MANS: Prekid bojkota doprinio poboljšanju rada parlamenta

0

Skupština Crne Gore je posljednjih pola godine radila većim intenzitetom u poređenju sa prethodnim izvještajnim periodom, a većina poslanika je prekidom bojkota doprinijela poboljšanju rada parlamenta, saopšteno je iz MANS-a.

Od prvih pet najaktivnijih poslanika tri su iz opozicionog Demokratskog fronta (DF) – Branko Radulović, Branka Bošnjak i Jovan Vučurović.

Poslanici dijela opozicije, njih 11, i dalje bojkotuju rad parlamenta.

Izvještaj MANS-a je obuhvaćen period od 1. maja do 31. oktobra tokom koga je praćena aktivnost poslanika, klubova poslanika i kontrolna funkcija Skupštine.

Održano je deset sjednica na kojima je usvojeno 87 zakona i drugih akata. Četiri podtačke u okviru tačke izbori i imenovanja koje su se odnosile na Predlog kandidata za izbor članova Sudskog savjeta iz reda uglednih pravnika nisu usvojene, jer nije bilo neophodne dvotrećinske većine.

U polugodišnjem periodu poslanici su zasijedali nepuna 24 radna dana ili ukupno 196 sati, pri čemu su najduže radili u junu – 12 radnih dana, a najmanje u septembru – samo dva sata.

„Samo 14 poslanika je aktivno učestvovalo u radu plenuma, a čak 45 odsto poslanika koji su učestvovali u radu Skupštine bili su rijetko aktivni, i spadaju u neaktivnu grupu poslanika kada je u pitanju rad na plenarnim sjednicama“, navode iz MANS-a.

Od prvih pet najaktivnijih poslanika tri su iz DF-a – Branko Radulović, Branka Bošnjak i Jovan Vučurović.

Na četvrtom mjestu je Aleksandar Damjanović iz Posebnog kluba poslanika. Peto mjesto dijele tri poslanika, dva su iz vladajuće koalicije, Marta Šćepanović iz DPS-a i poslanik Liberalne partije (LP) Andrija Popović. Treći poslanik koji dijeli peto mjesto je predstavnik Socijaldemokratske partije, Raško Konjević.

Među poslaničkim klubovima najaktivniji je Posebni poslanički klub, pa klub DF-a, na trećem mjestu je najveći poslanički klub DPS-a, zatim Socijaldemokrate i LP. Slijedi poslanički klub partija manjinskih naroda, dok je na poslednjem mjestu klub SNP-DEMOS.

Ocjenjuje se da Skupština kontrolnu ulogu ne vrši aktivno, a u malobrojnim slučajevima kada se kontrolni mehanizmi koriste, najčešće nisu precizirane konkretne obaveze institucija izvršne vlasti, niti postoji sistem praćenja njihovog sprovođenja.

U proteklih pola godine skupštinski Odbori su organizovali dva kontrolna i devet konsultativnih saslušanja.

Kako se navodi, korišćenje kontrolnih mehanizama, od konstituisanja ovog saziva Skupštine usvojena su 78 zaključka obavezujuća za izvršnu vlast i druge institucije.

„Međutim, polovina tih zaključaka je uopštena i njihovo sprovođenje nije moguće pratiti, dok su samo u 32 odsto definisane konkretne obaveze institucija, a ostali zaključci su samo donekle mjerljivi. Skupština nema nikakav sistem praćenja realizacije zaključaka, što značajno smanjuje njene kapacitete za efektivno obavljanje Ustavne dužnosti da kontroliše rad izvršne vlasti“, kaže se u saopštenju MANS-a.

Skupština je, kako se navodi, načelno prihvatila predlog MANS-a da se definiše procedura za razmatranje inicijativa građana, što je prvi korak koji će omogućiti građanima da efektivnije uživaju ustavno pravo ali i poboljšati komunikaciju između građana i najvećeg zakonodavnog tijela.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.