Lider Pokreta za promjene (PZP) Nebojša Medojević kazao je da je vladavina DPS narkokartela, koja je traja trideset godina, u potpunosti razorila kapacitete policije, ANB-a, tužilaštva i sudova, kao i da oni nijesu sposobni da se izbore protiv narko i duvanskih kartela, ni protiv visoke korupcije.
„Promjena vlasti je čak pogodovala nastavku šverca, jer karteli više nijesu bili pod kontrolom samo jedne partije, već su dobili mogućnost da prave koruptivne dilove sa više slabijih i manje iskusnih političkih struktura.
Izostanak antikorupcijskih reformi i čišćenja državnih struktura za borbu protiv mafije, samo je dodatno smanjio njihove kapacitete. Zadržavanje plaćenika DPS mafije u policiji, ANB, tužilastvu i sudovima, urušilo je ionako slabašno međusobno povjerenje u samim službama, a i povjerenje između službi, tužilaštva i sudova, sto je dovelo do lakše zaštite interesa vođa kartela“ – navodi Medojević.
Po njegovom mišljenju izostanak saradnje između Vlade, Parlamenta, tužilaštva i sudova doveo je do tihe opstrukcije istraga i do namjernih propusta u procesima, pa se polako puštaju na slobodu uhapšeni za teška krivična djela.
„Očigledno je da je između stare i nove vlasti postignut Pakt o nenapadanju i da se istrage protiv vođa narko i duvanske mafije vode isključivo po liniji međunarodne saradnje, tj. prema instrukcijama SAD, EU i Velike Britanije. Prećutni dogovor stare i nove vlasti je da se odlaganjem reformi iskoriste zakonske i procesne mogućnosti da se istrage, optužnice i suđenja opstruiraju“ – smatra lider PZP-a.
Spajićevim dolaskom na mjesto premijera državni prioritet postao korupcija
On je mišljenja da su dovođenjem Milojka Spajića na čelo Vlade, najvažniji državni prioriteti postali korupcija i ugrađivanje u poslove koje plaća država. Antikorupcijske i antimafijaške reforme su stavljene ad acta. Niko od ključnih državnika ih i ne pominje. Za Vladu i Skupštinu to nije prioritet.
„Selektivna hapšenja, reketiranje DPS tajkuna, nepostupanja po krivičnim prijavama protiv Spajića, polovične istrage o švercu cigareta koje vode do vrhova sve tri postđukanovićeve Vlade, ignorisanje pošiljki kokaina u kontejnerima VOLIJA, krah optužnice sa šverc 1700 kg kokaina u kontejnerima firme Krstovića, tapkanje u mjestu istrage o prvom milionu Đukanovića, tzv. ničije kuće, Limenke, privatizacije Telekoma, pranja novca preko kriptovaluta, jasno ukazuju na nedostatk političke volje za neophodne radikalne reforme i suočavanje sa najtežim problemom – kriminalizacijom države i društva i sistemskom korupcijom“ – kaže Medojević i dodaje da se u Parlamentu formirala skoro dvotrećinska većina za formiranje Vlade za pljačku onoga što je preostalo od Đukanovića, a opozicija je nemoćna, jer i sama predstavlja simbol višedecenijske pljačke, kriminala i korupcije.
Medojeviću je i opskurno slušati kako partija „koja je političko krilo narko i duvanskog kartela nekog kritikuje za kriminal i korupciju“ ili kada mediji čiji su vlasnici visokopozicionirani članovi narko i duvanskih kartela krikuju Spajića za korupciju. “Svi su isti”, opasna poruka se širi Crnom Gorom, smatra on.
„Svi kradu, pa što ne bih i ja. Ionako su najveći DPS lopovi na slobodi, a i ovi sto su uhapšeni, za maksimalno tri godine izlaze na slobodu, jer nema ko da im sudi, ili im sude kolege iz narko i duvanskih kartela. Crna Gora narko-država, raj za kriminal, korupciju i pranje para, skloniste za bjelosvjetske lopove, prevarante i kriminalce koju je takvom napravio Đukanović, nastavlja crnu tradiciju i poslije njega – narkodemokratija“ – zaključuje Nebojša Medojević.