Lavrov: Zapad je izgubio Rusiju, iluzija je da možemo biti partneri
Odnosi Zapada i Ruske Federacije odavno su radikalno promijenjeni, čak i u većini oblasti su obustavljeni i ne znam kada će se sve ovo promijeniti. Rusija više ne može da se oslanja na obećanja Zapada, na sporazume koje su zapadne zemlje potpisale sa nama, a koji su predstavljeni kao prilika za razvoj konstruktivnog partnerstva, izjavio je ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov.
„U sadašnjoj istorijskoj fazi, Zapad je izgubio Rusiju. Ne sumnjam u ovo. I što se prije oslobodimo preostalih iluzija, to će verovatno biti bolje za naš sopstveni razvoj. Ruski predsjednik je vrlo jasno iznio svoju ocjenu postojećeg stanja. On je na brojnim primjerima pokazao kako je Rusija dugi niz godina nakon što je Sovjetski Savez prestao da postoji, nastojala da uspostavi dobre, partnerske, strateške, a negdje i savezničke odnose sa Zapadom. I sve se to pretvorilo u prah, jer Zapad nije bio spreman za ravnopravnu interakciju“, kazao je Lavrov u intervju za RT.
Prema njegovim riječima, Zapad je u Rusiji video samo teritoriju koju treba razvijati i koristiti, u izvjesnom smislu, na kolonijalni način. On je precizirao da je to život na račun drugih.
„Zapad nam je dao tehnologiju. Evo kako oni razmišljaju: ‘Hajde da sebi obezbijedimo jeftinu naftu, jeftin gas i druge mineralne resurse kojima ste vi bogati. A mi ćemo vas snabdjeti svime što vam je potrebno za kulturni život, za razvoj neke vrste automobilske industrije i tako dalje’. Sve ovo je u pozadini. I uništavanje svih ugovora koji su još od vremena Sovjetskog Saveza davali stratešku stabilnost, počev od Ugovora o antibalističkim raketama“, dodao je.
Ruski diplomata je istakao da je Rusija bila prinuđena da suspenduje Sporazum o strateškom ofanzivnom naoružanju, u uslovima kada su Zapad, prije svega Amerikanci, potkopali osnovne principe na kojima je taj ugovor nastao.
Govoreći o isporuci aviona F-16 Ukrajini, koji kako se navodi, može da nosi nuklearno oružje, šef ruske diplomatije je rekao da ruski sistemi koji će nadgledati ove avione neće moći da razlikuju avion koji nije opremljen nuklearnim oružjem i onaj koji nosi nuklearno oružje.
Protiv Rusije se vodi geopolitički rat
Pokušaj Zapada je da ukloni konkurente, čak i kroz agoniju epohe kada je dominirao, ističe se njegov pokušaj da zadrži hegemonističku poziciju, ali taj pokušaj je neuspješan, svi ovo dobro razumijemo, kazao je Lavrov.
„Na zemlji, stvarnost je određena procesima koji se tamo odvijaju. Prije svega, referendumi održani u četiri nove teritorije. I te odluke koje je tada donijelo rukovodstvo Ruske Federacije, Savezna skupština naše zemlje. Kada su, negdje krajem 22. marta, početkom aprila, predsjednika u intervjuu pitali da li je Rusija spremna za pregovore, on je vrlo jasno rekao: ‘Mi ne odbijamo pregovore. Ali oni koji odbijaju treba da shvate da što duže odugovlače, biće im teže da pregovaraju sa nama’. Ovo je opšti konceptualni okvir u kojem mi sada postojimo“, naveo je.
Prema njegovim rečima, Rusija mora da garantuje sopstvenu bezbjednost, dok je drugi problem globalizacija pod vođstvom Sjedinjenih Država, koja se nameće svima, sa alatima koje SAD i njihovi najbliži saveznici još kontrolišu.
„Mislim na mehanizme poravnanja, mehanizme osiguranja transporta i tako dalje, ova globalizacija je već okončana. A svest o potrebi regionalizacije razvojnih procesa – dominira. To je, recimo, Šangajska organizacija za saradnju i, u širem smislu, veliko evroazijsko partnerstvo. O čemu je predsednik Putin govorio pre nekoliko godina, na samitu Rusija-ASEAN, pozivajući sve zemlje našeg ogromnog zajedničkog kontinenta da iskoriste komparativne prednosti date od Boga, Boga i prirode, kako bi razvili uzajamno korisne lance, logističke, finansijske, transportne“, precizirao je.
Uvijek smo isticali, nastavio je Lavrov, da ostavljamo otvorena vrata za sve zemlje evroazijskog kontinenta, uključujući i one evropske zemlje koje će shvatiti svoju korist od oslanjanja na prirodne procese, a ne uključivanja u vještačke šeme koje Zapad gradi, na štetu svojih saveznika, koje Vašington potčinjava svojim ideološkim, geopolitičkim igrama.
„Tako će svet biti drugačiji. A procesi koji se sada odvijaju, posebno su ubrzano počeli da se razvijaju u kontekstu reakcije Zapada na našu Specijalnu vojnu operaciju, kada smo prihvatili izazov koji nam je bačen, ti procesi nedvosmisleno ukazuju na samostalnost i nezavisnost od bilo kakvih konstrukcija povezanih sa Zapadom na svjetskoj cijeni“, poručio je šef ruske diplomatije.
Veliki doprinos arapskih zemalja BRIKS-u
Doprinos arapskih zemalja BRIKS-u je očigledan, jer biće to popuna redova članica predstavnicima jedne od najvećih civilizacija, arapske, islamske, i to će biti od koristi jačanju onih istih multipolarnih principa o kojima sada govorimo, a koji se sada objektivno formiraju, kazao je Lavrov, odgovarajući na pitanje novinara kakav će doprinos dati arapske zemlje jačanju pozicija i perspektiva BRIKS-a.
„Što se tiče konkretnih kandidata, svi su jaki, i Saudijska Arabija, Emirati, Alžir i Egipat. Naravno, svi su oni, u određenoj mjeri, lideri arapskog i islamskog svijeta. A ovo bi bez sumnje obogatilo BRIKS. Bili bismo spremni da dovoljno brzo potražimo rješenje“, naveo je.
Šef ruske diplomatije je istakao da u BRIKS-u postoji pravilo konsenzusa, kao i da je pokrenut proces usaglašavanja stavova o proširenju.
„Na samitu, koji će u avgustu biti održan u Južnoj Africi, liderima će biti predstavljeni stavovi stručnjaka o tome kako dalje o ovom pitanju. Pitanje je, naravno, delikatno. Jer ovde je sve jasno, kao da je u pitanju ugled države. Ako se država žali i ne dobije odgovor, to neće biti, shvaćeno baš pozitivno. Mi to veoma dobro razumijemo i, kao što sam rekao, zalažemo se za širenje BRIKS-a“, poručio je.