Makedonci opet mijenjaju Ustav: Ko garantuje da EU sjutra neće tražiti nove promjene

0

Predsjednik makedonske opozicione VMRO-DPMNE Hristijan Mickoski ocijenio je da nema garancija da će predstojeća promjena Ustava Sjeverne Makedonije biti i poslednja i da sutra EU neće tražiti neke druge promjene Ustava.

„Mnogo puta sam rekao da Makedonija i ostale zemlje Zapadnog Balkana nemaju isti tretman kao zemlje koje su ranije pristupile EU, na primjer Slovačka, Češka, Mađarska, Kipar, Rumunija, Bugarska i druge. To je naročito vidljivo kada je riječ o evropskim integracijama Sjeverne Makedonije, koja, iako je promijenila ime države, nije postala članica, čak nije ni započela pregovore“, rekao je Mickoski za „Politiku“.

Dodao je da je to frustrirajuće, a, u isto vrijeme, i loš signal koji se šalje zemljama na listi kandidata za neka sledeća proširenja.

Lider partije bez čijeg glasa u parlamentu neće moći da dođe do promene najvišeg državnog akta zemlje, krivi makedonsko Ministarstvo spoljnih poslova (MSP) što se nije izborilo da ne bude drugih uslovljavanja.

„Koja je garancija da će ova promjena Ustava koji se traži od Makedonije biti poslednja, a da sutra neće tražiti promjenu Ustava koja će redefinisati pitanja koja su identitetskog karaktera ili se neće tražiti novo unižavanje ili brisanje ASNOM (Antifašističko sobranje narodnog oslobođenja Makedonije – vrhovno predstavničko, zakonodavno i izvršno tijelo Demokratske Federalne Makedonije od avgusta 1944. do aprila 1945. godine) kao temelja makedonske državnosti?“, zapitao je predsjednik VMRO-DPMNE.

Ističe da Sjeverna Makedonija ne traži povlašćeni put za pregovore, već traži istu, fer šansu, a to su kopenhaški kriterijumi.

„Ako je promjena Ustava uslov za EU, onda bi Makedonija bila članica i šampion EU, jer je za ovih 30 godina imala ustavnih izmjena koliko sve članice zajedno. Institucionalne garancije od strane EU su mali korak za njih, a veliko ohrabrenje da evropski put nije pokretan cilj, već nešto što je ostvarljivo. Mi ne tražimo tačan datum kada ćemo postati članica EU, već konkretne zadatke bazirane na reformi zdravstva, sudstva, socijalne politike, poljoprivrede, obrazovanje itd.“, poručio je Mickoski.

Kako je rekao, iz Bugarske već stižu neki signali koji otvoreno negiraju Ilindanski ustanak i njegov karakter, na šta nije reagovalo makedonsko MSP, prećutavši izjave najviših bugarskih državnika da je Ilindanski ustanak bio bugarskog karaktera, što je ostavilo brojna pitanja i sumnje da Bugarska može da postavi i druge uslove, posebno u dijelu protokola.

„Vi možete da pravite reforme koje su sjajne, ali vas Bugarska može kočiti zbog istorijskih i retrogradnih narativa“, naglasio je Mickoski.

(RT Balkan)

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.