Medojević: „Razvojna banka“ je tempirana bomba u finansijskom sistemu i javnim finansijama Crne Gore

0

Lider Pokreta za promjene (PZP) Nebojša Medojević stava je da je nevjerovatno da niko iz opozicije, Centralne banke, stručne javnosti nije podigao glas protiv Zakona o razvojnoj banci Crne Gore, koji je pripremljen van Crne Gore i najvjerovatanije u režiji finanisjkih špekulanata iz Spajićevog okruženja koji su već osjetili slabost i nekompetetnost crnogorske vlasti.

„Finansijsko – politički lešinari poznati pod kodnim imenom “Trebinjska grupa” pripremili su zakon koji otvara pravne pretpostavke za osnivanje finanijskog monstruma, nastalog iz protivpravnog bluda politike, prevaranata i jadne države“ – kazao je Medojević i dodao da se ovim zakonom osniva visokorozični finansijski mehanizam koji će imati mogućnost da prikuplja sredstva iz budžeta države od stranih institucionalnih i komercijalnih kreditora, ali i od građana i privrede (što je presedan) i koji će moći da se bavi domaćim i međunarodnim platnim prometom, plasiranjem sredstava privredi i stanovništvu, transakcijama na domaćim i stranim finansijskim tržištima, dakle svim nim bankarskim poslovima kojima se bave komercijalne banke.

„Dakle, špekulanti iz „Trebinjske grupe“ su preko nekompetentnog i nezainteresovanog crnogorskog Parlamenta, kreirali opasni i visoko-rizični hibrid razvojne i klasične komercijalne banke sa univerzalnim servisima“ naglašava Medojević.

On ističe da zakon nije predvidio obavezno članstvo ministra finansija i drugih članova Vlade u organima upravljanja ove banke, pa samim tim nije garantovana politička odgovornost Vlade za poslovanje banke.

„Spajić, dakle u nadzorni odbor i upravu može postaviti svoje “školske” drugove , kao i tzv “nezavisne” članove (ko je nezavisan odlučiće Milojko Spajić i Branko Krvavac)“- smatra Medojević.

On kaže i da ono što ovakvu banku čini opasnom po finansijski sistem i javne finansije, kao i sigurnost depozita građana i privrede, jeste činjenica da se na nju neće primjenjivati Zakon o bankama i kreditnim institucijama.

Centralna banka neće imati kontrolnu funkciju

Medojević je mišljenja da će Milojko Spajić kontrolisati upravu banke koju će sam postaviti preko privatnog revizora, kojeg će sam odabrati i plaćati.

„Preciznije rečeno, neće biti spoljne kontrole nad poslovanjem ove banke. Ni Vlada, ni Parlament, niti poslodavci neće imati nikakve zakonske mehanizme da kontrolišu kako će uprava banke plasirati državna sredstva, kredite koje je država uzela i prenijela ovoj banci, kredite koje je sama banka uzela i depozite građana i privrede.

Otvara se dakle pitanje ogromnog moralnog hazarda koji je posledica konflikta ličnog (Spajićevog i Krvavčevog), grupnog („Trebinjske grupe“ i kripto-gej lobija) i interesa države, građana i privrede čijim novcem upravlja grupa odabranih pojedinaca“ – kaže Nebojša Medojević i dodaje da imajući u vidu “moralni” kapacitet Spajića i njegovu “laku ruku” kada je u pitanje pljačkanje države i državnog novca, jasno je da su rizici od političkog uticaja, zloupotrebe i korupcije, ogromni, opasni i sistemski i svjesno ugrađni u njene temelje“ – upozorava Medojević.

Lider Pokreta za promjene navodi i da bi normalno bilo da razvojna banka bude:

1. Precizno ograničena zakonom u smislu nacina prikipljanja sredstava (isključivo državni budžet i međunarodni izvori);

2. Zakonom ogranicena za plasiranje sredstava koji nogu biti samo u funkciji podrške razvojnim projektima (obezbjeđivanje dugoročnih izvora kapitala za projekte proizvodnje, supstitucije izvoza, otvaranja radnih mjesta, infrastrukturnih projekata i sl)

3. Vođena od strane Vlade gdje bi u nadzornom odboru moralo biti ministri, na čelu sa Ministrom finansija, poslanici (najmanje jedan iz opozicije) i predstavnik udruženja poslodavaca;

4. Kontrolisana od strane DRI, a ne privatnog revizora, jer se radi o trošenju novca poreskih obveznika;

5. Kontrolisana od strane Parlamenta kroz raspravu i usvajanje izvještaja o poslovanju, jedan put godišnje;

6. Ogranicena da ne može plasirati novac u hartije od vrijednosti čiji izdavač nije država ili međunarodna finanijska organizacija, EU i slično;

7. Ogranicena da ne može plasirati novac građana u rizične finanijske derivate, a posebno kriptovalute.

„Ovako je Milojko Spajić i niegova družina drumskih razbojnika dobila skupu igračku, sa kojom će se igrati novcem poreskih obveznika bez ikakve institucionalne, političke i lične odgovornosti, lišeni uobičajenih eksternih mehanizama kontrole.

Državna komercijalna banka, koju država ne kontroliše, ne kontroliše Centralna banka, ne kontroliše DRI, a koja prikiplja novac od države, stranih kreditora (uz garancije države), građana i privrede i troši kako Spajić i družina požele.

Profit Spajicu i “školskim” drugovima, a rizici, troškovi i gubici građanima. Paf-Paf.“ – zaključuje Medojević.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.