Mađioničari otkrivaju tajne koje koriste da nas prevare

0

Otkrivanje mađioničarskih trikova bi mogao da se objasni na sljedeći način – iza svakog uspješnog trika stoji naučno objašnjenje, odnosno određeni psihološki principi koji se koriste da bi se obmanula publika.

„Ljudi su ‘kognitivne štediše’. Više volimo da se ponašamo i razmišljamo na načine koji smanjuju potrošnju energije u našem mozgu, pa često koristimo prečice“, naglašava Entoni Barnhart, mađioničar i profesor psihologije. Drugim riječima, imamo tendenciju da pamtimo najuzbudljivije trenutke i kraj događaja, dok ne obraćamo toliko pažnje na početak ili sredinu. Mađioničari ovo koriste i nastoje da izmjene ono što pamtimo tako da odgovara verziji koju žele da zapamtimo.

„Kako idu ka kraju trika, mađioničari često ponavljaju šta se desilo. Ponekad to radim da bismo svi bili na istoj strani, ali ponekad mijenjam redosljed događaja, ili zaboravim da pomenem neki detalj, ili ubacim detalj koji nije bio tu. Trudim se da poslije predstave publika ode sa drugačijim sjećanjem na to šta se zaista desilo“, kaže Danijel Roj, mađioničar i neurobiolog.

Nisu u potpunosti iskreni

Recimo da nas prijatelj pita da li nam se sviđa njegova odjeća, iako je zapravo grozna. Ne želeći da ga povrijedimo, odgovaramo sa: „Baš si kreativan“. Da li je zaista kreativan? Da. Da li to znači da nam se sviđa odjeća? Ne, ali on komentar tumači kao odobravanje.

Psiholozi to nazivaju vještinom obmanjivanja istinom koja je namjerno pogrešno navedena. Mađioničari ovo rade tako što miješaju laži, istine i poluuistine, tako da nismo sigurni šta je stvarno, a šta nije.

Privlače pažnju na drugu stranu

Neuronaučnici tvrde da je pažnja poput reflektora – ne možete istovremeno obraditi sve stimuluse, pa mozak daje prednost određenim stvarima.

„Ako bih vas sada pitao šta osjećate u lijevom nožnom palcu, tek tada biste obratili pažnju na taj osjećaj“, objašnjava Roj. Mađioničari isto koriste „ograničen resurs“, usmjeravajući reflektor na ono što oni žele.

Koriste nepažnju

Imati puno vidno polje ne znači uvijek i da vidimo sve. Na primjer, iako gledamo u nešto, to ne primjećujemo jer nam je pažnja usmjerena drugdje. Jedan klasičan primjer je istraživanje sa „nevidljivim gorilom“ gdje učesnici, koji su bili zaokupljeni prebrojavanjem dodavanja lopti, nisu primjetili čovjeka u kostimu gorile kako prolazi kroz scenu.

Koriste psohološke trikove

Uspješne prevare se ne oslanjaju samo na jednu prevaru – mađioničari koriste mnogo taktika ukorijenjenih u psihologiji i drugim vještinama da bi se „magija“ dogodila, piše Jahulajf.

(RT Balkan)

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.