Kupovina dobrog pametnog telefona zavisi od izbora dobrog čipseta
Iako je izbor čipseta krajnjim korisnicima najviše konfuzan, postoji nekoliko smjernica koje mogu da raščiste konfuziju i olakšaju izbor.
Pročitajte još: Huawei koristi sopstveni najnapredniji čip u proizvodnji novog modela telefona
Kada pogledate sav taj izbor pametnih telefona, kupovina može biti poprilično težak posao. Nije lako procijeniti koji će vam od njih najviše odgovarati. Jedan od razloga zbog čega korisnici načine grešku prilikom kupovine novog telefona je nepotpuno razumijevanje samih karakteristika uređaja.
Zbog toga je potrebno prije svega upoznati se sa srcem telefona – čipsetom. Šta je čipset, čemu služi i kako da razlikujete čipsete? Očekujemo da će vam ovaj tekst pomoći da bolje razumete specifikacije pametnih telefona.
Dobre karakteristike čipesta ne pokazuju samo da ćete dobiti snažan telefon i njegovoj upotrebi u praksi, nego su odlučujući faktor koja kamera može da se koristi, koji procesor, koja memorija, rezolucija ekrana, snaga punjenja baterije, podrška za 5G…
Šta je čipset?
Čipset (eng. chipset) je u stvari isto što i “System on chip” (skr. SoC). Vjerujemo da ste češće nailazili na termin SoC jer se on koristio kod računara takođe. Sve u svemu, čipset je skup integrisanih komponenti kao što su procesor, grafički čip, modem, kontroler memorije, kao i ostali kontroleri.
Znači, čipset je skup određnih komponenti koje su sinhronizovane tako da pruže maksimum od sebe. Jako je bitno da se zapamti da su to sve integrisane komponente. To govorimo jer čipset ne bi imao nikakvu važnost da nisu.
iPhone
Kada je iPhone u pitanju – tu nema mnogo priče. Koji god iPhone da kupite, a koji trenutno postoji u ponudi, ponudiće vrhunski čipset. Apple se sa tim stvarima nikad ne igra. Apple često istim čipsetom pokrije čitavu seriju uređaja, bez obzira na cijenu. Zato je skoro svaki tako brz.
Apple ima privilegiju da dizajnira vlastite čipsete od nule, koji rade sjajno usklađeni s iOS-om. Već godinama Apple je barem jednu generaciju ispred Android konkurencije po performansama, a tako je i sada.
Android
Kad su Android telefoni u pitanju, gdje zapravo spada većina korisnika u našem regionu, ali i u svijetu, situacija je potpuno drugačija.
Tri imena sa kojima ćete se najčešće susretati su Snapdragon, Exynos i Mediatek.
Snapdragon
Kod Snapdragona je situacija najjednostavnija. Ako oznaka počinje brojem 4 radi se o čipsetu veoma skromnih performansi. Ako počinje sa 6 ili 7 (npr. Qualcomm Snapdragon 695, Snapdragon 732G…), radi se o uređaju srednjih performansi koji može da pokrije osnovne potrebe, ali nije namijenjen za intenzivnije zadatke, multitasking i zahtjevne igre. Ako je oznaka 8 (npr. Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1, 2…ili nešto stariji Snapdragon 888), radi se o telefonu vrhunskih performansi sa kojim nema greške.
Osnovne karakteristike:
Najštedljiviji čipset – Koristi veoma malo baterije.
Manje se grije u odnosu na Intel ili MediaTek.
Adreno, grafički čep proizveden od strane Qualcomm-a, uvijek je dio ovog čipseta.
Benchmark testovi često pokazuju da su performanse Snapdragon čipseta iznad ostalih.
Exynos
Exynos pokreće Samsungove telefone koji ne spadaju u najnoviju S i Z seriju.
I on ima jednostavna pravila. Ako numeracija počinje sa 1 (Exynos 1080, Exynos 1280, Exynos 1380) radi se o čipsetu srednje klase, dok numeracija koja počinje brojem 2 (Exynos 2100, Exynos 2200) označava da se radi o naprednom čipsetu. Drugi broj naznačava pozicioniranje u okviru klase.
Mediatek
Mediatek se sve češće pojavljuje i može se klasifikovati prema nazivu. Ako u svom imenu sadrži Dimensity uglavnom se radi o dobrom čipsetu. Ako piše Helio, radi se o čipsetu srednje klase, a ako u nazivu ispred broja stoji MT, te čipsete treba izbjegavati.
Osnovne karakteristike:
Ne tako štedljiv čipset – Veliki potrošač baterije.
Veća stopa zagrijavanja usljed većeg broja jezgra procesora.
Mali, grafički čip koji se ne proizvodi od strane MediaTek-a, je integrisan u okviru ovog čipseta.
Procesorska snaga je vrhunska.
Uopšteno, MediaTek čipseti nude više jezgra po procesoru. Imaju četvorojezgarne, šestorojezgrane, osmojezgarne i desetojezgarne procesore na raspolaganju.
Od čipseta djelimično zavisi i trajanje baterije. Najnoviji čipseti nisu samo brži, već i troše manje energije. Ako želite da procijenite koji čipset ima najmoćnije performanse, onda obratite pažnju na broj jezgra procesora, njihov takt, da li imaju 64-bitnu arhitekturu i koju grafiku čip posjeduju.
Dobar telefon treba da ima prilagodljiv hardver koji je dovoljno moćan za svakodnevne zadatke kao što su surfovanje internetom, korišćenje aplikacija i gledanje video sadržaja. To ne znači da telefon treba da bude najbrži na tržištu, već da treba da pruža dosljedne performanse bez primjetnih zastajkivanja ili usporavanja, što je danas moguće i sa čipsetima srednje klase.
(IT mixer)