“Mi znamo ko smo”: Šta je Popis stanovništva?

1

Popis stanovništva je organizovano prikupljanje različitih podataka o stanovništvu jedne države. Njime se utvrđuju statistički pokazatelji neophodni za funkcionisanje društva.

Zašto je važan Popis stanovništva?

Kroz redovne Popise stanovništva država uređuje svoje socijalne, ekonomske i ostale politike. Njime se prate i bilježe važni podaci kroz koje stanovnici jedne zemlje ostvaruju svoja prava. Bez podataka o broju građana koji žive u jednoj državi, kao i o njihovim ekonomskim, porodičnim, zdravstvenim i kulturološkim osobinama, nemoguće je sprovoditi demokratiju unutar zajednice niti uređivati unutarnju politiku.

Kada će biti organizovan Popis stanovništva i koja su pitanja naročito značajna?

Popis stanovništva će se održati od 1. do 15. novembra, 2023. godine.

Predlogom zakona o Popisu stanovništva od 2. juna 2022. godine predviđeno je da će biti prikupljani i podaci o identitetskim kategorijama poput: etničke pripadnosti, maternjeg jezika i vjeroispovjesti.

Zašto su ova pitanja značajna?

Mnogim ljudima je važno da sačuvaju svoj identitet, bio on nacionalni, vjerski, jezički ili neki drugi. Država ovu potrebu prepoznaje i u svojim najvišim aktima propisuje niz prava koje su usmjerena na očuvanje različitih nacionalnih, vjerskih i jezičkih baština.

Istovremeno, identitet je i odgovor na pitanje „Ko sam ja?”, bez njega druga pitanja – poput „Šta hoću?” ili „Zašto postojim?” – nemaju smisla. Moramo znati ko smo da bismo znali zašto postojimo, šta hoćemo i kuda idemo.

Slobodno izjašnjavanje je važno!

Srpski narod u Crnoj Gori je godinama, na različite načine, diskriminisan za vrijeme strahovlade jednog opresivnog režima. Ipak, u ovoj zemlji živi oko trećina stanovnika koji se nacionalno izjašnjavaju kao Srbi, dok najveći broj stanovnika Crne Gore govori srpskim jezikom. Da bi se prava srpskog naroda, i njegov društveni, politički i kulturni položaj u Crnoj Gori, osnažili važno je da slobodno i bez straha, na Popisu stanovništva, govorimo o sebi, svom jeziku i identitetu. To je neotuđivo pravo svakog pojedinca.

(aloonline.me)

1 Comment
  1. mucni glavom komentariše

    srbi iz cijelog svijeta imaju pravo na besplatno školovanje, u Srbiji. I djeca nekih montenegrina to koriste, valjda ne lažu, šta su. Nekoliko srba rođenih u Švedskoj su ove godine završili Medicinski fakultet u BG. U Švedskoj nisu imali te novce za školovanje, ali su im diplome priznate. Velika je to prednost za srbe iz Bih, Crn gore, Makedonije…. A imaju pravo i na besplatnu zdravstvenu zaštitu. Samo treba formular sa popisa.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.