MF: Suficit budžeta 42 miliona evra, sve pristigle obaveze isplaćujemo

0

Crna Gora je ostvarila suficit budžeta od 42 miliona evra od početka januara do kraja jula ove godine, umjesto konzervativno planiranog deficita te je budžetski bilans bolji od plana za 220,3 miliona evra, poručili su iz Ministarstva finansija (MF).

Iz resora su kazali da se nastavlja trend dobre naplate i pozitivnih fiskalnih kretanja, a došlo je, kažu, do snažnog rasta prihoda budžeta u odnosu na plan i na isti period prošle godine.

“Sedmomjesečni prihodi su premašili plan za 95,5 miliona evra ili 6,5 odsto i ostvaren je suficit budžeta u iznosu od 42 miliona evra, odnosno 0,6 odsto procijenjenog BDP-a, a planiran je deficit od 178,3 miliona evra, što znači da je budžetski bilans bolji za 220,3 miliona evra. Izuzimajući prihode jednokratnog karaktera, budžetski prihodi su veći za 237,2 miliona evra ili 18,2 odsto nego u istom prošlogodišnjem periodu”, navodi se u saopštenju dostavljenom iz MF.

Ukupni prihodi budžeta zaključno sa julom ove godine, kako su naglasili, ostvareni su u iznosu od 1.569,1 miliona evra ili 22,3 odsto procijenjenog BDP-a.

“Takođe, kapitalni budžet je realizovan u iznosu od 78,6 miliona evra što predstavlja pet odsto ukupne potrošnje, odnosno 84,3 odsto plana za ovaj period ili 29,4 miliona evra (59,7 odsto) više nego za sedam mjeseci prethodne godine. U sedmomjesečnom periodu, od poreza na dobit pravnih lica prihodovano je 197,6 miliona evra, što predstavlja više nego značajan rast u odnosu na uporedni period 2023. godine, i to za 61,8 miliona evra ili 45,5 odsto i 51,8 miliona evra, odnosno 35,6 odsto u odnosu na plan”, pojasnili su iz MF.

Evidentiran je, dodaju, snažan rast i po osnovu naplate poreza na dohodak fizičkih lica, koji je ostvaren u iznosu od 45,9 miliona evra, što je za 7,6 miliona evra ili 19,9 odsto više u odnosu na plan i 14,4 miliona evra ili 45,8 odsto više u odnosu na isti period lani.

“Doprinosi su ostvareni u iznosu od 321 miliona evra i bilježe rast od 16,2 miliona evra, ili 5,3 odsto u odnosu na plan i 31,2 miliona evra ili 10,8 odsto u odnosu na uporedni period 2023. godine. Kontinuiranim aktivnostima Poreske uprave, u domenu kontrole i obrade zahtjeva, značajno je ubrzana dinamika povraćaja poreza na dodatu vrijednost (PDV), čime se osigurava stabilnost poslovnog ambijenta, a utiče i na ukidanje biznis barijera u privredi”, naveli su iz resora.

Tako je, kako su naveli iz MF, zaključno sa julom, po osnovu PDV-a, prihodovano 655,4 miliona evra, što je za 13,8 miliona evra ili 2,1 odsto više u odnosu na plan i 87,1 miliona evra ili 15,3 odsto više u odnosu na isti period 2023.

“Povraćaj PDV-a je iznosio 60,9 miliona evra, što je u odnosu na isti period prethodne godine više za 5,8 miliona evra ili 10,6 evra. Zabilježen je i značajan rast prihoda od akciza koji su, u sedmomjesečnom periodu, iznosili 195,1 miliona evra, što predstavlja 23,5 miliona evra ili 13,7 odsto više u odnosu na isti period prethodne godine, odnosno 0.9 miliona evra ili 0,5 odsto u poređenju sa planom za januar – jul”, ukazuju iz resora.

Iz MF navode da je zabilježen i rast u kategoriji ostali prihodi, i to za 4,5 miliona evra ili 8,5 odsto u odnosu na plan.

“Snažan rast prihoda budžeta zabilježen je i tokom jula ove godine i iznose 260 miliona evra, što je više za 52 miliona evra ili 25 odsto u odnosu na isti mjesec prethodne godine, odnosno za 20,1 miliona eura ili 8,4 odsto više od plana. Dakle, u julu je ostvaren suficit budžeta u iznosu od 11,5 miliona evra a planom je bio projektovan deficit od 24,9 miliona evra. Tokom jula gotovo sve kategorije prihoda budžeta bilježe rast u odnosu na plan i na jul prošle godine. Akcize su na gotovo istom nivou kao u julu 2023. godine, a u odnosu na plan je zabilježeno odstupanje od 3,1 miliona evra ili 8,1 odsto”, dodaju iz MF.

Napominju da se odstupanja kod pojedinih kategorija prihoda budžeta evidentiraju usljed činjenice da su podaci vremenski prilagođeni, odnosno da se naplata izvršena od Poreske uprave danas, knjiži u državnom trezoru kao prihod narednog dana.

Dakle, kako kažu, prihod posljednjeg dana u mjesecu kroz sistem računovodstva javnog sektora evidentira se kao prihod narednog mjeseca.

“Za sedam mjeseci je ostvarena niža realizacija izdataka u odnosu na planirane za 124,8 miliona evra ili 7,6 odsto. Ukazujemo da država sve pristigle obaveze realizuje u realnom vremenu, te u ovom trenutku nema obaveza koje su stigle na naplatu a da nisu isplaćene”, naveli su iz MF.

U odnosu na isti period prethodne godine, iz MF navode da izdaci su veći 231,9 miliona eura, ili 17,9 odsto, a najveće odstupanje zabilježeno je kod izdvajanja za isplatu prava iz oblasti penzijskog i invalidskog osiguranja, dominantno usljed povećanja minimalne penzije, transfera institucijama i značajnije kod institucija javnog zdravlja, kao i rasta izdvajanja za bruto zarade, što je posljedica usvajanja granskih kolektivnih ugovora kojima su povećane zarade zaposlenih u javnom sektoru u 2023. godini.

Posmatrajući strukturu budžeta, iz MF su kazali da tekući budžet za sedam mjeseci ove godine ostvaren je u iznosu od 1,448.5 miliona evra, odnosno 95 odsto ukupne potrošnje.

“Izdaci u tekućem budžetu u ovom periodu ostvareni su u iznosu od 595,9 miliona evra, što predstavlja 92,6 odsto plana, a niže ostvarenje je zabilježeno dominantno kod bruto zarada, rashoda za materijal, rashoda za tekuće održavanje i ostalih izdataka. Takođe, kamate bilježe niže izvršenje u odnosu na plan za 8,5 miliona evra, što je usklađeno sa dinamikom otplate duga. Transferi za socijalnu zaštitu ostvareni su u iznosu od 571,9 miliona evra, što je niže od plana za 11,9 miliona evra i odnosi se na prava iz oblasti socijalne zaštite i prava iz oblasti penzijskog i invalidskog osiguranja koje se realizuju u skladu sa stvarnim obračunom koji je niži od inicijalno planiranog”, naveli su iz tog vladinog resora.

Iz MF su kazali da u julu izdaci iznose 248,4 miliona evra i manji su za 16,3 miliona evra ili 6,1 odsto od plana, a odstupanje se dominantno odnosi na niže ostvarenje za rezerve 9,3 miliona evra i transfere institucijama, pojedincima, nevladinom i javnom sektoru u iznosu od 3,4 miliona evra.

“Sa druge strane, transferi za socijalnu zaštitu realizovani su u iznosu od 88,66 miliona evra, što je za 2,69 miliona evra više od plana, a navedeno se dominantno odnosi na izdatke po osnovu liječenje van sistema javnih zdravstvenih ustanova u Crnoj Gori kod Fonda za zdravstveno osiguranje. Kapitalni budžet u julu ostvaren je na niovu od 18,7 miliona evra, što predstavlja 91 odsto plana”, dodaju iz MF.

Ministarstvo finansija, poručuju, nastojaće i da u ostatku godine, odgovornim upravljanjem i racionalnim izvršenjem državnog budžeta, nastavi pozitivne trendove i, kako kažu, nadmaši sopstveni konzervativni plan prihoda, čuvajući stabilnost javnih finansija i obezbjeđujući neophodne fiskalne rezerve za predstojeću godinu.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.