Liverpul pobjedom nad Njukaslom održao lidersku poziciju

0

Prštalo je na Enfidlu prvog dana 2024. godine. U meču sa šest golova, jednim promašenim (odbranjenim) penalom i dva poništena gola, Liverpul je u okviru 20. kola Premijer lige savladao Njukasl rezultatom 4:2.

Već u prvom minutu je priprijetio Dominik Soboslaj, ali je njegov pokušaj izblokiran.

Opsijedao je Liverpul gol Njukasla, a Martin Dubravka je sve vrijeme morao da bude na oprezu. Zaustavio je pokušaj Darvina Nunjeza u 13. minutu, a zatim je samo nekoliko sekundi kasnije odbrana blokirala pokušaj Kurtisa Džonsa.

Ređale su se prilike pred golom gostiju, a u 18. minutu se mreža Njukasla zatresla. VAR je pokazao da je Luis Dijaz bio u ofsajdu, nema gola.

Sven Botman je napravio penal u 21. minutu, ali Liverpulu ni to nije bilo dovoljno da povede. Veoma loše je Mohamed Salah šutirao sa bijele tačke i to nije bio težak posao za Dubravku.

Uslijedio je i veliki promašaj Trenta Aleksandera-Arnolda koji je natrčao na odbijenu loptu, ali ju je poslao preko gola.

Na nove napade Nunjeza i Salaha, Njukasl je u 38. minutu odgovorio kontrom i golom Dena Brauna, ali je VAR i ovaj pogodak poništio zbog nedozvoljene pozicije.

Za kraj prvog poluvremena – stativa koju pogađa Aleksander-Arnold.

Slično je počelo i drugo poluvrijeme. Nunjez je u 47. minutu nakon pada u kaznenom prostoru tražio penal, ali je Entoni Tejlor samo odmahnuo rukom.

A onda dva minuta kasnije, sjajna akcija domaćih koja je završena tako što je Darvin poslao odličnu loptu u kazneni prostor, a Mohamed Salah je smjestio u gol.

U samo tri minuta Nunjez nakon toga dva puta prošušta velike šanse i, očekivano stiže kazna. Odličnu loptu je dobio Aleksander Ajzak koji je ostao jedan na jedan sa Alisnom Bekerom i mirno tu situaciju riješio u korist svog tima za izjednačenje.

Liverpul nije odustajao. U 63. minutu Dubravka zaustavlja sjajajn udarac Dijaza, a nepun minut kasnije i Nunjeza. Već u 69. bio je uspješniji i od Kodija Gakpa.

Na kraju su se domaćima isplatili svi pokušaji.

Prvo je u 74. minutu Diogo Žota odlično pronašao Kurtisa Džonsa u kaznenom prostoru, a ovaj nije imao težak zadatak da je pošalje u mrežu za novo vođstvo svog tima.

Svega četiri minuta kasnije, Salah se našao u ulozi asistenta, Kodi Gakpo je poslao u mrežu. Provjeravao je Tejlor snimak, ali je ostao pri odluci da nije bilo ofsajda pred treći gol domaćina.

Ali, to svakako nije značilo da Redsi mogu da se opuste. U 82. minutu se Njukasl ponovo vraća u igru. Sven Botman je uspeo da postigne gol i smanji na 3:2.

Uputio je Liverpul čak 35 šuteva ka golu Njukasla, od toga čak 16 u okvir gola. Martin Dubravka je imao 11 odbrana! Za to vrijeme, Njukasl je pokušao pet puta, tri puta u okvir.

Na kraju je upravo Dubravka skrivio penal. Provjerio je to Tejlor nakon „dojave“ iz VAR sobe, ali je i nakon gledanja snimka ostao pri svojoj odluci.

Salah je ovoga puta bio miran i precizan, za 4:2.

Bio je ovo 150. gol Mohameda Salaha u Premijer ligi. On je tek peti igrač u istoriji koji je za jedan klub dao 150 i više golova u ligi. Prije njega su to učinili Hari Kejn za Totenhem, Serhio Aguero za Mančester siti, Vejn Runi za Mančester junajted i Tijeri Anri za Arsenal.