Predsjednik Pokreta za promjene, jedan od lidera Demokratskog fronta i doskorašnji poslanik u Skupštini Nebojša Medojević smatra da je postojeći neoliberalni model ekonomije u Crnoj Gori neodrživ.
„Kao posledica višedecenijske pogrešne ekonomske politike zasnovane na pogubnom neoliberalnom modelu, Crna Gora je ušla u ozbiljne strukturne probleme.Sistematsko uništavanje industrijske proizvodnje dovelo je do njenog kolapsa, pa u toj grani privrede radi samo 5,7% zaposlenih“, precizirao je on.
Medojević poručuje da u Srbiji u prerađivačkoj industriji radi 22,1%, u Makedoniji 22,2 % u BiH 11,9%.
„S druge strane, kao posledica DPS mehanizma “1 zaposleni – 4 glasa” javna uprava je zatrpana parazitskim kadrovima kojima su izmišljena radna mjesta.
Crna Gora je rekorder po birokratiji zaposlenoj u javnom sektoru. Čak 11,7% ukupno zaposlenih radi u javnoj upravi. U Srbiji je to 5,6%, Makedoniji 6,3%, BiH 6,6%.
Kolaps industrijske proizvodnje i izvoza i eksplozija birokratije su dva strukturna problema u Crnoj Gori. Uz rekordnu stopu nezaposlenosti 23,8% i rast ekstremnog siromaštva i javni dug koji je oko 90% jasno je da je postojeći sistem neodrživ i da se moraju sprovesti bolne strukturne reforme“, ističe Medojević.
On je kazao da je Crna Gora u 2020 izgubila 16% BDP, a u u ovoj godini će rast biti oko 7%, što znači da je ekonomija manja za 7-8% u odnosu na 2019 godinu.
„Zato je neophodno odmah pripremiti proces fiskalne konsolidacije koja mora da poveća prihode budžeta i smanji rashode i stvori prostor u budžetu za produktivne investicije koje će podržati otvaranje novih radnih mjesta u proizvodnji za izvoz i supstituciju uvoza (spoljno trgovinski deficit je dvije milijarde godišnje i neodrživ je). Postoji mnogo prostora u energetici, preradi drveta i proizvodnji hrane, ali država mora izaći sa jasnim i konkretnim planom oporavka i reformi“, ocjenjuje Medojević.
On je kazao da se na ovako zabrinjavajuću strukturu privrede i budžetske potrošnje ne mogu uspješno implementirati nikakve mjere ekonomske politike.
„Model zasnovan na potrošnji, trgovini, uvozu i zaduživanju mora biti zamijenjen modelom države blagostanja, zasnovanom na štednji, investicijama, proizvodnji i izvozu.Radna mjesta i prihodi od izvoza su prioritet i samo takvi projekti treba da budu podržani od strane države“, zaključio je Medojević u svom saopštenju.
… e ovo je prava tema, konacno nesto pametno i od meda, … treba, pre svega, pojacati kontrolu uvoza sa zapada, … skoro svi zapadni „proizvodi“ su obicno smece, (kvalitet od c kategorije pa nize), stimulisati proizvodnju, domace zdrave hrane, … obavezno vrsiti disperziju prozvodnje (poseno sever) po celoj teritoriji, … u turistickoj sezoni obavezati ugostitelje da nude nase proizvode (hrana) ostrim merama kontrole, … da se to moze pokazala prosla sezona, kada je u pitanju sezonska radna snaga, … aj’ zdravo, …
Problem Crne gore je sto Medu niko ne slusa i uvjek ispane da je on bio u pravu.
Istina, koliko vidim neophodno je podići takse na građane a kako bi se otplatio kredit od milijardu evra. Taksacija počinje oduzimanjem ljekarske i socijalne zaštite građana, tobožnjim povećanjem plata koje će biti odmah očerupane naknadnim povećanjima taksi na nekretnine, zemlju, promet robe, goriva, i svega i svačega mogućeg još. Kakav spin mladoga Spajića. Oslobodićemo ekonomski potencijal tako što ćemo nametnuti takse i ukinuti zdravstveno osiguranje. Baš. Liberalni kapitalizam nije funkcionisao ni u Viktorijansko Doba nego su siromahe slali po kolinijama a pljačkali bogate narode po svijetu. Plajčkaška je to rabota pa kada više banda nema koga da opljačka samo se uruši. Zbog liberalnog kapitalizma svijet i jeste u stalnom stanju rata. Borba je to za goli opstanak pogotovo malih naroda koji nemaju jaku vojnu silu i nemaju resurese ekonomske. Dobro je Medo rekao prije više mjeseci „Banda Žuta“.
… NIKO99, … „taksacija počinje oduzimanjem ljekarske i socijalne zaštite građana, … tobožnjim povećanjem plata koje će biti odmah očerupane, … naknadnim povećanjima taksi na nekretnine, zemlju, promet robe, goriva, i svega i svačega mogućeg još, “ (citat) … iako se u mnogo cemu slazemo, to ne znaci da imas „popust“ kada propagiras, neistine i gluposti, … zdrastveni fond, to je, pre svega, resenje komunaca (populizam) apsuluto nepravicno isto toliko i racionalo, odnosno neracionalno, … doprinos na zdrastvo se uplacuje na zbirni racun a ne na licni racun svakog uposlenog, … ne omogucava se trosenje izvojenog novca po potrebi svakog ko je vlasnik tog novca, … objektivno se stimulise neracionalno ponasanje uposlenih (ne vode racuna o zdravlju) … pravicno je da onoj ko je vodio racuna o zdravlju, nije ili je malo trosio, … da na kraju radnog veka (sa pripadajucom kamatom) podigne novac sa svog zdrastvenog fonda, trosi ga u skladu sa svoim potrebama, … da ne pricamo o tome kako sredstva zdrastvenog fonda (zbirnog) postaju plen farmakomafije, … takse na imovinu i sl. … taksa se ne placa na potreban deo imovine (stan, kuca ili sl) bar nebi trebalo, … vec samo na ono sto je klasicni luksuz sto je vise nego opravdano, racionalno, … ukupno gledonao, predlog Spaica je i pravican i racionalan u interesu svih, … obaska doprinosi (jako) racionalonom ponasanju svih grdjana, nego kako, … aj’ zdravo, …
NIJESAM EKONOMISTA ALI SAM SIGURAN DA JE OVO DOBAR PROJEKAT ČIM GA MEDO KRITIKUJE!