Milivojević o savjetima njemačkog i francuskog ambasadora: Mašu oni šargarepom već odavno, nastavljaju sa uslovljavanjima i pritiscima
Ambasadorka Njemačke u Srbiji Anke Konrad i ambasador Francuske u Srbiji Pjer Košar pozvali su srpske vlasti da uvedu sankcije Ruskoj Federaciji, pozabave se pritužbama o kršenju zakona tokom izbora, preduzmu odlučne korake u vezi sa sporazumima sa Prištinom i pristupanje EU postave kao nacionalni prioritet, dodajući da je mjesto za Srbiju rezervisano.
Diplomata i bivši ambasador Zoran Milivojević kaže za Sputnjik da je Srbija ovu ponudu o rezervaciji već čula i vidjela kako izgleda i da treba da sačeka neku novu garnituru u EU jer ovo govore oni koji odlaze sa vlasti.
„Nema tu ničega novog, to samo pokazuje interes za nastavak pritiska na Srbiju u pogledu Kosova i Metohije, odnosno prihvatanja Ohridskog sporazuma, i sa jačim akcentom na uvođenje sankcija Rusiji. Vjerujem da ovo poslednje ima veze sa tim jer stvari na frontu ne idu u korist zapadnih centara moći. Osim toga, ukrajinska kriza izaziva i u EU i Americi unutrašnji pritisak onih struja koje se protive nastavku tog rata i to važi za američki Kongres ali i za Evropu,“ kaže Milivojević.
Ovo sve skupa, napominje Milivojević, potvrđuje da će pritisak na Beograd biti jači u zavisnosti od zapadnih spoljnih i unutrašnjih interesa.
„Kada govorimo u unutrašnjim interesima to su izbori u EU i Americi koji idu tokom koji nije povoljan za vladajuću strukturu. Što se tiče spoljnih, onda je to pitanje dešavanja na frontu u Ukrajini ali i nemogućnost da se Rusija izoluje. Davos je potvrdio da je svijet podijeljen, a vidjeli smo i kako je ukrajinska tema prošla neslavno ove godine u odnosu na prošlu. Tu je i pitanje Bliskog istoka i kako će se tamo stvari razvijati, ali Zapad ni tamo nije u ofanzivi jer ima podjela. Dakle, kada se sve sabere i oduzme stvari se po pravilu sužavaju na male zemlje i na prostore koji nisu zaokruženi prema agendi Zapada kao što je Zapadni Balkan sa idejom da se što prije, silom i pod pritiscima, riješe otvorena pitanja prije okončanja krize u Ukrajini“, kaže Milivojević.
On ocjenjuje da se položaj Srbije, i kad bi uvela sankcije Rusiji, ne bi promenio kada se govori o pristupanju Evropskoj uniji koja, kako kaže, maše tom šargarepom duže od decenije.
„Potpuno je jasno da tema pristupanja Srbije Evropskoj uniji, osim verbalno, nije aktuelna. Prema tome, suština je u uslovljavanjima a glavni interes Zapada ali i dvoje potpisnika ovog pisma i njihovih vlada u suštini se svodi na uslove koji se Srbiji postavljaju. Njihov primarni interes je – uvođenje sankcija Rusiji i prihvatanje de fakto priznanja Kosova,“ konstatuje Milivojević.
Dvoje ambasadora su se u otvorenom pismu osvrnula i na nedavno održane izbore u Srbiji gdje se kroz redove provlači da baš nisu zadovoljni izborom građana Srbije.
„To bavljenje unutrašnjim pitanjima i nedavno održanim izborima u našij državi gdje se narod gotovo plebiscitarno opredijelio ko želi da ih vodi malo je diskutabilno od strane njemačkog i francuskog ambasadora i ima za svrhu da uzburka unutrašnju političku scenu, što je svakako novi vid pritiska na nas. Očigledno je da i Njemcima i Francuzima, ali dijelu Zapada smeta to što je Srbija samostalna i vojno neutralna, i to su na neki način morali i da ispolje“, smatra Milivojević.
(Sputnjik)