Predsjednik Demosa Miodrag Lekić ocijenio je da se izvjesno među onima koji protestuju na litijama nalaze kako članovi DPS, tako i veliki broj glasača te partije.
“Opet godina počinje januarom. Kao prije 30 godina. Novim haosom”, rekao je on u razgovoru za Vijesti.
Kakvu poruku vlast šalje hapšenjem novinara pod izgovorom da se protiv Crne Gore vodi hibridni rat?
Lošu. Hapšenja novinara su izraz i slika nečije potrebe da se teatralno demonstrira sila iza koje se krije arogancija i strah. Efikasnost hapšenja novinara u inače institucionalno neefikasnoj državi ima i preventivnu funkciju širenja straha onima koji deranžiraju vlast. Ovo ne znači da novinari ne podliježu profesionalnim, pa i pravnim normama, ali u postupku koji ne treba ni da počinje niti da se završava hapšenjem. Ima drugih sankcija, pravnih i moralnih za falsifikatore istine, a taj princip treba da važi jednako za sve. Uostalom, uznemirenje javnosti je i ako predsjednik države ne plaća porez na imovinu. Ili kada sekularni predsjednik države krši ustav (član 14) javnom najavom osnivanja crkve. Sa svim posljedicama uznemirenja građana koja se manifestuju svakodnevno.
Kako će hapšenja novinara uticati na pregovore sa EU, iz koje jasno poručuju da je sloboda izražavanja i medija jedna od osnovnih vrijednosti EU?
Očigledno, negativno. Već neko vrijeme je uveliko otvorena sezona konfrontiranja sa Briselom, po raznim pitanjima. Posebno, povodom medija. Vjerovatno su vrhunac, a i metafora, konfrontirajućeg odnosa prema EU i građanima ove zemlje, nadahnute riječi predsjednika države prilikom nedavne proslave partijski osvojenog Javnog servisa: ‘Javni servis je ne samo ugledna medijska kuća već snažan promoter vrijednosti Crne Gore’. (Milo Đukanović 27.11.2019.) Koliko god ovo zvučalo groteskno, ima i istine – javni servis koji finansiraju svi građani, sada ekskluzivno u partijskoj funkciji, jeste slika današnje Crne Gore.