Markuš: Opština Cetinje je dužna da poštuje odluke Ustavnog suda i vrati zemljište jedinom vlasniku – Mitropoliji

2

Prije desetak godina donijeta je bila odluka da na nivou čitave Crne Gore gradsko građevinsko zemljište pripadne državi, što je u konačnom oborio Ustavni sud, ali Opština Cetinje nije to uradila i u slučaju Cetinjskog manastira

Grupa građana Cetinja podnijela je parlamentu Prestonice Crne Gore zahtjev za „vraćanje“ Cetinjskog manastira kanonski nepriznatoj Crnogorskoj pravoslavnoj crkvi Miraša Dedeića i davanje na upravu ove svetinje „sveštenstvu te vjerske organizacije“.

Tim povodom Jovan Markuš, novinar i publicista, i nekadašnji gradonačelnik Opštine Cetinje kazao je za portal Dan da od osnivanja Cetinjskog manastira, odnosno, od zavještanja Ivana Crnojevića 1484. godine, pa do dana današnjega postoje sva validna dokumenta koja nedvosmisleno pokazuju da je Cetinjski manastir vlasništvo Mitropolije crnogorsko-primorske, prvo naravno Zetske mitropolije kada je Ivan Crnojević zavještao ne samo današnju teritoriju, već čitavo jezgro.

Ističe da nikome do sada nije padalo na pamet da dovodi u pitanje vlasništvo do „ovoj današnjoj nevladinoj organizaciji registrovanoj u policiji“.

– Prije desetak godina, kada je predsjednik Cetinja bio Aleksandar Bogdanović, donijeto je na nivou čitave Crne Gore da sva gradska građevinska zemljišta pripadaju vlasništvu Crne Gore. Tada je čitavo istorijsko jezgro katastar prepisao na sebe, čak i sve privatne kuće. Poslije odluke Ustavnog suda, koja je konačna, oni su u katastru bili dužni da sve to isprave, što su i uradili za privatne kuće ali ne i za Cetinjski manastir, zbog čega bi šef cetinjskog katastra morao da odgovara zbog neizvršenja odluka Ustavnog suda – kaže Markuš.

Prema tome, kaže, bilo koju odluku da donese SO Cetinje, ona je potpuno nevalidna jer je opština dužna da sprovede odluku Ustavnog suda. Poznato je kaže Markuš, da je čak i kralj Nikola plaćao zemljarinu Cetinjskom manastiru, da je i na parkove plaćao laktarinu.

– Sve to što oni rade i pokušavaju nije zasnovano ni na jednom zakonu. Opština Cetinje je dužna da izvrši odluku Ustavnog suda i da vrati stanje Cetinjskog manastira onako kako je bilo, jer na osnovu svih važećih dokumenata Opština Cetinje je dužna kad-tad da retroaktivno vrati zemljište u vlasništvo Mitropolije – ističe Markuš.

Od osnivanja Cetinjskog manastira pa do danas postoje dokumenta počev od Krisovulje, preko Šćepana Maloga o zaštiti crkvene imovine, pa do 1868. godine i odluke o razgraničenju crkvene, državne i lične imovine kralja Nikole, koju je donijela takozvana Skupština glavara, pa do ukaza kralja Nikole koji dokazuje sve ono što je napisao Ivan Crnojević u Krisovulji, do `45. godine i komunističke Crne Gore gdje nedvosmisleno piše ko je vlasnik – kaže Markuš za portal Dan.

2 Comments
  1. Marko komentariše

    Naravno da je vlasništvo Mitropolije,ali autokefalne,a ne SPC

    1. Dobrilo komentariše

      E pa to neces docekati bravu jedan nikad , nastavi svoj mizeran zivotic u lazi k’o i do sad!

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.