Međunarodni sud pravde neće odbaciti tužbu Južne Afrike: Naredili Izraelu da prekine ofanzivu u Gazi i da učini sve što je u njegovoj moći da spreči djela genocida
Međunarodni sud pravde naveo da neće odbaciti slučaj u kome je Južna Afrika optužila Izrael za genocid nad palestinskim stanovništvom u Pojasu Gaze.
„Sud smatra da ne može da udovolji zahtjevu Izraela da se taj slučaj skine sa opšte liste“, rekla je sudija Džoan I. Donahju.
Sudija Donahju je zaključila da sud ima „prima facie“ nadležnost, što znači da se ovaj slučaj može nastaviti, prenosi Gardijan.
Međunarodni sud naredio je Izraelu da prekine svoju ofanzivu u Gazi, ali je zahtijevao da učini sve što je u njegovoj moći da spreči djela genocida.
Takođe je odlučeno da je sud nadležan da sasluša argumente optužbe za genocid, odbacivši zahtjev Izraela da odbaci slučaj.
Postoji ozbiljan rizik od daljeg pogoršanja situacije u Gazi i potrebno je hitno uvođenje privremenih mjera, objavio je još sud.
„Sud smatra da je katastrofalna humanitarna situacija u Pojasu Gaze u ozbiljnom riziku od daljeg pogoršanja prije nego što sud donese konačnu presudu. Sud smatra da postoji hitnost u smislu da postoji stvarna i neposredna opasnost da će nepopravljiva šteta biti nanešena pravima za koja je sud utvrdio da su verovatna pre nego što donese konačnu odluku“, rekla je sudija.
U raspravi pred Međunarodnim sudom pravde Južnoafrička Republika je zahtijevala hitnu obustavu izraelske vazdušne i kopnene ofanzive na palestinsku enklavu, za koju je rekla da joj je cilj „uništenje stanovništva“ u Gazi.
Sud je s 15 glasova za i dva protiv izglasao da Izrael mora preduzeti sve mjere u svojoj moći da zaustavi bilo šta u vezi s genocidom u Gazi, sa 16 glasova za i jednim protiv da Izrael mora preduzeti sve mjere u okviru svojih ovlašćenja kako bi spriječio i kaznio one koji su umiješani u podsticanje genocida, a sa 16 glasova za i jednim protiv da Izrael mora da preduzme hitne i djelotvorne mjere kako bi osigurao pružanje hitno potrebne humanitarne pomoći i osnovnih usluga.
Prema prethodno donetoj odluci, MSP se danas neće baviti glavnim pitanjem genocida, već će samo razmotriti moguće hitne mjere za Pojas Gaze, kako bi se spriječilo da se taj konflikt pogorša, dok sud pregleda ceo predmet, što je proces koji obično traje godinama.
Ranije ovog mjeseca Južna Afrika je zatražila od MSP-a da naredni hitnu obustavu razorne izraelske vojne kampanje u Gazi.
Južnu Afriku je, u međuvremenu, na različite načine podržalo 30 zemalja i organizacija.
Izrael je odbacio optužbe o genocidu i naveo da ima pravo da se brani, kao i da je ciljao je militante Hamasa, ne palestinske civile.
Presude Međunarodnog suda pravde su obavezujuće i na njih se ne može uložiti žalba, iako sud nema ovlašćenja da ih sprovede.
Donošenje potpune presude će vjerovatno trajati godinama.
Prva reakcija Palestine
Palestinski ministar spoljnih poslova Rijad Al- Maliki pozdravio je privremene mjere koje je danas Izraelu naložio Međunarodni sud pravde.
„Sudije MSP-a su procijenile činjenice i zakon, donele su odluku u korist čovječanstva i međunarodnog prava“, naglasio je palestinski šef diplomatije.
Al-Maliki je dodao da Palestina poziva sve države da obezbijede sprovoljenje svih mjera koje je odredio sud, „uključujući i Izrael, okupatorsku silu“.
(B92/Tanjug)