Lješković tvrdi da je optužena jer se našla na putu interesa Čukić i Mitrović

0

Sanja Lješković danas je u podgoričkom Višem sudu kazala da je optužena za zloupotrebu položaja stečajne upravnice i proceniteljke u sklopu političke igre usmjerene protiv predsjednika Privrednog suda Blaža Jovanića ali i zbog činjenice da se našla na putu imovinskih i ličnih interesa najboljih prijateljica pripadnice Specijalnog odjeljenja policije Milijane Čukić i specijalne tužiteljke Lidije Mitrović, prenosi „Pobjeda“.

Lješković je negirala da je pripadnik navodne kriminalne organizacije Blaža Jovanića i da je kao stečajna upravnica i procenitelj zloupotrebljavala svoj položaj kroz nezakonito uvećavnje troškova stečajnih postupaka.

Proces vodi sudija Zoran Radović.

– Ne osjećam se krivom i sve što stoji u Optužnici, kao moj navodni propust, nije zasnovano na Zakonu i tačnim činjenicama. Smatram da je ovo politicka igra, usmjerena protiv Blaža Jovanića, predsjednika Privrednog suda, a u pogledu mene, inspirisana je jasnim i meni poznatim motivima, imovinskim interesima, pripadnice Specijalnog odjeljenja policije Milijane Čukić koja je za svoje potrebe iskoristila poziciju i uticaj koji ima, kao najbolja prijateljica tužiteljke Lidije Mitrović – rekla je Lješković.

Za nju ne može biti slučajnost što je Milijana Čukić uključena u više predmeta stečajnih upravnika koji su se našli na optuženičkoj klupi.

Lješković je navela da je krajem 2021. godine imenovana da vodi stečaj u nikšićkoj kompaniji ,,Bas” iz čije stečajne mase treba izlučiti trosoban stan od 91 m/2 a koji koristi porodica Milijane Čukić iako nema nikakav akt za njegovo korišćenje.

– Ovaj predmet su nakon izvjesnog vremena rada odbili da vode stečajni upravnici Jovan Lopušina i Nenad Amidzić jer, kako sam saznala, Čukić im je prijetila i taj stan do danas nije izlučen iz stečajne mase. Zar ovo nije odugovlačenje postupka koje se nama pripisuje, ovaj predmet traje 12 god, a glavni krivac za to je Milijana Čukić – kazala je Lješković.

Ukazala je da se na optuženičkoj klupi našao I njen kolega Ranko Radinović koji je bio stečajni upravnik u predmetu ,,Flemer stone” u stečaju, u vlasništvu porodice Milijane Čukić.

– Flemer stone u stečaju, ima više od 700.000 eura poreskog duga a million prema drugim povjeriocima. Porodica Milijane Čukić neposredno pred stečaj je otuđila imovinu ove firme, prouzrokovala lažni stečaj, a istovremo otvorila novu firmu sa nazivom Flemer Stone Ag – rekla je Lješković.

Putevi porodice Lješković su se sa Milijanom Čukić ukrstili i u sudskom postupku u vezi otuđenja lokalal Amići gdje su Lješkovići bili suvlasnici.

U korist Lješkovića postoji pravosnažna presuda ali lokal Amići koji je ugovorom o poklonu prenesen na sina Milijane Čukić još uvijek nije vraćen.

– U toku je postupak izvršenja kod javne izvršiteljke Maje Ajković. Treba izvršiti uvid u ugovore o poklonu i imovinu koja se vodi na sina Milijane Čukić, imovina na povezana lica, ugovori o zakupu cafea Amici u Njegoševoj ulici, spaljena dokumentacija Flemer stone, eksploatacija kamena za koji nemaju koncesiju, navodno otuđeni džip u BiH koji je naplatila preko osiguranja itd…pa ce svima biti sve jasno o kakvoj osobi je riječ. Da li je takva osoba mogla raditi u SPO-u i imati pristup svim tajnim podacima tužilastva, jer je bila u kancelariji zajedno sa tužiteljkom Lidijom Mitrović od 2020.godine – kazala je Lješković.

Ona je pojašnjavajući lični inetres tužiteljke Mitrović navela da je njen rođeni brat Nikola Sjekloča nerazdvojan prijatelj sa Miloradom Martinovićem, prema kojem je crnogorska policija prekoračila ovlašćenja, a za šta je po komandnoj odgovornosti odgovarao njen suprug, kao tadašnji komandant SAJ-a.

– Sve ovo govorim sa razlogom, jer postoje različiti motivi, kako bi se ja diskreditovala lično i profesionalno, uništilo moje dostojanstvo i moje porodice, unizili psihički, fizički, materijalno i na svaki mogući način – pojasnila je Lješković.

Lješković je sudu predočila i da je Čukić krajem maja prošle godine sa vještakom I dva svjedoka prisustvovala otvaranju njenog telefona iako je predmet preuzelo tužilaštvo.

– Da li je ova osoba bila nadležna i po kom zakonskom osnovu, bez prisustva mog advokata, da me ispituje ne o predmetu koji je vodila tužiteljka, već o stvarima koje nemaju veze sa predmetom, kao što je: zašto moj suprug nije prihvatio da radi u Specijalnom odjeljenju, gdje sada radi, da li još uvijek drži restoran na Krupcu i na moj odgovor, ne drži, rekla je: „onda ćemo mi“, nadalje pitanja o bratu, o školovanju sina, izboru advokata …- rekla je Lješković.

Ona je ukazala I na zlonamjerno postupanje tužiteljke Mitrović prema njoj.

– Očiglednoj pristrasnosti i zloj namjeri tužiteljke Mitrović i njene saradnice Čukić, svjedoči činjenica da Tužiteljka nije htjela da sasluša svjedoka Veru Grubač, zbog koje sam se nalazila u pritvoru, punih 5,5 mjeseci. Pošto je Grubač saslušana ona nije obavijestila istražnog sudiju, da je otpao pritvorski osnov opasnost od uticaja na svjedoke, zbog čega sam u pritvoru bila do isteka zakonski maksimalnog roka od šest mjeseci, tacnije do 9. novembra 2022. godine – precizirala je optužena.

On je istakla da je potpuna neistina da je član kriminalne organizacije koju je formirao Blažo Jovanić.

– Sa Jovanićem se znam iz viđenja jer smo oboje iz Nikšića. Nisam ga vidjela sigurno preko 20 godina od kada se preselio iz Nikšića u Podgoricu, do momenta kada sam počela da se bavim poslom stečajnog upravnika. Sa njim nijesam imala bilo kada, bilo kakve kontakte osim službenih koji su evidentirani kroz prepisku i dokumenta koja sam kao stečajni upravnik dostavljala Jovaniću kao predsjedniku suda ili stečajnom sudiji – kazala je Lješković.

Ona je navela da od Jovanića nije primala bilo kakve naloge, uputstva, ili neke instrukcije, već isključivo pisane sudske odluke koje su joj dostavljane kao stečajnom upravniku, objavljivane i sa kojima su bili upoznati svi povjerioci i njihovi punomoćnici u stečajnim postupcima.

Ponovila je da nije stekla nikakvu protivpravnu imovinsku korist ni za sebe, ni za treća lica.

– Teza optužnice da sam nezakonitim uvećanjem troškova stečajnijh postupaka pribavljala korist na štetu stečajnih dužnika i njihovih povjerilaca je pravno i faktički nemoguće.

– Čak i u slučaju da stečajni upravnik propusti da ospori neko potraživanje, svi povjerioci imaju pravo da takvo potraživanje direktno pred sudom osporavaju, bez obzira na stav stečajnog upravnika – rekla je Lješković.

Komenatrišući dispozitiv, Lješković je zaključila da tužiteljka Mitrović ne umije da razluči šta je stečajna masa, i da u stečajnu masu ne ulazi imovina, odnosno sredstva obezbjeđenja koje je dužnik kao učesnik založio radi obezbjeđenja kredita radi ispunjenja obaveza iz platnog sistema.

– Koga ovdje Specijalno tužilastvo štiti? Postavlja se prosto pitanje ko je ovdje oštećen? -pitala je Lješković I konstatovala da Država nije oštećena jer se sa izvoda vidi da su plaćeni svi porezi i prirezi.

Pored Lješković i Jovanića članstvo u kriminalnoj organizaciji I zloupotrebu službenog položaja negirali su i stečajni upravnici Saša Zejak, Snežana Jović, Ranko Radinović, Sreten Mrvaljević, vlasnici firmi za obezbjeđenje Pavić Globarević, Stana Čelebić i Darko Perović, procjenitelji Omer Markišić i Dejan Golubović, vlasnici kompanije ,,Ogimar“ Danijela i Dušan Laković.

Na optužnici su i kompanije “Titan security” DOO Podgorica, “Securitas Montenegro” DOO Podgorica, “Top force system” DOO Nikšić i “Ogimar MNE” DOO Podgorica.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.