Manjak kadrova: Odsjek za kontraobavještajnu zaštitu ANB-a čine 4 čovjeka

1

Piše: Bezbjednjak

Nedavni slučaj „Tunel“ kada je, prije mjesec dana, obijen depo Višeg suda u Podgorici, otvorio je mnoga pitanja. Jedno od njih, svakako, jeste i to kakva je, te da li uopšte i postoji, kontraobavještajna zaštita crnogorskih institucija.

Ovom djelatnošću, inače, bavi se Agencija za nacionalnu bezbjednost.

Prema informacijama do kojih smo, nezvanično, došli, sektor za kontraobavještajnu zaštitu ANB-a čine, za sad, svega četiri čovjeka.

Doskorašnji načelnik ovog odsjeka bio je sadašnji direktor Agencije, Boris Milić. Njega je, na tu funkciju, odmah po stupanju na dužnost, imenovao bivši direktor ANB-a, a sadašnji savjetnik predsjednika Jakova Milatovića za bezbjednost, Dejan Vukšić. Po imenovanju Milića za v.d. direktora i, kasnije, direktora u punom mandatu, ovu funkciju naslijedio je dugogodišnji službenik ANB-a, Dževad Kožar.

Podatak o tome koliko zaposlenih, zvanično, ima crnogorska obavještajno-bezbjednosna služba, kao i uopšteno Akt o sistematizaciji radnih mjesta u ovoj instituciji, za sada je tajni podatak.

No, u jednom trenutku, tačnije 2014. godine, nije bilo tako. Naime, u Izvještaju o realizaciji Akcionog plana za implementaciju Plana unutrašnje reorganizacije javnog sektora za IV kvartal 2013 i I i II kvartal 2014 navodi se da je, zaključno sa junom 2014, u  ANB-u bilo zaposleno 306 lica.

„Kako je u maju 2013, shodno podacima iz Plana, u ANB-u bilo ukupno radno angažovano 294 lica proizilazi da je, zaključno sa junom 2014, došlo do povećanja broja zaposlenih za 12 lica“, navodi se, između ostalog, u pomenutom Izvještaju.

Ipak, u narednom Izvještaju iz 2021, koji je izradilo tadašnje Ministarstvo javne uprave, digitalnog društva i medija na čijem je čelu, tada, bila Tamara Srzentić, ANB je ovaj podatak proglasio tajnom.

„Usljed potrebe za zaštitom podataka o svojim zaposlenima, ANB nije izvještavala tadašnje Ministarstvo javne uprave o sprovođenju mjera definisanih Planom“, stoji u Izvještaju koji je, 2021. godine, izradilo Ministarstvo javne uprave, digitalnog društva i medija 42. Vlade Crne Gore.

(Mišljenja, saznanja, podaci i informacije, objavljene u kolumni „Bezbjednjak”, nisu nužno i stavovi redakcije portala BORBA)

 

1 Comment
  1. Благоје komentariše

    Nije ANB problem, to govorim godinama. Problem su strane agenture u Crnoj Gori i ono što one rade, a njih je mnogo: ruska, turska, BIA, hrvatska, BiH, slovenačka, bugarska, albanska, američke, britanske, njemačke, francuske, italijanska, kineska, ukrajinska i ko zna čije još.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.