Migrantska kriza, koja uveliko kuca i na vrata Crne Gore, kada se politička situacija sagleda malo bolje, mogla bi da izazove prvi veći potres unutar same Demokratske partije socijalista. Naime, premijer Duško Marković je zagovornik ideje da se u Crnoj Gori napravi prihvatni centar za migrante. Podršku, kako možemo vidjeti u pojedinim medijima, ne traži unutar svoje partije, već među dijelom opozicije, što je izgleda i ideja EU. Na osnovu javnih nastupa, premijerovu ideju podržavaju i Demokrate i URA, ali i SDP. S druge strane, iako je ovo veoma bitno i političko i strateško pitanje, čudi neoglašavanje predsjednika Crne Gore Mila Đukanovića, vezano za migrantsku krizu. Kao što u samoj EU nema jedinstvenog stava po ovom pitanju, još očiglednije je da ni u samoj vladajućoj partiji nema zajedničkog stava.
Upravo je izgleda to karta na koju je očigledno zaigrao premijer Marković, kome je to i sugerisano prilikom nedavne posjete Njemačkoj.
I dok je Marković spreman za prihvat migranata, očigledno da njegov partijski šef, ne misli isto po ovom pitanju.
I pored njihovog konstantnog upinjanja da je u DPS-u idilična atmosfera, jasno se vidi, da su koncepcijske razlike mnogo dublje i da je pitanje vremena kada će isplivati na površinu.
Brisel i misli da bi upravo Crna Gora bila odlično rješenje za migrantsku krizu. Blizu je, a dovoljno daleko, ima prostora za prihvat i, što je najvažnije, izlaz na more. Do nje migranti, koji dolaze vodenim putem, ne moraju kroz kopno EU.
Ono što se između redova pročitati, Đukanović na ovo ne gleda blagonaklono, za razliku od Markovića, pa će biti interesantno kako će se i opozicija ophoditi po ovom, naizgled, nebitnom pitanju, ali itekako važnom, koje će, sigurni smo, opredijeliti dalju političku budućnost Crne Gore. Brisel će upravo preko migrantske krize, na najbezbolniji način, da opipa puls, ko je lojalan njihovoj politici dvostrukih aršina, a ko ne, kao i hoće li sad Marković i dio opozicije zajedno sa njim biti faktor stabilnosti. Neki su se iz opozicije, svjesno ili ne, istrčali, dajući blanko podršku za sve EU projekte, pa indirektno i za ovaj.
Itetako je jasno da će se upravo preko migrantske krize lomiti mnoga strateška pitanja na Balkanu, prije svega u Crnoj Gori, Bosni i Srbiji, a rasplet može biti veoma neočekivan, za mnoge aktere političke scene.