Milosavljev spustio roletnu Katarcima: „Orlovi“ poletjeli

0

Rukometaši Srbije sa dva boda idu u drugu rundu Svjetskog prvenstva. Nije demoralisao minimalan poraz od Njemačke, četa Tonija Đerone odigrala je mnogo bolju odbranu protiv Katara, krila su bila raspoložena, posebno Bogdan Radivojević, u drugom poluvremenu je rešatao i Vukašin Vorkapić. Srušen je azijski šampion sa 34:24 (17:14) u Katovicama, pa su „orlovi“ osvojili drugo mjesto u Grupi E i zadržali šanse da se u naredne tri utakmice bore za četvrtfinale i kvalifikacije za Olimpijske igre.

Napad je i ovog puta bio tečan, nisu Radivojević i drugovi mnogo promašivali. Lazar Kukić je diktirao tempo igre, dok je maestralan bio ljevoruko srpsko krilo. Radivojević je u prvih 30 minuta šutirao 7/8. Četiri intervencije imao je Vladimir Cupara, dok je u nastavku branio prvi put na šampionatu Dejan Milosavljev. Eh, da je popilarni Banda branio protiv „pancera”… Pa sigurno bi Srbija sada bila na korak od četvrtfinala… Znali su Njemci šta rade kada ga klub Fuhse Berlin nije pustio da se priključi reprezentativnim drugovima.

Rukometaši Srbije su od starta dominirali, već u 12. minutu je Valero Rivera morao da zatraži tajm-aut posle serije 4:0 i vođstva 12:8. Radivojević je postigao tri gola u nizu. Golom Kukića su imali i plus pet „orlovi“ – 14:9. Međutim, onda sledi „žutih pet minuta“. Sve je krenulo nakon što je poslije odbrane Cupere Nemanja Ilić prebrzo krenuo u kontru i ostavio loptu rivalima. Umjesto da odu na plus pet, Srbi su častili protivnika još jednim napadom. U tom napadu je mladi Jovica Nikolić zaradio crveni karton. Potom – četiri gola u nizu za Katar, tri intervencije golmana Bilala Lepenice, pa je Đerona morao da traži tajm-aut u 26. minutu, kod rezltata 15:14 za Srbiju.

Srednji bek Tarek Abdala i pivotmen Jusef Benali zadavali su nam najveće probleme, ali je i pivot promašio dva puta na prazan gol, kada je Srbija napadala bez golmana. Ipak, do poluvremena Srbija steže odbranu, daje dva pogotka, za sigurnih +3 poslije prvih 30 minuta.

Čim je ušao u nastavku, Milosavljev je četiri odbrane za devet minuta, a prvim pogotkom na meču Petar Đorđić je donio tad najvećih šest golova viška Srbije – 21:15 u 38. minutu. Morao je Rivera opet da zatraži tajm-aut, ali su „orlovi” zaigrali uz istom ritmu, sa granitnom odbranom i pitanje pobjednika se nijednog trenutka se nije postavljalo. Nije Rivera uspio da zaustavi seriju srpskih rukometaša, Vanja Ilić je pogodio za plus sedam – 22:15.

Tu je već bilo jasno da će Srbija da ostvari drugi trijumf na šampionatu. Do kraja meča je naša reprezentacija rutinski sačuvala prednost. Gdje je Radivojević stao, u nastavku je raspucano bilo desno krilo Vukaših Vorkapić. Petar Đorđić je bio raspoložen u nastavku, slao je prepoznatljive projektile i razbio odbranu Katara i golmana Lepenicu. Odličan je bio i pivot iz Berana, Mijajlo Marsenić.

Crveni karton dobio je desni bek Jovicu Nikolić već u 18. minutu zbog oštrog starta nad Tarekom Abdalom. I Dragan Pešmalbek je u 50. minutu morao da napusti teren zbog direktnog crvenog kartona.

„Orlovi“ su imali i protiv Katara podršku oko 20 navijača, koji su bili i ovog puta veoma bučni. Tokom svih 60 minuta su bodrili tim Tonija Đerone.

U narednoj rundi Srbija će igrati u Katovicama sa Norveškom, Holandijom i Argentinom. Prvi rival već za dva dana su Norvežani koji su pobijedili u Krakovu Holandiju. U noformiranoj Grupi 3, Norveška i Njemačka imaju četiri boda, Srbija i Holandija po dva, dok su bez bodova Argentina i Katar. „Orlovima“ će najvjerovatnije biti potrebne sve tri pobjede za plasman u četvrtfinale. Da je najbolji igrač ovog meča, Milosavljev branio protiv Njemačke sigurno bi i njima spustio roletnu i taj put bi izgledao mnogo lakše.

KATAR – SRBIJA 24:34 (14:17)

Dvorana: „Spodek“ u Katovicama. Gledalaca: 1.000. Sudije: Horaček i Novotni (obojica iz Češke).

KATAR: Lepenica, Nader, Mahmud 3, Madadi 5, Kapote 1, Memišević 1, Gačević, Tarek Abdala 5, Alderi, Sami, Benali 5, Hasabalija 1, Heiba 3, Šebl, Zakar, Suljaković.

SRBIJA: Cupara, Vorkapić 6, Borzaš 3, Abutović, Radivojević 7, N. Ilić 3, Pešmalbek 2, V. Ilić 2, Kukić 2, Nikolić, Marsenić 4, Orbović 1, Milosavljević, Dodić, Đorđić 4, Milosavljev.

Igrač utakmice: Dejan Milosavljev (Srbija).

KOMPLETNI REZULTATI PRELMINARNE RUNDE

Grupa A – 1. kolo: Čile – Iran 24:25, Španija – Crna Gora 30:25; 2. kolo: Crna Gora – Iran 34:31, Španija – Čile 34:26; 3. kolo: Crna Gora – Čile 35:32, Španija – Iran 35:22. Plasman: Španija 6, Crna Gora 4, Iran 2, Čile 0.

Grupa B – 1. kolo: Francuska – Poljska 26:24, Slovenija – Saudijska Arabija 33:19; 2. kolo: Francuska – Saudijska Arabija 41:23, Slovenija – Poljska 32:23; 3. kolo: Francuska – Slovenija 35:31, Poljska – Saudijska Arabija 27:24. Plasman: Francuska 6, Slovenija 4, Poljska 2, Saudijska Arabija 0.

Grupa C – 1. kolo: Zelenortska Ostrva – Urugvaj 33:25, Švedska – Brazil 26:18; 2. kolo: Brazil – Urugvaj 35:24, Švedska – Zelenortska ostrva 34:27; 3. kolo: Brazil – Zelenorstka ostrva 30:28, Švedska – Urugvaj 47:12. Plasman: Švedska 6, Brazil 4, Zelenortska ostrva 2, Urugvaj 0.

Grupa D – 1. kolo: Mađarska – Južna Koreja 35:27, Island – Portugal  30:26; 2. kolo: Portugal – Južna Koreja 32:24, Mađarska – Island 30:28; 3. kolo: Island – Južna Koreja 38:25, Portugal – Mađarska 27:20. Plasman: Portugal 4, Island 4, Mađarska 4, Južna Koreja 0.

Grupa E – 1. kolo: Njemačka – Katar 31:27, Srbija – Alžir 36:27; 2. kolo: Njemačka – Srbija 34:33, Katar – Alžir 29:24, 3. kolo: Njemačka – Alžir 37:21, Srbija – Katar 34:24. Plasman: Njemačka 6, Srbija 4, Katar 2, Alžir 0.

Grupa F – 1. kolo: Holandija – Argentina 29:19, Norveška – Sjeverna Makedonija 39:27; 2. kolo: Holandija – Sjeverna Makedonija 34:24, Norveška – Argentina 32:21; 3. kolo: Argentina – Sjeverna Makedonija 35:26, Norveška – Holandija 27:26. Plasman: Norveška 6, Holandija 4, Argentina 2, Sjeverna Makedonija 0.

Grupa G – 1. kolo: SAD – Maroko 28:27, Egipat – Hrvatska 31:22; 2. kolo: Egipat – Maroko 30:19, Hrvatska – SAD 40:22; 3. kolo: Egipat – SAD 35:16, Hrvatska – Maroko 36:24. Plasman: Egipat 6, Hrvatska 4, SAD 2, Maroko 0.

Grupa H – 1. kolo: Bahrein – Tunis 27:27, Danska – Belgija 43:28; 2. kolo: Belgija – Tunis 31:29, Danska – Bahrein 36:21; 3. kolo: Bahrein – Belgija 30:28, Danska – Tunis 34:21. Plasman: Danska 6, Bahrein 3, Belgija 2, Tunis 1.