Ledeni brijeg veći od Londona slobodno pluta kod Antarktika
Najveći ledeni brijeg na svijetu – više nego dvostruko veći od šireg gradskog područja Londona – ponovo je u pokretu nakon 37 godina koliko je bio povezan sa morskim dnom u vodama Antarktika, prenosi Si-En-En (CNN).
Ogromna masa leda se 1986. godine odvojila od ledene ploče Filšner-Ron i legla na dno Vedelovog mora kod Antarktika.
Ledeni brijeg naziva A23a, debeo je oko 400 metara i ima površinu od govoro 4.000 kvadratnih kilometara. Poređenja radi, šire područje Londona ima površinu od 1.572 kvadratnih kilometara.
Sada, skoro četiri decenije kasnije, ledeni brijeg se vjerovatno dovoljno otopio da se oslobodi veze sa morskim dnom u sklopu prirodnog ciklusa debljanja ledenih plica i počeo je da se kreće, rekli su CNN-u britanski naučnici Ela Gilbert i Oliver Marš koji proučavaju Antarktik.
A23a je od osamdesetih godina prošlog vijeka nekoliko puta ponio titulu „najveće postojeće sante leda“. Povremeno je bivao nadmašen, na primjer 2017. i 2021. godine, ali konkurencija, kao što su sante A68 i A76, bila je kratkog vijeka, dodali su intervjuisani naučnici.
Ledeni brijeg, nošen okeanskim strujama, vjerovatno će se uputiti ka istoku, a trenutno plovi brzinom od pet kilometara na dan.
Gilbert i Marš su dodali da, iako se ovaj ledeni brijeg vjerovatno odvojio kao dio prirodnog ciklusa debljanja ledenog pojasa oko Antarktika, klimatske promjene izazivaju promjene u tamošnjem ledu, i najjužniji svjetski kontinent svake godine gubi ogromne količine leda.
U nedavnoj studiji je procijenjeno da je gubitak leda na zapadu Antarktika nepovratan proces, čak iako se zaustavi proizvodnja zagađujućih gasova koji zagrijevaju atmosferu.
(Beta)