Medojević: Novi predlog dječijeg dodatka omogućuje i djeci milionera da primaju isti
Zakonom treba propisati uslove za ostvarivanje prava na dečiji dodatak, a visinu cenzusa treba da određuje Ministarstvo socijalnog staranja.
Uštedu koju bi ostarili uviđenjem dohodovnog cenzusa kao kriterijuma za dodjelu dječijeg dodatka mogla bi se iskoristiti kako bi dječiji dodatak primala sva djeca iz socijalno ugroženih porodica, nezavisno jesu li njihovu roditelji korisnici socijalne pomoći ili ne.
Dječiji dodatak po novom predlogu će biti dostupan svakom djetetu do navršene šeste godine, čak i porodicama milionera ukoliko su im djeca tog uzrasta a kojih je u CG prema evidenciju Centralne banke ima šezdeset tri u 2020. Međutim, u pitanju nije konačan broj milionera, jer je gotovina u bankama samo jedan od parametara koji čini bogatstvo, možda čak i manje značajan u odnosu na druge oblike imovine, poput nekretnina, hartija od vrijednosti i drugih dobara.
Nakon šeste godine dječiji dodatak mogu po novom predlogu Vlade, kao i do sada samo u nešto većem iznosu dobiti samo djeca čiji su roditelji korisnici socijalne pomoći i to najviše troje djece u porodici.
Šta je sa djecom porodica koje su nezaposlene a formalno ne zadovoljavaju kriterijume za socijalnu pomoć?
A sa djecom čiji roditelj primaju malu alimentaciju ili je samo povremeno primaju, sa onima koji imaju malu platu ili penziju?
Da li njihovoj djeci treba dječiji dodatak ili neki drugi socijalni servis države ?
Socijalne nadoknade i prava moraju biti pravedniji, kako bi se uklonile razlike i nelogičnosti koje sada postoje.
Treba napraviti registar svih davanja u državi , od lokalnih do nacionalnih.
Sva novčana i materijalna davanja ministarstava, opština, vlade, crvenog krsta moraju biti pod istim “kišobranom” radi transparentnosti. Takođe treba povezati svu pomoć kojemu crpe građani od NVO, neki i od više organizacija odjednom.
Nije zanemarljiv ni doprinos pravnih lica ugroženima. I ona moraju biti u istom sistemu . Moramo povezati sve podatke na nivou države i društva kako bi znali kome pomoć ide i u kom obimu, kako bi se izbjegle zloupotreba.
Smatram da mora postojati dohodovni cenzus u dodjeli prava djece na besplatan vrtić, školski prevoz, knjige, užinu, školski pribor, internet, računar, obuću i odjeću, kako bi pomoć dobila sva djeca koja žive u nemaštini.
Đe ti je Medo, radi li još nešto osim što piše saopštenja i trabunja po cijeli dan?
Potpuno ispravan upit za promjenu, prije dječjeg dodatka treba formirati socijalni karton građana, pa kome je potrebno neka traži pomoć, ovi bogati što redovno plaćaju struju njima ne treba jer očigledno imaju, ovi što ih nema u registru elektroprivrede, njima ni ne treba dječiji dodatak, oni po (difoltu) nemaju obavezu plaćanja struje. Ostaju nam ovi što duguju za struju i svi koji ispunjavaju zakonske uslove za primanje dječjeg dodatka samo prilože račun uz prisustvo oba roditelja. I mogu ostvariti sve benefite, pa čak i preraspodjelu duga u nekoliko mjesečnih rata uz smanjenu kamatnu stopu i troškove obrade ugovora.