Marković: Napadom na SPC Kurti sebi podiže cijenu kod birača, situacija na ivici tragedije
Kurti sve to sistematski radi, sledeći korak je vjerovatno da pretresaju bolesnike u kolima hitne pomoći i skidaju mantije popovima. Sve što se dešava, uključujući i poslednje napade na SPC i zdravstvo, poruka je Srbima – idite sa „Kosova“, nije vam mjesto ovdje, smatra istoričar Predrag Marković Istoričar Predrag Marković kaže za „Kosovo onlajn“ da kosovski premijer Aljbin Kurti pokušajem kriminalizacije SPC i srpskog sistema zdravstva na „Kosovu“, kroz optužbe za navodni šverc oružja, podiže ljestvicu provokacija, da u tome nema ko da ga zaustavi i upozorava da je situacija na ivici tragedije.
Kurti povećava nivo provokacija i u tome nema ko da ga zaustavi. Situacija je na ivici tragedije. Mi se uzdamo u Kvintu, a nisam siguran da oni mogu da ga obuzdaju“, kaže Marković.
On smatra da Kurti napadima na SPC sebi podiže „cijenu“ i kod albanskog biračkog tijela.
„Vjerujem da će Kurti da dobije i sledeće izbore, jer Albanci mrze sve što je srpsko, mrze srpski grob, a kamoli srpski manastir. Udara na SPC koja je jedan od najvažnijih stubova za opstanak Srba na `Kosovu`, a u određenim istorijskim periodima i jedini. I ne samo to, čak je i osmanska država čuvala crkve na Kosovu, Italijani za vreme okupacije u Drugom svjetskom ratu, a pogotovo od 1999. godine. Ali, evo, ne i Kurti“, napominje naš sagovornik.
Povodom toga što je optužbe za navodni šverc oružja sanitetima iz centralne Srbije u pravoslavne crkve na Kosovu iznijela britanska poslanica Ališa Kerns, Marković kaže da „ako je to kleveta, što može da se dokaže, onda je to za teško krivično gonjenje“.
„Pitam se gdje je bila gospođa Kerns da se pobuni kada je prije više od 20 godina na `Kosovu` za potrebe pobune UČK protiv Srbije švercovano oružje, čak i od strane njene vlade? Gdje je bila kada je na svaki način tolerisan šverc droge na `Kosovu` kako bi se pomogao albanski projekat etničkog čišćenja“, pita Marković.
On ukazuje da su „UČK i Albanci od terorističke, kriminalne organizacije postali najbolji prijatelji SAD i Velike Britanije u regionu“.
„Prevrću se u grobu američki i britanski generali iz Prvog i Drugog svetskog rata čiji su Srbi i Srbija bili najvjerniji saveznici. Ipak, mi možemo sad da u slučaju optužbi koje je iznijela Kerns zamišljamo veliku diplomatsku ujdurmu britanske države, a šta ako je riječ o najobičnijoj korupciji? Rekao bih da ovdje nije u pitanju neka visoka politika Londona, već prije korupcija, gdje se konci vuku iz Prištine“, smatra Marković.