Mađarski ministar: Ukrajina napada naš suverenitet i energetsku bezbjednost
Želju Ukrajine da spreči izgradnju novih blokova nuklearne elektrane „Pakš“ Mađarska vidi kao napad na njen suverenitet i energetsku bezbjednost, napisao je na društvenim mrežama državni sekretar mađarskog Ministarstva spoljnih poslova za bilateralne odnose Tamaš Mencer.
Ranije je premijer Ukrajine Denis Šmigal pozvao Evropsku komisiju da blokira nastavak izgradnje NE „Pakš“, prenose „RIA Novosti“.
„Pakš 2 je glavni uslov za održavanje energetske bezbjednosti zemlje i programa smanjenja komunalnih troškova. Snabdijevanje energijom je nacionalna nadležnost, odnosno pitanje suvereniteta. Svako ko napada našu energetsku bezbjednost napada naš suverenitet“, napisao je Mencer.
Ukrajina, koja teži da postane članica NATO-a i EU, usuđuje se da napada energetsku bezbjednost jedne od članica ovih asocijacija, primijetio je on.
„Neprihvatljivo je i šokantno da Ukrajina napada energetsku bezbjednost Mađarske, želi da ugrozi snabdijevanje mađarskog naroda energijom, dok Mađarska sprovodi najveću humanitarnu akciju u svojoj istoriji, pomažemo Ukrajini svim mogućim humanitarnim sredstvima, već smo ugostili više od milion Ukrajinaca“, dodao je Mencer. Šmigal je izabrao poseban način da se zahvali, dodao je.
„Mi to nikome nećemo dozvoliti, pa ni njemu. Zaštitićemo energetsku bezbjednost Mađarske od svih napada i pritisaka“ zaključio je Mencer.
Jedina nuklearna elektrana u Mađarskoj, Pakš, nalazi se 100 kilometara od Budimpešte i pet od istoimenog grada. Stanica proizvodi skoro polovinu električne energije u zemlji, a dva nova bloka će udvostručiti proizvodnju.
Početak izgradnje petog i šestog bloka NE Pakš 2 očekuje se na jesen. Evropska komisija je krajem maja odobrila izmjene rusko-mađarskih ugovora, iako je izrazila mišljenje da ovaj projekat ne doprinosi smanjenju energetske zavisnosti od Rusije, a podsjetila je i na potrebu poštovanja politike sankcija. Mađarska je više puta naglašavala da će blokirati sve inicijative Evropske unije koje bi ograničile saradnju sa Rusijom u nuklearnoj industriji.
Prema ugovoru potpisanom 2014. godine sa Rusijom, Mađarska namjerava da proširi elektranu Pakš sa dva reaktora ruske proizvodnje od kojih je svaki kapaciteta po 1,2 gigavata.
(RT Balkan)