Milić: Katastrofalni rezultati gradskog preduzeća „Deponija“
Koliko je lokalna vlast Podgorice u prehodnom periodu loše obavljala poslove iz svoje nadležnosti pokazuju katastrofalni rezultati gradskog preduzeća „Deponija“, saopštio je Goran Milić, odbornika Nove srpske u skupštini Glavnog grada.
„Dok u zemljama EU otpad predstavlja resurs i kvalitetnom reciklažom stvara nove sirovine, kod nas je to ogromni problem. Informacija da Deponije d.o.o. prerađuje samo 2% komunalnog otpada je u svakom smislu katastrofalna iz više razloga“, izjavio je Milić.
Prema njegovim riječima, „otpad koji nije prerađen i recikliran opterećuje i kapacitete sanitarnih kada i negativno utiče na životnu sredinu“.
„Iako je Crna Gora proglašena za ekološku državu još davne 1991. godine do danas nije bilo velikih pomaka kako na državnom, tako i na lokalnom nivou“, rekao je odbornik NSD-a.
Kako je istakao, „Podgorica je formiranjem preduzeća Deponija d.o.o trebala da uđe u ozbiljnu realizaciju projekata kružne ekonomije i samim tim organizuje preradu i reciklažu otpada što u suštini u tom preduzeću i ne postoji“.
„Prerada otpada promoviše konkurentnost, inovacije, štiti životnu sredinu, ali i istovremeno doprinosi ekonomskom rastu budžeta Glavnog grada i održivosti radnih mjesta zaposlenih u tom preduzeću. Podatak da u EU pojedine države recikliraju i do 70% otpada, a da neke čak i uvoze otpad za preradu, dovoljno kazuje koliko je kod nas ta oblast zanemarena“, poručio je Milić.
Prema njegovim tvrdnjama, „podaci da su odrećene materije iz otpada reciklabilne i preko 50%, kao što su metali i plastika , uz podatak da je staklo reciklabilno 100%, kartonaža do 70% , dovoljno pokazuje koliki su realni gubici gradskog preduzeća u prethodnom periodu“.
„Drugi efekat lošeg upravljanja otpadom je pitanje očuvanja životne sredine. Spaljivanjem plastičnog, papirnog, kartonažnog otpada , kao i polovnih guma izuzetno povećava emisije ugljen-dioksida , što naši sugrađani često i osjećaju“, kazao je odbornik NSD-a.
On se na kraju vratio na osnovno pitanje.
„Da li je u preduzeću Deponija d.o.o. stvarno prerađeno samo 2% otpada ili se u tom preduzeću prikazuju nerelevantni podaci, što je naravno pitanje za novo rukovodstvo i nadležne organe“, rekao je Milić, dodajući:
„Nakon iznesenih podataka koje smo ovih dana imali na uvid, a tiče se podgoričke ‘Čistoće’, sasvim je sigurno da je potrebno u narednom periodu ispitati rad svih gradskih preduzeća i službi, te utvrditi činjenično stanje u poslovanju istih“, zaključio je Milić.
Svaka čast Miliću, pravi predstavnik Podgorice.