Mađarska se suprotstavlja EU: Pogrešna politika prema Ukrajini košta sve

0

Ponašanje i prijetnje Evropske unije prema Mađarskoj pokazuje koliko je cijela EU zbog svoje pogrešne politike prema Ukrajini, a prema Rusiji, zapala u ćorsokak. Na sve strane u Evropskoj uniji bukte neredi, a mnogo toga je povezano s posljedicama sankcija koje su EU i njene zemlje uvele protiv Rusije.

Ovako bivši diplomata Branko Branković komentariše to što u Evropskom parlamentu traže da se Mađarska izbaci iz Šengenske zone, opisujući trenutnu poziciju Mađarske unutar evropske zajednice. On smatra da je mađarski premijer Viktor Orban izuzetno inteligentan i pametan čovjek koji je još ranije shvatio da službeni stav EU prema Ruskoj Federaciji ne vodi ničemu i zbog toga ne samo da nije uveo sankcije Rusiji, nego je odbio i da daje sredstva Ukrajini za naoružanje. Time je Mađarska, objašnjava Branković, odstupila od opće politike EU, koja sada pokušava da je kazni.

Grupa od 70 poslanika Evropskog parlamenta zatražila je od Evropske komisije da obustavi učešće Mađarske u Šengenskoj zoni nakon što je Budimpešta odlučila da ublaži vizne uslove za građane osam zemalja, uključujući Rusku Federaciju i Bjelorusiju.

Mađarska je vrlo ugledna članica EU i Ujedinjenih nacija. Ona nema čega da se boji, jer Evropska unija ne može i ne smije da dozvoli ponovo bilo kakav „Brexit“, budući da su već pretrpjeli velike štete i oni i Englezi koji su izašli iz EU. Ne treba Mađarska ničega da se boji, jer bez obzira na veličinu zemlje, ako imate jasne nacionalne i državne interese koje žestoko branite, mnogi vas neće voljeti, ali će vas poštovati, rekao je Branković za Sputnjik.

Pogrešna politika skupo košta EU. Mađarski premijer je u svojstvu šestomjesečnog predsjedavajućeg u EU krenuo u ozbiljan politički pohod da pokuša da se pitanje Ukrajine riješi što prije, podsjeća naš sagovornik, jer nikome u Evropi, pa ni u svijetu, ne odgovaraju sukobi ove vrste, pogotovo ako su u njih uključene velike sile i cijeli NATO.

Postojeće garniture u Europi polako ali sigurno gube pozicije. Vidjeli smo šta se dešava u Engleskoj, Francuskoj, a isto tako i na izborima za Evropski parlament, gdje postojeće garniture na vlasti u EU rapidno, skoro na dnevnoj bazi, gube pozicije. Pošto ne žele da izgube te pozicije, oni pokušavaju grčevito da se drže za to i nalaze se u nemogućnosti da urade bilo šta kada je u pitanju Mađarska.

U vezi s tim, nastavlja Branković, nedavno su donijeli odluku koja se oteže već nekoliko godina da po presudi Evropskog suda za ljudska prava Mađarska bude kažnjena sa više od dvjesta miliona dolara, samo zato što nije htjela da prihvati azilantsku politiku koja je zavladala sa dolaskom imigranata u EU.

Mađarska nikada nije bila kolonijalna sila, a kolonijalne sile u liku Francuske, Engleske, Belgije, Portugala, Holandije… vekovima su eksploatisale te zemlje i zahvaljujući njima su i postale razvijene. Nikada ništa nisu ulagali u njih da se i one izvuku iz siromaštva. Naravno, sada su te bivše sile doživjele da im se žestoko vraća s ovom inflacijom izbjeglica. Mađarska je jasno rekla da nikada nisu bili kolonijalna sila i da nemaju razloga da i oni pate i prihvate sve ono za šta su drugi odgovorni.

Evropsku uniju je zahvatila jedna vrlo ozbiljna kriza koja će, htjeli oni to da priznaju ili ne, očigledno morati da se raspetlja na takav način da će u skoro svim zemljama morati da raspišu izbore. Trenutni rezultati su takvi da je teško vjerovati da će postojeće garniture preživjeti to glasanje, upravo zbog pogrešne politike koja se do sada sprovodila, zaključuje Branković.

(Sputnik)

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.