Los Anđeles će uskoro dobiti muzej umjetnosti koju stvara vještačka inteligencija

0

Vizualni umjetnik Refik Anadol će krajem maja naredne godine otvoriti prvi svjetski muzej umjetnosti koju je stvorila vještačka inteligencija i koji će istraživati kreativni potencijal strojeva. Nazvaće ga „Dataland“.

Plan je da muzej bude otvoren u novom objektu pored Muzeja savremene umjetnosti u Los Anđelesu stvarajući prostor za umjetnost kreiranu uz pomoć vještačke inteligencije (AI).

Ovaj muzej, kao jedan od najprestižnijih kulturnih mjesta u Los Anđelesu, trebao bi naglasiti „ukrštanje ljudske mašte i kreativnog potencijala mašina“, prenosi The Guardian.

Anadol je medijski umjetnik čiji su „dopadljivi i kontroverzni“ radovi koji koriste AI bili izloženi širom svijeta. Bili su predstavljeni u Muzeju moderne umjetnosti u Njujorku, Paviljonu galerije „Serpentine“ i nedavno u sjedištu Ujedinjenih nacija.

Tokom protekle dvije godine, umjetnik se našao u centru debata o vrijednosti umjetnosti koju je generirao AI. Kritičari su isticali „preplavljenost“ njegovim velikim interaktivnim digitalnim platnima, dok su ih drugi ocijenili kao prenaglašene i osrednje.

Autor obećava promociju etičke vještačke inteligencije

Otvaranjem „Datalanda“, Anadolova ideja je da umjetnicima poput njega izgradi stalni izložbeni prostor među nekim od najistaknutijih mjesta visoke kulture u Los Anđelesu. Tim muzejom, obećava promociju etičke vještačke inteligencije i korištenje obnovljive izvore energije.

„Los Anđeles i Kalifornija su pravo mjesto za zamišljanje novih svjetova“, smatra Anadol.

Odbacio je ideju da bi moglo biti bilo čega distopijskog u osnivanju muzeja umjetnosti AI-ja, nego je rekao kako će muzej biti „utopijski“. Smatra i kako je potencijal tehnologije ogroman.

„Vještačka inteligencija nije alat. Ona je izvan alata u ljudskoj historiji i nikada nismo imali inteligenciju kao tehnologiju“, objasnio je Anadol.

Ne vjeruje, kako kaže, da „strojevi trebaju biti jedini kreatori“, te smatra kako je „užasna budućnost ako samo dozvolite strojeve da rade kreativan posao“.

„Važno je da umjetnici izgrade vlastite alate za AI. Korištenje alata koje je neko drugi napravio nije dovoljno“, ocijenio je Anadol.

Aladol predaje na Odsjeku za dizajn na Kalifornijskom univerzitetu u Los Anđelesu (UCLA) i dobro je povezan u svjetovima umjetnosti i muzeja u tom gradu, prenio je Tanjug.

 

(Agencije)

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.