Milosavljević: Žene su i dalje manje plaćene od muškaraca
Svaki put kada glasno zagovarate za sebe i vaš glas se bolje čuje, tada zagovarate za svaku ženu! Ako ja prećutim, ti prećutiš, ona prećuti – nema pomaka – naglašava Milosavljević. Ako političarkama i političarima žene, kao ciljna grupa, nijesu na prvom mjestu, a oni su glas tih istih žena u parlamentu, brine me kako će se oni izboriti za naš ,,ženski“ problem, peticiju ili inicijativu za unapređenje poslovnog ambijenta ili opšteg dobra. Skupljanje političkih poena je legitimno, ali mora imati rezultate! – kazala je Milosavljević.
Balansiranje između poslovnog i privatnog života predstavlja je izazov sa kojim se većina žena i danas suočava, a želja za promjenom i uticajem na anomalije u društvu bila je toliko snažna i zato je Sanja Milosavljević osnovala poslovnu mrežu ,,Žene od uticaja“.
Ideja za ovaj portal proizašla je iz dubokih ličnih nesigurnosti koje su dijelile ne samo ona, već i njene najbliže poslovne saradnice, kao i poslovnih dilema.
Uz podršku ženama u poslovnom svijetu, ova poslovna mreža takođe ima širu viziju koja obuhvata podsticanje žena da se aktivno uključe u politiku i postanu aktivistkinje u društvu. Osim pružanja podrške i inspiracije za profesionalni razvoj, cilj je i osvješćivanje o nejednakostima s kojima se žene suočavaju.
Vještine potrebne za uspjeh
– Kroz programe i obuke pomažemo ženama da razviju vještine potrebne za uspjeh u političkom okruženju. Organizujemo događaje i javne akcije kojima se podiže svijest o važnosti uključivanja žena u politički proces i ohrabrujemo ih da preuzmu aktivnu ulogu u donošenju odluka, koje utiču na njihove živote i živote drugih žena – kazala je Milosavljević za Pobjedu.
Motivacija Sanje Milosavljević bila je stvoriti prostor gdje će žene moći dijeliti svoje priče, izazove i uspjehe, te na taj način pružati podršku i inspiraciju jedna drugoj. Osim što je portal mjesto za ovakvu razmjenu iskustava, inicijativa se proširila na mentorstvo, umrežavanje i profesionalni razvoj žena. Javno zagovaranje i uticaj na sistem dolazi kao naredna akcija za bolju budućnost.
Poslovna mreža ,,ženeoduticaja“ okuplja više od 200 žena različitog profila, s naglaskom na učešće iz Crne Gore i regije, a primjećuje se sve veće interesovanje i aktivno uključivanje žena i iz Evropske unije.
– Osjećaj da postoji potreba za platformom koja će inspirisati, edukovati i podržavati žene u njihovim ambicijama i pomoći u rješavanju problema bio je glavni pokretač. Osim portala, inicijativa se fokusira na mentorstvo, umrežavanje i profesionalni razvoj žena. Više od 200 žena različitog profila učestvuje u aktivnostima primarno iz Crne Gore i regiona, a mreža je jača jer želimo da budemo podrška i NVO sektoru i profesionalnim organizacijama – kazala je Milosavljević Pobjedi.
Ciljevi projekta ,,Žene od uticaja“ uključuju promociju ženskog liderstva, podršku ženskom preduzetništvu, osnaživanje žena da preuzmu aktivnu ulogu u društvu i poslovanju i kreiranje zajednice, koja podstiče međusobnu podršku i saradnju.
– Želimo da žene motivišemo da se bave politikom i postanu aktivistkinje u društvu, da znaju jasne statistike da nijesu plaćene isto kao muškarci, da postoji jaz na evropskom nivou i da su to globalne inicijative – istakla je Milosavljević.
Naglašava da je aktivna uloga žena u današnjem društvu neophodna.
– Vidljivost žena u društvu, čini mi se, malo je bolja, kroz brojna udruženja i inicijative žena. Kvote za žene u sistemu moraju biti veće, moraju biti primijenjene. Žene bi trebalo da utiču na različite sfere, od politike i ekonomije do nauke i umjetnosti. Ova sveprisutnost će doprinositi različitosti i inovacijama, a i mijenjati tradicionalne percepcije o ženskim ulogama, podstičući ravnopravnost i pravičnost – smatra Milosavljević.
Resursi i inspiracija
Dodaje da portal Žene od uticaja podržava žene tako što im pruža resurse, informacije i inspiraciju za lični i profesionalni razvoj.
– Objavljujemo intervjue sa uspješnim ženama koje vodeći mediji u Crnoj Gori preuzimaju i rado dijele, meni je to dokaz da radimo dobre stvari, a spremni smo i za političke susrete i međunarodne projekte – kazala je Milosavljević.
Smatra da je stvaranje zajednice ključno za osnaživanje žena jer pruža osjećaj pripadnosti, razumijevanja i podrške.
– Nije lako, ali iskustva žena prvo mene pokreću da napredujem dalje. Svaka žena, koja nam napiše mejl da joj je povrijeđeno neko od Ustavom zagarantovanih prava, signal je da svrha postoji. Prednost onlajn komunikacije omogućava ženama iz različitih djelova svijeta da se povežu kada je pomoć u pitanju, dijele iskustva, uče jedna od druge i grade snažne mreže podrške koje mogu imati dalekosežan uticaj – poručuje Milosavljević.
Konkretne akcije koje preduzimaju su istraživanja koja sprovode, organizuju vebinare, radionice, WOI konferenciju jednom godišnje, mentorske programe, inicijative za finansijsku pomoć ženama preduzetnicima…
– Radimo i kampanje za podizanje svijesti o pitanjima koja utiču na žene, kao i partnerstva sa drugim organizacijama koje se zalažu za prava žena. Desetog maja u ,,Hiltonu“ ćemo, putem prosperitita, temu statusa žena obraditi regionalno i na nivou EU. Takođe, uključenost muškaraca u razgovore i akcije za ravnopravnost žena je neophodna, te ćemo mi u ovoj godini pokrenuti niz inicijativa u skladu sa ovim – naglasila je Milosavljević.
Njihova podrška ženama u preduzetništvu se manifestuje kroz programe mentorstva, pristup finansijskim sredstvima, događaje za umrežavanje, radionice za izgradnju vještina i promociju uspješnih ženskih preduzetnika kako bi se povećala vidljivost i pružili modeli za oponašanje.
– Sve aktivnosti žena koje imaju svrsishodnost mora država da podrži, da bi problem počeo da se rješava – poručuje Milosavljević, dodajući da projekti i akcije koji podstiču solidarnost među ženama uključuju zajedničke inicijative, grupe za podršku, kampanje za osnaživanje, kao i promovisanje uspješnih priča.
– Planiramo i savjetovalište za žene u saradnji sa jednom regionalnom organizacijom koja radi po njemačkom modelu psihološke podrške, ali i projekte sa institucijama i ministarstvima – najavljuje Milosavljević.
Tvrdi da je jaz u rodnom paritetu i te kako prisutan.
– Svaki put kada glasno zagovarate za sebe i vaš glas se bolje čuje, tada zagovarate za svaku ženu! Ako ja prećutim, ti prećutiš, ona prećuti – nema pomaka – naglašava Milosavljević. Ako političarkama i političarima žene, kao ciljna grupa, nijesu na prvom mjestu, a oni su glas tih istih žena u parlamentu, brine me kako će se oni izboriti za naš ,,ženski“ problem, peticiju ili inicijativu za unapređenje poslovnog ambijenta ili opšteg dobra. Skupljanje političkih poena je legitimno, ali mora imati rezultate!
Ona navodi nedavni Izvještaj Evropske komisije o rodnoj (ne)ravnopravnosti koji je objavljen prije dva dana i u kojem stoji da je da direktiva o borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici prvi sveobuhvatni pravni instrument na nivou EU za borbu protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici.
– Ovom direktivom, sve žrtve nasilja nad ženama i nasilja u porodici širom EU će imati koristi od istog sveobuhvatnog skupa mjera zaštite, podrške i pristup pravdi. Uvođenje minimalnih pravila o definiciji krivičnih djela određenih oblika nasilja nad ženama širom EU, i oflajn i onlajn. Ove kriminalizacije podrazumijevaju sakaćenje ženskih genitalija, prisilni brak, kao i najraširenije oblike sajber nasilja (tj. dijeljenje intimnog ili izmanipulisanog materijala bez saglasnosti, sajber uhođenje, sajber uznemiravanje, ciberflashing i sajber podsticanje na mržnju ili nasilje) – naglašava Milosavljević.
Diskriminacija
Milosavljević ističe i da su žene manje plaćene od muškaraca, iako je već decenijama prošlo od prvih zakona kojima je trebalo osigurati jednakost.
– Istraživanja pokazuju da su žene često manje plaćene za isti ili sličan rad u odnosu na muške kolege, čak i kada posjeduju iste kvalifikacije i iskustvo. Rodni jaz u platama nije samo pitanje ekonomske pravde, već i pitanje ljudskih prava i jednakosti. Napori za rješavanje ovog problema su kontinuirani, ali je potrebno više od samih zakonskih propisa. Potrebno je promijeniti kulturu i svijest o vrijednosti ženskog rada, te izgraditi inkluzivno radno okruženje koje nagrađuje sposobnosti i doprinos svakog pojedinca, nezavisno od pola – poručila je na kraju Milosavljević.
Kroz edukaciju, osvješćivanje i podršku ženama, na svim nivoima društva, možemo zajedno raditi na eliminisanju ovog nepravednog jaza i stvaranju pravednijeg i ravnopravnijeg svijeta za sve.
(Analitika)