Liga šampiona: Završeno čekanje Sparte

0

Austrija će prvi put imati dva predstavnika u Ligi šampiona. Pored prvaka Šturma, kartu za elitno takmičenje čekirao je i Red Bul Salcburg. Večeras su put ka reformisanom takmičenju prokrčili Jang Bojs i Sparta iz Praga.

Vicešampion Austrije je na svom stadionu remizirao sa Dinamom iz Kijeva (1:1), što je bilo dovoljno za prolaz s obzirom na pobjedu od 2:0 u prvom meču u Lublinu.

Zalihu Bikova sa meča u Poljskoj podebljao je Adam Daghim 12. minutu, kada je u stilu Arjena Robena krenuo sa desne na lijevu stranu i sa centralne pozicije pogodio malu mrežu.

Izjednačio je Vladislav Vanat u 29. minutu. Dvadesetdvogodišnji napadač se dobro zagradio pored Samsona Baidoa, primirio na lijevom boku dugu loptu Tarasa Mihavka i nakon dva, tri koraka poslao je pored štopera i golmana Salcburga tamo gdje treba.

Kijevljani su mogli potpuno da se vrate u dvomeč u 36. minutu, ali je Mads Bidstrup u poslednjem momentu izblokirao Vladislava Kabajeva.

U drugom poluvremenu su Policajci bili bolji rivali, ali Volodimir Bražko i Mikola Šaparenko iz otvorenih pozicija nisu uspjeli da pogode gol i eventualno izbore produžetke.

Sparta iz Praga će nakon 19 godina igrati Ligu šampiona. Tim danskog trenera Larsa Frisa je na Letni, koja je iz sponzorskih razloga poznata i kao Epet arena, pobijedio Malme, identičnim rezultatom kao u Švedskoj – 2:0.

Nije češkog šampiona poremetio ni promašeni penal Veljka Birmančevića u 19. minutu. Odnosno, Johan Dalin je „pročitao“ bivšeg saigrača.

Odbranio je i Danac na golu Sparte, Peter Vindal u 27. minutu jedanaesterac zemljaku Andersu Kristijansenu.

Novu šansu sa bijele tačke dobili su domaći nakon što je Busanelo u svom kazenenom prostoru oborio Anhela Presijada. Lukaš Haraslin šutirao je u tom 80. minutu snažno i precizno za 1:0.

Isti igrač je tri minuta kasnije driblinzima na lijevoj strani šesnaesterca izludio Huga Bolina i zatim po zemlji ubacio loptu na peterac, gdje Albionu Rahmaniju nije bilo teško da zaključi ovaj dvomeč.

Turska neće imati predstavnika u Ligi šampiona. Galatasaraj je nakon 2:3 u Bernu, poražen i na svom Ali Sami Jenu od Jang Bojsa 0:1.

Galata je jalovo napadala u prvom poluvremenu, dok su Mladi momci ozbiljno prijetili iz kontranapada. Čuvar mreže istanbulskog velikana Fernando Muslera bio je bio siguran, za razliku od prvog meča u Bernu kada je zamijenjen na poluvremenu zbog očajnih reakcija kod prva dva gola Švajcaraca. Imao je iskusni Urugvajac i sreće kada je Silver Ganvula glavom pogodio stativu.

Isti igrač je u 62. minutu, takođe glavom pogodio okvir gola

Samo minut kasnije najbolja prilika do tog momenta za Galatasaraj. Dvostruki strijelac u prvom meču, Miči Batšuaji je pokušao iskosa, bio je neprecizan.

Prvi je golmana žuto-crnih na intervenciju natjerao Kerem Akturkoglu prizemnim udarcem. Marvin Keler je uz dosta muke odbranio.

Čuvara mreže švajcarskog prvaka je pokušao da ugrozi sa distance, čim je ušao na teren, Kerem Demirbaj – precizno, ali ne dovoljno snažno. Keler je i to odbranio.

U jeku napada Galatasaraja ali i njegovih navijača, koji su ubacivali razne predmete na teren, Jang Bojs je prokrčio put ka Ligi šampiona. Domaći su imali šansu u 87. minutu, gosti se odbranili i jurnuli u kontru, koju je na najbolji način završio Alan Viržinijus.

Fracnuz je slavio ispred najvatrenijih navijača Lavova, što se nije svidjelo Musleri, koji je pokušao da se obračuna sa njim, zaradio drugi žuti karton i tada je sve bilo jasno.

Nevjerovatno kako je iskusni Muslera postao tragičar kluba za koji brani 13 godina. Nakon što je u prvom meču primio dva kiks gola i večeras je kapiten Galate unosio nervozu među svoje saigrače i tako poništio nevjerovatan podvig Batšuajia, koji je u Švajcarskoj praktično u prva dva kontakta sa loptom postigao dva gola u razmaku od šest minuta, podsjeća portal Lob sport.

klik – 100 freebet-ova! Registruj se na meridianbet.me i pokupi najbolji poklon dobrodošlice!