Ljudski izmet može da zamijeni vještačko đubrivo
Đubrivo napravljeno od ljudskih fekalija i urina bezbjedno je za korišćenje u poljoprivredu i ima ogroman potencijal da zamijeni 25 odsto trenutnih sintetičkih proizvoda.
Zaključci novog istraživanja dolaze dok se poljoprivrednici bore sa rastućim cijenama đubriva, zbog kombinacije klimatskih promjena i sukoba u Ukrajini, prenosi RTS.
Istraživači su ljudski izmet testirali za 310 hemikalija, uključujući razne aditive, insekticide i ljekove, a pronašli su ih u tek 6,5 odsto uzoraka, i to u niskim koncentracijama.
Primjera radi, naučnici su otkrili niske nivoe analgetika ibuprofena, ali su objasnili da bi neko trebalo da pojede više od 500.000 glavica kupusa da bi akumulirao količinu jednaku jednoj piluli.
Autorka studije Franciska Hafner, studentkinja sa Univerziteta Hofenhajm u Štutgartu, rekla je da su proizvodi napravljeni od ljudskog urina i fekalija „održiva i bezjbedna azotna đubriva i da ne predstavljaju rizik od prenosa patogena ili supstanci iz ljekova“.
Osim toga, njemački stručnjaci proučili su i proizvode na bazi od ljudskog urina koji se već proizvode i pretvaraju u amonijak i azot.
To uključuje, primjera radi, „aurin“, koji je nedavno odobren za korišćenje u Švajcarskoj, Lihtenštajnu i Austriji, kao i KROP – proizvodnju kombinovane regenerativne organske hrane, u okviru svemirskog projekta za recikliranje otpadne vode i njeno ponovno korišćenje na Mjesecu i Marsu.