Lider Nove srpske demokratije i član Predsjedništva Demokratskog fronta Andrija Mandić rekao je da je njegova stranka više puta odbila ponudu da postane dio vlasti.
Takvi predlozi su, kaže, dolazili i od srpskih i od crnogorskih vladajućih struktura.
„Nova srpska demokratija je već ranije odbijala takve predloge, koji su dolazili od vlasti iz Srbije i iz Crne Gore. Više puta se političarima iz NSD-a nudilo da naše zahtjeve vezane za prava Srba stavimo u drugi plan, a da zauzvrat budemo lično nagrađeni ministarskim, direktorskim i drugim funkcijama. Kao odgovorni ljudi, svjesni smo činjenice da su nam građani ukazali povjerenje da se izborimo za bolji ustavni položaj Srba. Još nisam sreo našeg glasača koji je od nas tražio da uđemo u vladu, a gotovo svi su se interesovali da Srbi budu ravnopravan narod u Crnoj Gori – da nas niko ne tretira kao građane drugog reda, da zaustavimo diskriminaciju i asimilaciju, da srpski jezik takođe bude službeni, da Srbi nemaju probleme prilikom zapošljavanja, da se zaustavi progon SPC. Da su ti pametni ljudi mislili da je koalicija s DPS-om put za dolazak do tog cilja, siguran sam da bi se neko od njih sjetio toga i prije našeg prijatelja Ivice Dačića“, kazao je Mandić za portal Analitika.
Znam, dodao je on, da je Ivica Dačić bio dobronamjeran kada nam je predložio ulazak u vlast, jer je on sam tako postupio u Srbiji kada je s DS-om Borisa Tadića zaključio koalicioni sporazum i ušao u njegovu vladu.
„Ja sam svaki susret s prijateljima iz Srbije koristio da im govorim o našim razlikama u Crnoj Gori. Nisam krio da su naše nacionalne omraze – koje nisu postojale u odnosima SPS-a i DS-a – veoma duboke, a međusobni odnosi složeni, tako da se to ne može prevazići sličnim postupkom koaliranja kao u Srbiji. Mi i DPS nemamo iste poglede ne samo na našu zajedničku prošlost i sadašnjost, već i na budućnost“, istakao je Mandić.
Govoreći o nedavno formiranom Odboru za reformu izbornog zakonodavstva, Mandić smatra da je funkcionisanje tog skupštinskog tijela ugroženo.
„Mislim da se pojedine strukture iz Vlade – uz podršku pravosuđa, pojedinih medija i NVO aktivista – trude da sruše radnu grupu i eventualne dogovore oko izmjena i dopuna zakona i Ustava. Oni žele da rad ne izbornim zakonima izmjeste iz parlamenta u neke vaninstitucionalne forume i neobavezne sjedeljke, kako bi se ovom temom bavili oni za koje niko nije glasao na izborima“, naglašava Mandić i poručuje da su za DF protesti „najizvjesniji scenario“ ako u parlamentu ne bude dogovora o fer uslovima za izbore.
Odgovarajući na optužbe Demokrata, da je DF ušao u Odbor kako bi pripremio koaliciju s DPS-om i SDP-om, lider Nove navodi da „takva budalasta propaganda, poput ove na kojoj posljednjih mjeseci istrajava koalicija URA–Demokrate, odavno nije viđena na ovim prostorima“.
„A što se tiče njihovog odnosa prema DPS-u, dovoljno je podsjetiti da su i nakon protesta 24. oktobra 2015. podržali Mila Đukanovića a ne DF. U konačnom, oni su kukavički koristili državni teror koji je režim vršio nad DF-om za vlastiti rast, tako što su, poput DPS-a, o nama širili najgore laži“, poručuje Mandić.