo samo nastavak i ubrzan rast i razvoj nekih loših praksi iz prošlosti, dok su priče o boljem položaju mladih mrtvo slovo na papiru. Potrebni su hitna promjena pristupa i konkretne reforme kako bi bila osigurana budućnost za mlade generacije. Potrebna je promjena pristupa ako želimo da mladi nakon završetka obrazovanja razvijaju našu državu”, zaključio je Milošević.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.