Kuči jedinstveni na svijetu: Crtani filmovi o kučkim junacima na Jutjubu
Šta je zajedničko prvim gradonačelnicima Beograda i Podgorice, Iliji Čarapiću, sinu Vase Čarapića i Marku Miljanovom Popoviću, kao i najtrofejnijem treneru u istoriji Partizana Dušku Vujoševiću i nekadašnjoj prvoj igračici svijeta teniserki Ani Ivanović? Svi oni potiču iz Kuča, plemena nadomak Podgorice, koje je dalo mnoge junake, sportiste, umne ljude i političare.
Inače, Kuči su jedino pleme u Crnoj Gori koje ima svoj sajt, a ono po čemu su možda i jedinstveni, jeste podatak da imaju crtane filmove o kučkim junacima na Jutjubu! (www.plemekuci.com/crtani.html)
Svi, ili gotovo svi pisci koji su pisali o porijeklu Kuča, slažu se u jednome – da se Kuči, kao pleme, sastoje od dva dijela: jedan dio plemena potiče od stare srpske vladarske porodice – Mrnjavčevića ili, kako se u Kučima nazivaju – Starokuči i drugi dio plemena, koji, navodno, potiče od poznate srednjovjekovne porodice − Kastriota, tj. Drekalovića. Legendarna ličnost koju naše predanje uzdiže na prestolje rodonačelnika Mrnjavčevića na prostorima Stare Zete, tačnije, u okolini Skadra, bio je Gojko Mrnjavčević. Najčešće se pominje kao brat kralja Vukašina. On je osnivač zetske prestonice i graditelj Skadra na Bojani. Svi Starokuči slave Svetog Dimitrija (Mitrovdan), 8. novembra.
Vojvoda Drekale je bio vođa kučkih plemena i rodonačelnik Drekalovića. Rođen je u 16. vijeku u Kučima. O njegovom porijeklu nema preciznih istorijskih podataka već samo narodnih predanja. Prema jednom bio je potomak Mrnjavčevića preko svoga oca Nikeze, koji je poticao od starih Kuča naseljenih tu prije Drekalovića, a prema drugom je porijeklom od albanskog plemića i državnika Skenderbega. Kao porodičnu krsnu slavu, Drekalovići slave Svetog Nikolu (Nikoljdan), 19. decembra.
Po jednoj verziji, ime Kuč potiče od albanske riječi Kuq što znači crven. Ovu tezu, koju je prvi lansirao srpski istoričar Ljuba Kovačević, osporio je, zanimljivo, albanski lingvista Idriz Ajeti. Prema drugoj verziji, Kuči su dobili ime po keltskoj riječi koja označava visoko brdovito mjesto.
Znameniti junaci
Najpoznatija istorijska ličnost ovog plemena je svakako Marko Miljanov Popović, filozof, ratnik, vojvoda, prvi gradonačelnik Podgorice i autor nekoliko vrijednih literarnih djela od kojih je najpoznatija zbirka anegdota “Primjeri čojstva i junaštva”.
Na podužoj listi velikih junaka iz Kuča posebno mjesto zauzima Zmaj od Avale, vojvoda Vasa Čarapić, jedan od vojskovođa Prvog srpskog ustanka koji je poginuo u bici za oslobađanje Beograda. U znak zahvalnosti za junaštvo Zmaja od Avale, Karađorđe je za prvog gradonačelnika oslobođenog Beograda imenovao Vasinog sina, Iliju Čarapića. Takođe i jedna ulica u strogom centru Beograda nosi naziv po Vasi Čarapiću, čiji potomci žive u selu Ubalac u Kučima. Jedan od najznačajnijih ličnosti iz istorije je i Radonja Petrović guvernadur Brdskih plemena.
Na listi slavnih Kuča, danas, najviše ima sportista a među njima počasno mjesto zauzima jedna dama, nekada prva teniserka svijeta Ana Ivanović! Tako je proslavljeni njemački fudbaler Bastijan Švajnštajger „kučki zet“.
Impresivna je i lista Kuča koji su se proslavili u svijetu košarke: Duško Vujošević, Dejan Radonjić, Duško Ivanović, Branislav Prelević. Iz Kuča je i proslavljeni kapiten fudbalskog kluba Partizan Branko Rašović, koji je 1966. igrao finale Kupa šampiona protiv Reala u Briselu. Takođe, iz Kuča je i poznati glumac Mladen Nelević.
Što se politike tiče, sa prostora Kuča su i nekadašnji predsjednik Crne Gore i premijer Savezne vlade Momir Bulatović, kao i nedavno ubijeni srpski političar sa Kosova Oliver Ivanović.
Dvije pohare Kuča
Prva pohara Kuča od strane skadarskog vezira Mehmed-paše Bušatlije dogodila se 1774. godine. Druga pohara Kuča desila se 1855. godine, a počinio ju je vojvoda Mirko Petrović zajedno sa crnogorskom vojskom. Kao pogranično pleme Kuči su bili u neprestanoj borbi sa Turcima. Naročito su poznate bitke na Malom Orljevu 1688. i na Velikom Orljevu 1738. godine. Takođe, poznata je i bitka na Fundini 1876. godine, kada je poražena turska vojska.