Lažni Haški sud: Srbima 1.300 godina robije više nego ostalima

0

Pravosnažnim presudama od po 15 godina zatvora nekadašnjim čelnicima resora Državne bezbjednosti Srbije Jovici Stanišiću i Franku Simatoviću, optuženima za ratne zločine u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini, Haški tribunal je stavio tačku na svoj rad.

Sa tim presudama došlo se do ukupno 1.347 godina zatvora za Srbe, dok je za zločine nad Srbima izrečeno samo 64 godina robije, pišu „Novosti“.

Kada se pogleda pojedinačno, u Hagu su kaznu zatvorila dobila 93 osumnjičena, od toga su 67 osuđenih Srbi, 18 Hrvati, petoro Bošnjaka, dvoje Albanci i jedan Makedonac.

Srbima je izrečeno čak sedam doživotnih zatvorskih kazni.

V.d. direktora Republičkog centra RS za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih Viktor Nuždić izjavio je da je od ukupno 64 godine zatvora zbog zločina nad Srbima, 45 godina izrečeno za zločine počinjene u BiH, 19 za zločine na Kosovu i Metohiji, dok za zločine nad Srbima u Hrvatskoj niko nije presuđen.

Podsjetimo, Haški tribunal radio je od 1993. do 2017. godine kao međunarodni ad hok sud, što znači sa specifičnom namjenom, i čije se odluke ne mogu primjenjivati na druge slučajeve.

Formalno, on je osnovan Rezolucijom 827 Savjeta bezbjednosti OUN, sa zadatkom da sudi „počiniocima ratnih zločina na području bivše Jugoslavije nakon 1991. godine“.

Haški tribunal je 31. decembra 2017. zvanično prestao da postoji, a nasledio ga je Mehanizam za krivične sudove, sa zadatkom da preuzme cjelokupnu dokumentaciju Haškog tribunala i okonča nedovršene postupke.

Haški sud je od početka za pravnike bio kontroverzan, jer je stvorio nezabilježenu praksu da su neke optužnice javne, a druge zapečaćene s izgovorom da se tako olakšava proces hapšenja i privođenja optuženih.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.